«Toshshahartransxizmat» 197 nafar haydovchini qora ro‘yxatga kiritdi
Poytaxt ko‘chalarida qo‘pol qoidabuzarlik sodir etgan avtobus haydovchilari qora ro‘yxatga kiritilmoqda, deb xabar berdi «Toshshahartransxizmat» AJ axborot xizmati.
Joriy yilning 8-iyul kuni 67 va 18-sonli avtobuslar yo‘l harakati qoidalarini qo‘pol ravishda buzganligi aks etgan video ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Ushbu holat «Toshshahartransxizmat» AJ boshqaruv raisi, Transport nazorati inspeksiyasi boshlig‘i va mas’ul xodimlar ishtirokida tanqidiy muhokama qilinib, yo‘lovchilar hayotini xavf ostiga qo‘ygani, o‘z xizmat vazifasini suiste’mol qilib qo‘pol qoidabuzarlikni amalga oshirgani uchun ushbu haydovchilar bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilindi, deyiladi xabarda.
Ma’lumot berilishicha, qo‘pol qoidabuzarlik sodir etgani uchun mehnat shartnomasi bekor qilingan haydovchilarning elektron bazasi, ya’ni, «Qora ro‘yxat» joriy etilgan bo‘lib, unga ko‘ra, ushbu haydovchilar avtobus saroyi filiallariga qayta ishga olinmasliklari qat’iy belgilangan. Hozirda ushbu ro‘yxatga kiritilgan haydovchilar soni 197 nafarni tashkil etmoqda. 18-sonli avtobus haydovchisi ham sodir etgan qoidabuzarligi uchun ushbu ro‘yxatga kiritilgan.

«Тошшахартрансхизмат» внес в «черный список» почти 200 водителей автобусов
Как сообщает пресс-служба «Тошшахартрансхизмат», водители, совершившие грубие нарушения ПДД, вносятся в «черный список».
8 июля в социальных сетях распространилось видео, на котором видно, что автобусы маршрутов №67 и №18 грубо нарушают правила дорожного движения.
Данная ситуация критически обсуждалась в присутствии председателя правления АО «Ташшахартрансхизмат», начальника инспекции трФанспортного контроля и ответственных сотрудников Трудовой договор, заключенный с этими водителями, был расторгнут.
Согласно информации, был введен «черный список» – электронная база данных водителей, трудовые договоры которых были расторгнуты из-за грубых нарушений. Внесенные в список водители не будут повторно приняты на работу. На данный момент количество водителей, включенных в этот список, составляет 197 человек. В этот список попал и водитель автобуса №18 за допущенное им нарушение.