Qozog‘istondagi aviahalokatda qancha odam qurbon bo‘lgani aytildi
Bu haqda Qozog‘iston bosh vaziri o‘rinbosari Kanat Bozumbayev ma’lum qildi, deb xabar berdi Tengrinews.kz nashri.
Qozog‘iston Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, jabrlanganlarning 29 nafari shifoxonaga yotqizilgan, ulardan uch nafari bolalardir. 11 kishining ahvoli og‘ir, dedi Bozumbayev.
Samolyot qulagan Tupqaragan tumanida mahalliy darajada favqulodda holat joriy qilingan.
Qozog‘iston Favqulodda vaziyatlar vazirligi yakuniy raqamlarni e’lon qildi:
“Samolyotda 67 kishi, jumladan besh nafar ekipaj a’zosi bo‘lgan. Yo‘lovchilar orasida olti nafar Qozog‘iston, 42 nafar Ozarbayjon, uch nafar Qirg‘iziston, 16 nafar Rossiya fuqarosi bor, bir kishining fuqaroligi aniqlanmoqda. Ekipaj a’zolarining barchasi Ozarbayjon fuqarolaridir. Hodisa oqibatida 29 kishi kasalxonaga yotqizilgan, ulardan uch nafari bola. Ulardan: 15 nafari Ozarbayjon, 9 nafari Rossiya, ikki nafari Qirg‘iziston fuqarosi bo‘lib, uch nafarining fuqaroligi aniqlanmoqda”, — deyiladi Favqulodda vaziyatlar vazirligi xabarida.

При крушении самолёта в Казахстане погибли 38 человек
Жертвами крушения самолёта Azerbaijan Airlines в Актау стали 38 человек. Об этом сообщил вице-премьер Казахстана Канат Бозумбаев, возглавивший комиссию по расследованию авиакатастрофы.
Всего на борту самолёта Embraer E190, который следовал по маршруту «Баку-Грозный», находились 67 человек — 62 пассажира и пять членов экипажа. Среди них были 42 гражданина Азербайджана, 6 — Казахстана, 3 — Кыргызстана и 16 — России.
После крушения госпитализированы 29 человек, в том числе трое детей. 11 человек в тяжёлом состоянии. В числе пострадавших 15 граждан Азербайджана, 9 граждан России, 2 гражданина Кыргызстана, а гражданство 3 человек ещё уточняется.