Toshkent shahrining bosh rejasi tasdiqlandi
Vazirlar Mahkamasining joriy yil 24-dekabrdagi 880-son qarori bilan Toshkent shahrining 2045-yilgacha bo‘lgan davrga mo‘ljallangan bosh rejasi tasdiqlandi.
Hujjatga ko‘ra, Bosh rejaning asosiy ko‘rsatkichlarini belgilovchi xaritalar Qurilish va uy-joy xo‘jaligi vazirligining Shaharsozlik kadastri geoaxborot tizimida ochiq ma’lumot sifatida joylashtiriladi.
Har qanday qurilish ishlarini amalga oshirish Bosh reja asosida belgilangan tartibda ushbu hududning master-rejasi, batafsil rejalashtirish loyihasi yoki qurilish loyihasi ishlab chiqilib, tasdiqlangan holda amalga oshiriladi.
Shuningdek, Bosh rejaning ijrosi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar natijadorligi to‘g‘risida Toshkent shahar hokimining hisoboti har chorakning yakuni bo‘yicha Vazirlar Mahkamasi Rayosati majlisida eshitib boriladi.
Hujjatga ilova qilingan Bosh rejaning asosiy ko‘rsatkichlarida qayd etilishicha, ushbu hujjat aholi ehtiyojlari, ekologik zonalarni va madaniy merosni himoya qilishni inobatga olgan holda shaharni muvozanatli rivojlantirishga qaratilgan. Bosh reja infratuzilmani modernizatsiya qilish, transport tarmoqlarini rivojlantirish va yashil maydonlarni ko‘paytirishga yo‘naltirilgan bo‘lib, bu shaharning barqaror rivojlanishini ta’minlaydi.
Bosh rejani ishlab chiqishdan asosiy maqsad esa:
• qurilishga ruxsat berish jarayonlarini tartibga solish;
• shaharning muhandislik hamda yo‘l-transport infratuzilmasini, aholi zichligi parametrlarini, shuningdek, umumiy strategiyasini rejelashtirish;

Утвержден генеральный план Ташкента
Постановлением правительства Узбекистана от 24 декабря утверждён генеральный план Ташкента до 2045 года (первый этап — до 2030 года).
Целями документа указаны комплексное развитие и планирование строительства, повышение качества и уровня проектирования строительства, а также улучшение архитектурно-проектировочного облика и инфраструктуры столицы.
Документом установлено, что все строительные работы должны осуществляться в порядке, установленном генпланом с разработкой и утверждением мастер-плана территории и детального проекта.
Хоким Ташкента будет ежеквартально представлять в Кабинете министров отчёт о результатах исполнения генерального плана.
Министерство строительства и ЖКХ должно разместить карты, определяющие основные параметры генплана, в Геоинформационной системе градостроительного кадастра в формате открытых данных.
Генплан предусматривает сбалансированное развитие города с учётом потребностей населения, экологических зон и охраны культурного наследия. Он направлен на модернизацию инфраструктуры, развитие транспортных сетей и увеличение зелёных зон, что должно обеспечить устойчивое развитие Ташкента, подчёркивается в документе.