Amazon kompaniyasida ishlagan qoraqalpog‘istonlik o‘z startapiga 4 million dollar sarmoya jalb qildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkining Qoraqalpog‘iston filialini borib ko‘rdi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda axborot texnologiyalari sohasi jadal rivojlanib bormoqda. Yetti yil oldin yurtimizda IT kompaniyalari soni 147 ta bo‘lgan bo‘lsa, bugungi kunda 2 mingtadan oshdi. Ularda 30 ming nafar xodim yuqori daromadli ish bilan band. 70 ming nafardan ziyod yoshlar IT bilan mustaqil shug‘ullanayapti.
«O‘zbekiston – 2030» strategiyasida shu sohada eksport hajmini 5 milliard dollarga yetkazish va 300 ming nafar yoshni ish bilan band qilish rejalashtirilgan. Chekka hududlarda ham IT-shaharchalar tashkil etishga kirishilgan.
Xususan, Qoraqalpog‘istonda IT-park rezidentlari soni o‘tgan yil yakuniga nisbatan bugungi kunda uch barobarga oshib, 108 tani tashkil etdi. Ular tomonidan 310 nafar mutaxassis ish bilan ta’minlangan. 2024 yilning birinchi yarmida xizmatlar hajmi 2,4 barobarga, eksport hajmi esa 1,7 barobarga ko‘paydi.
Ta’lim rezidentlari tomonidan 25 ming nafar yosh va davlat xizmatchilari o‘qitilib, malakasi oshirildi. «Bir million dasturchi» loyihasi doirasida onlayn platforma orqali 2023 yilda 18 ming nafar yosh o‘qitilgan bo‘lsa, 2024 yilning shu kuniga qadar 29 ming nafar yosh o‘qitildi. Joriy yil 33 mingdan ziyod yoshga ta’lim berish rejalashtirilgan.
Bu natijalar yaratilgan sharoit in’ikosi. Davlatimiz rahbari 2021 yil hududga tashrifi chog‘ida IT-park uchun yangi bino qurish bo‘yicha ko‘rsatma bergan edi. Shunga muvofiq, Nukus shahri markazida 17 qavatli zamonaviy bino bunyod etildi. Bu yerda IT-ta’lim va kovarking markazlari, ofislar, konferensiya zali va xizmat xonalari mavjud. Shuningdek, binoga IT-park rezidentlari, sohada faoliyat olib borayotgan investorlar, chet ellik autsorsing korxonalar joylashtiriladi.
Ilgari ikki qavatli binoda ochilgan IT-park bugun muhtasham majmuaga ko‘chgani rejalar ulkanligidan darak beradi.
Prezidentimizga binoda bajarilgan ishlar, sohadagi natijalar va rejalar haqida axborot berildi.
Masalan, avval AQShning Amazon kompaniyasida ishlagan qoraqalpog‘istonlik Beknazar Abdikamalov yurtiga qaytib, o‘zining HUPO startapiga 4 million dollar sarmoya jalb qilgan. Davlatimiz rahbari u bilan suhbatlashib, tashabbuslarini qo‘llab-quvvatladi.
Davlatimiz rahbari IT-park rezidentlari, axborot texnologiyalari sohasida faoliyat olib borayotgan mutaxassislar bilan muloqot qildi. Yoshlarning fikrlarini tinglab, takliflarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
– Bu sohada startaplarni hayotga tatbiq etsak, ham tarmoqlarda natijadorlik oshadi, ham davlat xarajati kamayadi, ham yoshlar uchun ish o‘rinlari paydo bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Binoda UZINFOCOM markazining filiali ham joylashgan. Markaz hudud yoshlarini uStudy dasturi orqali zamonaviy kasblarga o‘qitadi. Malakasi oshirilgan kadrlar o‘z sohasi bo‘yicha zamonaviy kompaniyalarga ishga joylashadi.
Prezident barcha hududlarda IT parklar uchun davlat-xususiy sheriklik asosida shunday ko‘p qavatli binolar qurish zarurligini ta’kidladi.
– Ularda muhit shunday bo‘lishi kerakki, yoshlar o‘zini erkin his qilsin. Ovqatlanish, dam olish, sport va boshqa xizmatlar mujassam bo‘lsin. Binolar shaharlar markazida, yoshlarga qulay joyda bo‘lgani ma’qul, – dedi davlatimiz rahbari.
Mazkur IT-parkni Qoraqalpog‘iston tumanlaridagi maktablar bilan bog‘lab, sohaga qiziqqan yoshlarni o‘qitish, kelgusida yuqori daromadli ishlarga jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Житель Каракалпакстана, работавший в Amazon, привлек 4 млн долларов инвестиций
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Каракалпакский филиал Технологического парка программных продуктов и информационных технологий.
В последние годы в нашей стране динамично развивается сфера информационных технологий. Если семь лет назад насчитывалось 147 IT-компаний, то сегодня их количество превысило 2 тысячи. В них высокооплачиваемой работой заняты 30 тысяч человек. Более 70 тысяч молодых людей занимаются IT самостоятельно.
В стратегии «Узбекистан - 2030» планируется довести объем экспорта в этой сфере до 5 миллиардов долларов и обеспечить занятость 300 тысяч молодых людей. Начата организация IT-городков и в отдаленных районах.
В частности, количество резидентов IT-парка в Каракалпакстане увеличилось в три раза по сравнению с концом прошлого года и составило 108 человек. Они обеспечили работой 310 специалистов. В первом полугодии 2024 года объем услуг увеличился в 2,4 раза, а объем экспорта - в 1,7 раза.
Резидентами обучены и повышена квалификация 25 тысяч молодых людей и государственных служащих. В рамках проекта "Один миллион программистов" через онлайн-платформу в 2023 году обучено 18 тысяч, а за прошедший период 2024 года – 29 тысяч молодых людей. В этом году планируется обучить более 33 тысяч.
Эти результаты являются отражением созданных условий. В ходе поездки в регион в 2021 году глава государства дал указание построить новое здание для IT-парка. В соответствии с этим в центре города Нукуса возведено современное 17-этажное здание. Здесь есть центры IT-образования и коворкинга, офисы, конференц-зал и служебные кабинеты. Также в здании разместятся резиденты IT-парка, инвесторы, работающие в отрасли, иностранные аутсорсинговые предприятия.
Тот факт, что ранее открытый в двухэтажном здании IT-парк сегодня переехал в величественный комплекс, свидетельствует о масштабах планов.
Президенту представлена информация о проделанной работе, результатах и планах в сфере.
Например, Бекназар Абдикамалов из Каракалпакстана, ранее работавший в американской компании Amazon, вернулся на родину и привлек 4 миллиона долларов инвестиций в свой стартап HUPO. Глава нашего государства побеседовал с ним и поддержал его инициативы.
Глава государства побеседовал с резидентами IT-парка, специалистами, работающими в сфере информационных технологий. Выслушав мнения молодежи, дал ответственным лицам указания по поддержке их предложений.
- Если мы реализуем стартапы в этой сфере, то и результативность в отраслях повысится, и государственные расходы сократятся, будут созданы рабочие места для молодежи, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В здании также расположен филиал центра UZINFOCOM. Центр будет обучать молодежь региона современным профессиям через программу uStudy. Кадры, повысившие квалификацию, будут трудоустроены в современные компании в своей сфере.
Президент подчеркнул необходимость строительства во всех регионах таких многоэтажных зданий для IT-парков на основе государственно-частного партнерства.
- У них должна быть такая атмосфера, чтобы молодые люди чувствовали себя свободно. Пусть здесь будет все для питания, отдыха, спорта и других. Здания лучше всего располагать в центре городов, в удобном для молодежи месте, - сказал глава государства.
Даны указания по увязке данного IT-парка со школами в районах Каракалпакстана, обучению интересующейся сферой молодежи, привлечению ее к высокодоходной работе в будущем.