Oqtovdagi aviahalokat bo‘yicha vaziyatni Ozarbayjon prezidenti shaxsiy nazoratiga oldi
Boku–Grozniy samolyoti Oqtov (Qozog‘iston)da halokatga uchraganidan so‘ng Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev Rossiyaga tashrifini bekor qilib vaziyatni shaxsiy nazoratiga oldi. Bu haqda Ozarbayjon prezidentining matbuot xizmati bayonot berdi.
Aliyev 25-26 dekabr kunlari Sankt-Peterburg shahrida MDH davlatlari rahbarlarining norasmiy uchrashuvi hamda Yevroosiyo iqtisodiy kengashining navbatdagi yig‘ilishida qatnashish uchun Rossiyaga uchayotgan edi.
Xabarga ko‘ra, Oqtovdagi halokat paytida Ilhom Aliyevning samolyoti Rossiya havo kengliklarida bo‘lgan. Unga xabarni yetkazishganidan so‘ng darhol samolyotni ortga qaytarishni buyurgan.
Eslatib o‘tamiz, Azerbaijan Airlines kompaniyasiga qarashli samolyot bugun, 25-dekabr tongida Qozog‘iston g‘arbidagi Oqtov shahri yaqinida qulab tushgan. Grozniyda tuman qalinligi bois Maxachqal’aga yo‘naltirilgan samolyot qushlar galasiga to‘qnashganidan so‘ng (ayrim ma’lumotlarga ko‘ra, kislorod balloni portlagan) ekipaj komandiri samolyotni Oqtov aeroportiga qo‘ndirishga qaror qilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, samolyotda 62 yo‘lovchi va 5 nafar ekipaj a’zosi bo‘lgan. Qozog‘iston SSV 28 kishi omon qolganini ma’lum qildi.

Ильхам Алиев взял под личный контроль ситуацию с авиакатастрофой в Актау
Президент Азербайджана Ильхам Алиев прервал свой визит в Россию в связи с авиакатастрофой в Актау, и взял ситуацию под свой личный контроль, говорится в заявлении пресс-службы азербайджанского лидера.
Напомним, что летевший из Баку в Грозный самолет Azerbaijan Airlines потерпел крушение утром 25 декабря недалеко от города Актау на западе Казахстана. По данным Росавиации, после столкновения самолета с птицами командир решил идти на запасной аэродром в Актау. На борту, по предварительной информации, находились 62 пассажира и пять членов экипажа. По данным Минздрава Казахстана, выжили 28 человек.
«Президенту Ильхаму Алиеву, отбывшему в Российскую Федерацию для участия в неформальном саммите глав государств-участников СНГ... во время нахождения в воздушном пространстве РФ, было доложено об авиакатастрофе. Глава государства дал поручение срочно вернуться. Находясь в самолете, глава государства дал необходимые поручения соответствующим госструктурам по расследованию причин катастрофы и принятию незамедлительных мер. Вопросы, связанные с авиакатастрофой, находятся на личном контроле главы государства», - говорится в заявлении.