Mahsulotlar Rossiya, Qozog‘iston, Tojikiston va Ozarbayjonga ham jo‘natilmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev Navoiy shahridagi sanoat zonasida «Universal filter» brendi ostidagi mahalliy mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi. Bu yerda transportlar uchun havo va moy filtrlari, metallurgiya, neft-gaz va kimyo sanoati korxonalari uchun buyumlar - jami 600 turdan ortiq mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda.
O‘z faoliyatini 2007 yilda qurilish materiallari tarmog‘idan boshlagan tadbirkor 2020-2023 yillarda 20 million dollarlik loyihalarni amalga oshirgan. Bugungi kunda uch gektar maydonda 6 ta yo‘nalish yo‘lga qo‘yilgan. Korxonalarga Rossiya, Xitoy, Slovakiya kabi davlatlardan zamonaviy texnologiyalar keltirib o‘rnatilgan.
Tadbirkorning aylanma mablag‘i bundan yetti-sakkiz yil oldin atigi 1 milliard so‘m edi. Endilikda joriy yil yakuniga qadar 200 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqariladi. 250 kishining doimiy bandligi ta’minlangani esa ijtimoiy muhim jihat.
Davlatimiz rahbari bu yerdagi ish jarayoni va mahsulotlar bilan tanishdi.
Mamlakatimizda atmosfera havosiga ta’siri bo‘lgan 3 mingdan ziyod sanoat korxonasi mavjud. Ulardagi chang-gaz tozalash uskunalarining ko‘pi eskirgan. Ilgari bu yo‘nalish faqat chet elga bog‘lanib qolgani uchun filtrlarni yangilash yillab cho‘zilgan. Endi bu sohada ham importga raqobatdosh o‘z mahsulotlarimiz va xizmat ko‘rsatish paydo bo‘lmoqda. Joriy yilning to‘qqiz oyida yuzdan ortiq korxonaning chang-gaz tozalash uskunalari yangilandi.
Bunday ishlarda mazkur korxonaning ham o‘rni bor. Ishlab chiqarish hajmi yildan-yilga ortmoqda. Mahsulotlar mahalliylashtirilishi natijasida sifatni yo‘qotmagan holda tannarxni tushirishga erishilmoqda.
Korxona mahsulotlari Rossiya, Qozog‘iston, Tojikiston va Ozarbayjonga ham jo‘natilmoqda. Joriy yil yakuni bo‘yicha eksport hajmi 1 million dollarga yetishi kutilmoqda. Kelgusida bu geografiyani va miqdorni oshirish maqsad qilingan.
Shu yerda Navoiy viloyatining sanoat mahsulotlari ko‘zdan kechirildi. Jumladan, og‘ir va yengil sanoat uchun detallar, uskunalar, kompressorlar, elektrotexnika jihozlari, mis va plastik quvurlar, nasos qismlari namoyish etildi. Ularni birlashtiruvchi jihat - mahalliylashtirilgani.
Prezident mamlakatimizda gidroenergetikani yanada rivojlantirish maqsad qilinganini ta’kidlab, kichik va mikroGESlar qurish va ularning komponentlarini ishlab chiqarishda mahalliy korxonalar ishtirokini kengaytirish bo‘yicha topshiriq berdi. Navoiy kon-metallurgiya kombinati kabi yirik korxonalar uchun mahalliylashtirish loyihalarini kuchaytirish orqali viloyatda ishsizlikni kamaytirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.

Президент ознакомился с вкладом навоийских предприятий в развитие промышленности и экспортный потенциал страны
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с продукцией отечественного производства под брендом «Universal Filter» в промышленной зоне города Навои. Здесь выпускается более 600 видов продукции, включая воздушные и масляные фильтры для транспорта, а также оборудование для металлургической, нефтегазовой и химической промышленности.
Предприниматель начал свою деятельность в 2007 году с производства строительных материалов и реализовал проекты на сумму 20 миллионов долларов в период с 2020 по 2023 годы. Сегодня на трех гектарах земли налажено шесть производственных направлений. Современные технологии были привезены и установлены из таких стран, как Россия, Китай и Словакия.
Оборот предпринимателя семь-восемь лет назад составлял всего 1 миллиард сумов. В этом году объем продукции достигнет 200 миллиардов сумов. Важно и то, что на предприятии обеспечена постоянная занятость для 250 человек.
Глава государства ознакомился с производственными процессами и выпускаемой продукцией.
В Узбекистане функционирует более 3 тысяч промышленных предприятий, оказывающих влияние на атмосферный воздух. Большинство установок для очистки пыли и газа на этих предприятиях устарело. Ранее эта сфера полностью зависела от импорта, что приводило к задержкам в обновлении фильтров на годы. Теперь же появилась возможность производства конкурентоспособной местной продукции и оказания услуг в данной сфере. За девять месяцев текущего года оборудование для очистки пыли и газа было обновлено на более чем ста предприятиях.
Это предприятие также вносит свой вклад в это дело. Объемы производства ежегодно растут. Локализация продукции позволила снизить себестоимость без потери качества.
Продукция предприятия экспортируется в Россию, Казахстан, Таджикистан и Азербайджан. По итогам текущего года объем экспорта ожидается на уровне 1 миллиона долларов, и в дальнейшем планируется расширение географии и объемов поставок.
Здесь же были представлены промышленные товары Навоийской области, включая детали и оборудование для тяжелой и легкой промышленности, компрессоры, электротехнические устройства, медные и пластиковые трубы, насосные части. Все они объединены общей чертой — локализацией.
Президент подчеркнул важность дальнейшего развития гидроэнергетики в стране, дав указания по расширению участия местных предприятий в строительстве малых и микроГЭС и производстве их компонентов. Было отмечено, что через реализацию проектов локализации для таких крупных предприятий, как Навоийский горно-металлургический комбинат, можно сократить уровень безработицы в регионе.