Isroil qamoqxonasidan ozod qilingan falastinliklar G‘arbiy Sohildagi Beytuniya shahriga olib kelindi. Ular turli jinoyatlar – tosh otishdan tortib, qotillikka urinish kabi jiddiyroq ayblovlar uchun hibsga olingan bo‘lgan.
Mahbuslarning ozod qilinishi yakshanba kuni boshlangan G‘azo sulh bitimi doirasida ozod qilingan uch isroillik evaziga amalga oshirilgan.
Isroil qamoqxonalaridan ozod qilingan falastinlik mahbuslar, asosan ayollar va bolalarni tashkil qilgan.
Eslatib o‘tamiz, uch bosqichdan iborat sulhning birinchi bosqichi dastlabki olti haftalik otashkesimni, HAMAS tomonidan garovga olingan 33 kishini bosqichma-bosqich ozod qilishni va Isroildagi yuzlab falastinlik mahbuslarni ozod qilishni talab qiladi. Garovga olinganlar orasida ayollar, bolalar, qariyalar va yaradorlar bor.
Shuningdek, birinchi bosqich anklavga insonparvarlik yordamining ko‘payishiga imkon berish uchun G‘azodan Isroil kuchlarini qisman olib chiqishni ham o‘z ichiga oladi.

Израиль освободил 90 палестинских заключенных
ХАМАС передал Израилю троих заложников. Они стали первыми из 33 человек, которых планируется освободить в течение следующих шести недель. Сообщается, что заложники находятся в хорошем состоянии и проходят обследование в медицинском центре Тель-Авива.
Тем временем, жители Газы начали возвращаться в свои дома после разрушительных 15 месяцев. По данным ООН, 92% жилого фонда анклава было повреждено или разрушено. В Газу также начали поступать сотни грузовиков с гуманитарной помощью, которая остро необходима населению.
Представитель израильской армии сообщил, что военные покинули несколько позиций на севере и юге Газы в рамках начавшегося перемирия.