«Украинадаги уруш режаси» ёхуд АҚШ «ўйин»ларини ошкор этган асар ҳақида
«Украинасиз Россия Евросиё империяси бўлишни тўхтатади. Украинасиз Россия ҳали ҳам императорлик мақоми учун кураша олади, аммо у кейин асосан Осиёнинг император давлатига айланади ва катта эҳтимол билан ривожланаётган Марказий Осиё билан заифлашувчи можароларга аралашади, агар бу амалга ошса, ўз кучини йўқотганидан афсусланган бўларди». Бу сўзлар 1977-1981 йилларда АҚШ президенти Жимми Картернинг миллий хавфсизлик масалалари бўйича маслаҳатчиси сифатида фаолият юритган Збигнев Бжезинскийнинг «Буюк шахмат тахтаси» асаридан парча эди. Ушбу китобни мутолаа қилар экансиз, бугунги кундаги дунё геосиёсат кўз олдингизда гавдаланади.
Xabar.uz бугун китобни ўзбек тилига таржима қилинишида ғоя муаллифи сиёсатшунос Суҳроб Бўронов билан «Буюк шахмат тахтаси» асари ҳақида суҳбатлашади.
– Збигнев Бжезинскийнинг «Буюк шахмат тахтаси» асарни биринчи марта ўқиб чиққанингизда қандай таассуротлар олгансиз?
– Китобни биринчи марта ўқиб чиққаним кечагидек эсимда. У пайтда талаба эдим. Асарни илк бор инглиз тилида мутолаа қилганимдан сўнг, бу китобни ўзбек тилига таржима қилиш керак, деган хулосага келганман. Бунга тахминан 25 йил бўлиб қолди. Геосиёсатга оид китоблар орасида энг ёрқини «Буюк шахмат тахтаси» асари ҳисобланади. Бу асарда айтилган фикрлар ҳали ҳам долзарб! Ҳатто, айрим гипотезалар одамни анча мушоҳадага чорлайди.
– «Буюк шахмат тахтаси» асарида нималар ҳақида сўз кетади?
– Ушбу асарнинг асосий ғояси Евросиё геосиёсатига бағишланади. Унда Евросиё қитъасида ким ҳукмрон бўлса, ўша бутун дунёни бошқаради, деган ғоя бор. Яъни, бу ерда АҚШнинг қандай роль ўйнаши, қайси шахмат доналари билан мулоқот юритиши ва минтақадаги душманларига қарши қандай сиёсат юритиши очиқ баён этилган.
Збигнев Бжезинский Евросиё қитъасини дунёдаги энг стратегик аҳамиятга эга бўлган ҳудуд сифатида тасвирлайди. Евросиё минтақаси шу даражада кенг, уни битта давлат назорат қила олмайди. Лекин асар муаллифининг фикрича, бу ҳудудни бошқаришга муносиб номзод – фақат АҚШ.
– Ҳозир геосиёсат ва геостратегия деган сўзларни ишлатдингиз. Ўзи геосиёсат нима? Геостратегия нима?
– Геосиёсат ибораси биринчи бўлиб швед олими Рудольф Челлен томонидан ишлатилган. Геосиёсатга таърифлар жуда кўп. Маълум бир ҳудудни таъсир доирага олиш, назорат қилиш ёки босиб олишга қаратилган сиёсат – геосиёсат дейилади.
Геостратегия – бир ҳудудни ҳарбий йўл билан қўлга олиш. Вақт ўтгани сайин геосиёсат ва геостратегиянинг мезонлари ўзгариб борди. Шу нуқтаи назардан таҳлил қиладиган бўлсак, ҳозирги даврда маълум ҳудудни эгаллаш учун қурол ишлатиш шарт бўлмай қолди. Буни бошқа воситалари вужудга келди. Бу илмий тилда замонавий геосиёсатнинг парадигмалари, дейилади. Геоиқтисод, геоахборот, геоцивилизация замонавий геосиёсатнинг муҳим унсурлари ҳисобланади.
– Бизда ҳам «Буюк шахмат тахтаси»га ўхшаш геосиёсий асарлар борми?
– Мен бу сингари истиқболни кўзлаб ёзилган асарларни учратмадим. Украина билан боғлиқ воқеалар шу асарда анча йиллар олдин ёзиб кетилган.
– Украина воқеалари бундан 25 йил олдин чизиб кетилганми?
– Балки ундан олдинроқ чизилгандир!? Китоб 1998 йилда нашр этилган бўлса-да, Америка сиёсий арбоблари бу нарсадан анча олдин хабардор бўлишган, деб ўйлайман.
– Демак, Украинани Россия таъсир доирасидан чиқариб олиш анча олдин режа қилинган?
– Бу режада бўлган. Мен Путиннинг Украинага уруш бошлашини, СССРнинг Афғонистонга киришига ўхшатаман. Нега? СССР Афғонистонга киришидан олдин, АҚШ аллақачон Афғонистон бўйича турли хил геосиёсий лойиҳаларни ишлаб чиққан эди. Совет иттифоқи Афғонистонга қўшин киритишидан олдин Эрон элчихонасидан махфий ёзув остида маълумот чиқади. Ушбу маълумотда АҚШ тез орада Афғонистонга ўз ҳарбийларини киритиши айтилган. Бу атайин тарқатилган эди! Маълумот совет раҳбарларининг қўлига тушиб қолгач, улар СССР чегаралари яқинида АҚШ таъсир доираси кенгайиб кетишидан хавотирланиб қолишган ва Афғонистонга қўшин киритишга қарор қилишган.
Збигнев Бжезинский француз мухбирига интервью берганида, бу ишларни ўзи режалаштирганини тан олган. Мухбир унга «сиз афсусланмайсизми» деб савол берганида, у «махфий ғоя ажойиб бўлган эди. Натижада Совет иттифоқи Афғонистон тузоғига тушди», дея жавоб берган. Мухбир яна унга «сиз бўлажак террорчиларни қўллаб-қувватлаганингизга ҳам афсусланмайсизми», деб савол берганида, у «нимадан афсусланай? Жаҳон тарихи нуқтаи назаридан СССРнинг қулаши муҳимроқми ёки Толибларми», деган.
Совет қўшинларининг Афғонистонга кириши оқибатида СССР парчаланди. Энди бу воқеаларни Украинага боғлашимизнинг сабаби, менимча, Путин Россияси Американинг Украинада қўйган тузоғига тушди. Украинанинг НАТОга қабул қилиниши ҳақидаги турли хил хабарлар Кремль сиёсатчиларини Украинага уруш очишга мажбур қилди. Энди бу урушнинг бадали қанча бўлиши бироз номаълум.
– Украина урушидан кейинг Россия Бжезинский ёзганидек 3 конфедерацияга бўлиниб кетиши мумкинми?
– Евросиёнинг сарҳадлари улкан ва бу қитъада энг катта ҳудудга эга бўлган давлат – Россия. Юқорида айтганимиздек, ҳозирги воқеликлар аввалдан режалаштирилган сценарий асосида бўлмоқда. Путиннинг ҳам хатоси шунда. У Украинага қуролли босқин қилиш орқали бу масалаларни чигаллаштириб юборди. Лекин режага кўра, Украина АҚШ учун бир восита холос! Американинг мақсади – Россияни парчалаш. Агар Россия турли ҳудудларга бўлиниб кетса, у заифлашади. Збигнев Бжезинскийнинг фикрига кўра, агар Украина Россиянинг қўлидан кетса, Россия оддийгина Осиё давлати бўлиб қолади. Лекин Украинани асл ҳолатига қайтариб олиш режаси барибир рус сиёсатчиларининг хаёлидан кетмайди. У бу фикрларни 1998 йилда нашр этилган «Буюк шахмат тахтаси» асарида ёзган. Хулоса қилганда, Американинг асосий мақсади Россияни турли ҳудудларга бўлиб юбориш бўлиши мумкин.
– Украина Россия таъсир доирасидан чиқиб кетгач, Россия бор эътиборини Марказий Осиёга қаратмоқдами?
– Бу табиий ҳолат. Чунки бугунги воқеалар ривожи ҳам шуни кўрсатиб турибди. Збигнев Бжезинскийнинг фикрларида ўзига хос бир жиҳат бор. У «АҚШ Шимолий Европада Украина, Кавказда Озарбайжон, Марказий Осиёда Ўзбекистон билан яқин ҳамкорлик қилиши керак. Чунки бу давлатлар Россиядан мустақил геосиёсат юритишга кўпроқ ҳаракат қилади», деган ғояни илгари суради.
Бугунги кунда Украинадаги ҳолатни кўриб турибмиз. Кавказда Тоғли Қорабоғ уруши натижасида Арманистон мағлубиятга учради. Озарбайжон ва Арманистонни келиштиришга қаратилган Россия сиёсати таназзулга юз тутди. Ҳозир Арманистон Россия билан эмас, Ғарб давлатлари билан яқинлашмоқда. Яъни, Кавказда ҳам Россиянинг мавқеи пасайиб кетди. Энди Марказий Осиёдаги калит давлатларга бўлган эътибор борган сари кучайиб бораверади.
Яқинда АҚШ давлат котиби Энтони Блинкен Қозоғистон ва Ўзбекистонга ташриф буюрди. У нималарни сўраган бўлиши мумкин?
– Энтони Блинкеннинг бу галдаги ташрифи аввалги ташрифлардан тубдан фарқ қилади. Блинкеннинг бу Марказий Осиёга давлат котиби сифатидаги ва Россия-Украина урушидан кейинги биринчи ташрифи ҳисобланади. Мана шу жиҳатдан бу ташриф долзарб. АҚШ ҳам кузатиб турибдики, Марказий Осиё энди геосиёсий муносабатларнинг муҳим бир объектига айланмоқда. Мана шундай шароитда бу давлатлар Марказий Осиёни кўпроқ ўз таъсир доирасига олишга интилади. Блинкен ташрифи шундан иборат. Муҳокама қилинган масалалар матбуотда эълон қилинди. Лекин нима бўлганда ҳам, Марказий Осиё давлатларининг асосий танлови геосиёсий плюрализм ғояси бўлиши зарур. Яъни, қайсидир томонга тўлиқ ён босишдан йироқ бўлиши керак.
– Бу сизнинг шахсий фикрингизми?
– Ҳа, Марказий Осиёда ташқи кучлар мувозанати бўлиши керак. Агар ҳозир битта мамлакатда мувозанат бузилса, Марказий Осиёдаги беқарорликлар ниҳоятда кучаяди.
– Збигнев Бжезинский «Буюк шахмат тахтаси» асарида Марказий Осиёга таъсир ўтказмоқчи бўлган куч марказларини санаб ўтади, лекин булар орасига Хитойни киритмайди. Бугун кундаги Хитой ва Туркиянинг Марказий Осиёга таъсирини қандай баҳолайсиз?
– Тарихдан Марказий Осиё империяларнинг қизиқиш маркази бўлиб келган. Бу келажакда ҳам давом этади. Ҳозир бу нарса борган сари кучайиб бормоқда. Менимча, бу вазиятда Марказий Осиё давлатларига хавф билан бирга бир имконият ҳам шаклланмоқда. Яъни, Марказий Осиё мамлакатларининг интеграцияси учун ҳам бир шароит вужудга келмоқда.

Shaxsiyatparastlik — oshkora ojizlikdir.
«План войны в Украине» или книга, раскрывшая «интриги» США – эксклюзивное интервью о «Великой шахматной доске» (видео)
«Без Украины Россия перестает быть евразийской империей. Без Украины Россия все ещё может бороться за имперский статус, но тогда она стала бы в основном азиатским имперским государством и скорее всего была бы втянута в изнуряющие конфликты с поднимающей голову Средней Азией, которая, произойди такое, была бы обижена в связи с утратой недавней независимости». Это отрывок из книги «Великая шахматная доска» Збигнева Бжезинского, который в 1977-1981 годах работал советником президента США Джимми Картера по вопросам национальной безопасности. В процессе чтения этой книги, перед вами отразится современная геополитика мира.
Xabar.uz побеседовал с автором идеи перевода книги на узбекский язык, политологом Сухробом Бурановым.
— Какие впечатления вы получили, когда впервые прочли книгу Збигнева Бжезинского «Великая шахматная доска»?
— Я хорошо помню, как прочитал книгу впервые. Я тогда был студентом. После первого прочтения этой книги на английском языке, я подумал, что её нужно перевести на узбекский язык. С того момента прошло примерно 25 лет. Среди книг по геополитике самой яркой считается работа «Великая шахматная доска». Мысли, выраженные в этой книге, по-прежнему актуальны. Некоторые гипотезы заставляют человека задуматься.
– О чем книга «Великая шахматная доска»?
– Основная идея этой книги посвящена геополитике Евразии. В ней заключена идея о том, что тот, кто правит Евразийским континентом, правит всем миром. Здесь четко указано, какую роль будут играть США, с какими шахматными фигурами они будут взаимодействовать, и какую политику они будут вести против своих врагов в регионе.
Збигнев Бжезинский описывает Евразийский континент как регион, имеющий наибольшее стратегическое значение в мире. Евразийский регион настолько обширен, что одно государство не может его контролировать. Но автор считает, что подходящим кандидатом на управление территорией являются только США.
– Сейчас вы использовали такие слова как геополитика и геостратегия. Что вообще такое геополитика? Что такое геостратегия?
— Слово «геополитика» впервые была использована шведским ученым Рудольфом Челленом. Есть много определений слова геополитика. Политика, направленная на влияние, контроль или завоевание определенной территории, называется геополитикой.
Геостратегия — захват территории военным путем. Со временем критерии геополитики и геостратегии изменились. Анализируя с этой точки зрения, больше нет необходимости использовать оружие для оккупации определенной территории. Появились и другие средства для этого. Научным языком это называется парадигмами современной геополитики. Геоэкономика, геоинформация, геоцивилизация – важные элементы современной геополитики.
– Есть ли у нас такие же геополитические произведения похожие на «Великую шахматную доску»?
— Я ещё не читал настолько дальновидную книгу. События, связанные с Украиной, были описаны в этом произведении много лет назад.
— События в Украине были предсказаны 25 лет назад?
— Возможно, даже ещё раньше?! Хоть и книга и была издана в 1998 году, я думаю, что американские политики знали об этом гораздо раньше.
— Значит вывод Украины из сферы влияния России планировался давно?
— Это было в их планах. Я вижу сходства между войной Путина с Украиной и вторжением СССР в Афганистан. Почему? До наступления СССР в Афганистан США уже давно разработали геополитические проекты насчёт Афганистана. Перед введением Советским Союзом войска в Афганистан в Иране находят засекреченные записи. В этой записи говорилось, что США в скором времени начнут ввод своего войска в Афганистан. Это было опубликовано специально! Когда информация дошла до Советского руководства, они забеспокоились о расширении влияния США вблизи границ СССР и приняли решение о вводе войск в Афганистан.
Збигнев во время интервью с французским репортером, признался, что сам лично планировал всё это. Когда репортер спросил его, о том, не сожалеет ли он об этом, его ответ был такой: «Засекреченная идея была великолепной. В результате Советский Союз попал в ловушку с Афганистаном». Когда репортер снова спросил его: «Вы не сожалеете о поддержке будущих террористов?», он сказал: «А о чем мне сожалеть? Что важнее с точки зрения мировой истории: падение СССР или талибов?».
В результате ввода советских войск в Афганистан СССР распался. Я думаю, причина по которой мы связываем эти события с Украиной, заключается в том, что путинская Россия попала в ту же ловушку, которую Америка устроила в Украине. Различные сообщения о вступлении Украины в НАТО вынудили кремлевских политиков объявить войну Украине. Сейчас немного непонятно, сколько продлится эта война.
— После войны в Украине может ли Россия разделиться на три конфедерации, как писал Бжезинский?
—  Границы Евразии огромны, и страна с самой большой территорией на этом континенте — Россия. Как мы уже говорили ранее, нынешние реалии основаны на заранее спланированный сценарий. В этом заключается ошибка Путина. Он усложнил эти вопросы вооруженным вторжением в Украину. Но по замыслу, Украина всего лишь инструмент для США. Цель Америки – уничтожить Россию. Если Россию разделить на разные регионы, она будет ослаблена. По мнению Збигнева Бжезинского, если Украина уйдет из рук России, Россия просто станет страной Азии. Но план вернуть Украину в исходное состояние не покинет мысли российских политиков. Он писал об этом в книге «Великая шахматная доска», изданной в 1998 году. Как заключение, можно сказать, что главной целью Америки может быть разделение России на части.
— После выхода Украины из-под влияния России все внимание России сосредоточится на Средней Азии?
— Это естественно. Нынешние события также указывают на это. Мысли Збигнева Бжезинского имеют уникальный аспект. Он выдвигал идею, что США должны тесно сотрудничать с Украиной в Северной Европе, Азербайджаном на Кавказе и Узбекистаном в Центральной Азии, потому что эти страны будут прилагать больше усилий для того, чтобы вести независимую от России геополитику.
Сегодня мы видим ситуацию в Украине. В результате Нагорно-Карабахской войны на Кавказе Армения потерпела поражение. Российская политика по примирению Азербайджана с Арменией не дала результатов. Сейчас Армения сближается со странами Запада, а не с Россией. То есть позиции России на Кавказе также пошатнулись. Сейчас внимание к ключевым странам Центральной Азии становится все сильнее и сильнее.
— Государственный секретарь США Энтони Блинкен недавно посетил Казахстан и Узбекистан. Что мог подразумевать этот визит?
— Данный визит Энтони Блинкена полностью отличается от предыдущих. Это первый визит Блинкена в Центральную Азию в качестве госсекретаря после российско-украинской войны. С этой точки зрения это важный визит. В США также замечают, что Центральная Азия в настоящее время становится важным объектом геополитических отношений. В этой ситуации эти страны стараются взять Центральную Азию под свое влияние. Вот что подразумевает визит Блинкена. Обсужденные вопросы были опубликованы в СМИ. Но в любом случае, главным выбором стран Центральной Азии должна стать идея геополитического плюрализма. То есть она не должна полностью поддерживать только одну сторону.
– Это ваше личное мнение?
– Да, в Центральной Азии должен быть баланс внешних сил. Если сейчас баланс будет нарушен в одной стране, стабильность в Центральной Азии резко ухудшится.
– В своей книге «Великая шахматная доска» Збигнев Бжезинский перечисляет силовые центры, желающие влиять на Среднюю Азию, но не включает в их число Китай. Как вы оцениваете сегодня влияние Китая и Турции на Центральную Азию?
— Исторически Центральная Азия была центром интересов держав. Это будет продолжаться и в будущем. Теперь этот интерес будет усиливаться. На мой взгляд, в этой ситуации, наряду с опасностью, появляются и возможности для стран Центральной Азии. То есть создаются условия и для интеграции стран Центральной Азии.