AKT kambag‘allikni qisqartirish va aholi daromadi oshishida yordam beradi
Zamonaviy texnologiyalar odamlar o‘rtasidagi aloqani osonlashtirishi va ishchi-xodimlarning mehnat unumdorligini oshirishi bois ham axborot texnologiyalari iqtisodiy o‘sishga ijobiy ta’sir qiladi. Rivojlanayotgan hududlarda mutlaq kambag‘allik darajasi barqaror ravishda kamayib boryapti. Bu esa AKTning aholi hayotiga bevosita ta’siridan dalolat beradi.
Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti (PMTI) ekspertlari AKT O‘zbekistonda kambag‘allik darajasini pasaytirishga qanday ta’sir qilishini baholashdi.
Tadqiqot davomida quyidagi natijalar olindi:
- Optik tolali internet uzunligining 100 kilometrga ortishi kambag‘allik darajasini bir yildan so‘ng 0,06 foiz punktiga, ikki yildan keyin esa 0,09 foiz punktiga pasaytirishda yordam beradi.
- Internetdan foydalanuvchilar sonining 1 foiz punktiga ortishi ikki yildan so‘ng kambag‘allik darajasini 0,02 foiz punktiga qisqartiradi. Ushbu natija bir yildan so‘ng olingan natijadan jiddiy farq qilmaydi.
Rizvan Mushtaka va Katrin Bryuno tomonidan 2001–2012-yillar oralig‘ida dunyoning 61 mamlakatida AKT rivoji va moliyaviy tashkilotlar faoliyatining ortishi o‘rtasida ijobiy korrelyasiya borligi aniqlandi. AKTni moliyaviy xizmatlardan foydalanish vositasi sifatida qo‘llash iqtisodiy o‘sishni tezlashtiradi, kambag‘allik va tengsizlik darajasini pasaytiradi. Boshqacha aytganda, axborot texnologiyalari moliyaviy xizmatlarning rivojlanishiga ko‘maklashadi va shu orqali kambag‘allik va ijtimoiy tengsizlikni qisqartirish jarayonini tezlashtiradi.
AKT mikro-kichik va o‘rtacha korxonalar (MKO‘K) bilan integratsiyalashgan umumiy iqtisodiy taraqqiyotning asosiy manbalaridan biri sifatida ko‘rib chiqilmoqda. Osiyoning rivojlanayotgan mamlakatlarida biznes samaradorligiga erishishda elektron tijorat katta rol o‘ynaydi. AKT va elektron tijoratdan foydalanuvchi MKO‘K kambag‘allik va ishsizlik darajasini pasaytiradi va shu bilan birga, bandlik darajasini oshiradi va yangi ish o‘rinlarini yaratadi hamda shu orqali umumiy iqtisodiy rivojlanishga ko‘mak beradi.
AKT va kambag‘allik darajasining pasayishi o‘rtasidagi bog‘liqlik tahlili AKT aholining eng kambag‘al qatlamlari uchun oz bo‘lsada foydali ekanligini ko‘rsatmoqda. Mobil telefon esa o‘rta muddatli istiqbolda (6–10 yil) aholining eng nochor qatlami turmush sharoitini yaxshilash uchun qmmmatli vositadir.
Internet va mobil aloqaning rivojlanishi O‘zbekistonda kambag‘allik darajasiga qanday ta’sir qilishini tahlil etish uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlari asosida hududlar (12 ta viloyat) hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘yicha 2015–2020-yillar uchun (84 ta kuzatuv) ekonometrik modellar ishlab chiqildi.
Ekonometrik modellashtirish uchun kam ta’minlangan aholi ulushi (foiz) ko‘rsatkichidan kambag‘allik darajasini aks ettiruvchi bog‘liq o‘zgaruvchi sifatida foydalanildi.
Quyidagilardan AKTning rivojlanishini aks ettiruvchi ko‘rsatkichlar sifatida foydalanildi:
- Optik tolali aloqa liniyalarining uzunligi, ming km;
- Asosiy uyali aloqa stansiyalari soni, ming dona;
- Internet tarmog‘idan foydalanuvchi abonentlar soni (100 kishiga).
Ekonometrik modellar asosida optik tolali internet liniyalari uzunligining 100 kilometrga ortishi bir yildan so‘ng kambag‘allik darajasining 0,06 foiz punktiga, ikki yildan keyin esa 0,09 foiz punktiga pasayishiga olib keladi, deb xulosa chiqarish mumkin. Koeffitsiyentlar ahamiyatlilik darajasida 1 foiz ahamiyatli. O‘sha yilning o‘zidagi natijani aks ettiruvchi koeffitsiyent 10 foiz darajasida ahamiyatli ekani ma’lum bo‘ldi. Bu esa optik tolali aloqa liniyalari uzunligi mamlakatda kambag‘allikning qisqarishiga uzoq muddatli ta’sir ko‘rsatishini anglatadi.
Internetdan foydalanuvchilar sonining 1 foiz punktiga ortishi ikki yildan so‘ng kambag‘allikni 0,02 foiz punktiga qisqartiradi. Bu natija bir yildan keyingi natijadan katta farq qilmaydi. Ushbu natija S.Alimi va O.Okunadening avvalgi tadqiqotlari (2020) xulosalariga mos keladi, ya’ni internetdan foydalanish tezda natija berishi mumkin, biroq uzoq muddatli istiqbolga ega emas.
Asosiy uyali aloqa stansiyalari soni ikki yil davomida sezilarli ta’sir ko‘rsatmaydi. Buni natijaning ancha uzoq davom etishi mumkinligi bilan izohlash mumkin. Vaqt oralig‘i cheklangani tufayli mazkur tadqiqot doirasida uni payqash qiyin.
Ikki yillik vaqt oralig‘ining olinishiga sabab kambag‘allik darajasining pasayishi yetarlicha uzoq davom etuvchi jarayon va birinchi bosqichda axborot texnologiyalarining tatbiq etilishi qanday natija berishini payqash qiyin. Boz ustiga, yuqorida aytib o‘tilgan tadqiqotga ko‘ra, AKT aholining kambag‘al qatlamlari hayotini o‘rta hisobda 6–10 yilda yaxshilash imkonini beradi.
Ushbu favqulodda hodisa dunyo mamlakatlarida aholi daromadlari bo‘yicha AKTning bir tekis taqsimlanmagani bilan izohlanadi. Pirovardida umumiy turmush darajasi aholining kam ta’minlangan qatlami turmush darajasiga qaraganda tezroq o‘smoqda.
Shunday qilib, axborot-kommunikatsiya infratuzilmalarining rivojlanishi o‘rta muddatli istiqbolda kambag‘allik darajasini pasaytirish uchun muhim ahamiyatga ega. Yaqin yillarda AKTni rivojlantirish bo‘yicha harakatlar rejasini tahlil etganda mazkur omilning ahamiyati ortishi va u aholining bilim darajasini, raqamli xizmatlardan, jumladan moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini oshirishini taxmin qilish mumkin. Umuman olganda, AKTning rivojlanishi mamlakatda aholi daromadlarining ortishi va kambag‘allikning qisqarishiga olib keladi.

ИКТ содействуют сокращению бедности и повышению доходов населения
Информационные технологии способствуют экономическому росту, поскольку современные технологии облегчают взаимодействие людей и повышают производительность труда работников. Прямым результатом влияния ИКТ на уровень жизни населения является то, что в развивающихся регионах наблюдается устойчивое снижение уровня абсолютной бедности.
Эксперты Института прогнозирования и макроэкономических исследований (ИПМИ) оценили влияние ИКТ на сокращение уровня бедности в Узбекистане.
По итогам исследования, выявлены следующие результаты:
- Увеличение протяженности волоконно-оптического интернета на 100 км способствует снижению уровня бедности на 0,06 п.п. через год и 0,09 п.п. через 2 года.
- Рост числа пользователей интернета на 1 п.п. сократит уровень бедности на 0,02 п.п. через 2 года, при этом данный эффект особо не отличается от эффекта, полученного через 1 год.
Исследователи Ризван Муштака и Катрин Брюно на примере 61 страны в период с 2001 по 2012 годов обнаружили положительную корреляцию между развитием ИКТ и ростом деятельности финансовых организаций. Использование ИКТ в качестве инструмента для обеспечения финансовой доступности ускоряет экономический рост, снижает уровень бедности и неравенства.
Другими словами, информационные технологии содействуют развитию финансовых услуг, тем самым ускоряют процесс сокращения бедности и социального неравенства.
ИКТ рассматривается как один из основных источников движущей силы для общего экономического развития, интегрированного с микро-, малыми и средними предприятиями (ММСП). Электронная коммерция играет большую роль в достижении эффективности бизнеса в развивающихся странах Азии. ММСП, использующие ИКТ, могут уменьшить бедность и безработицу. Исследование авторов также доказывает, что ММСП, использующие ИКТ и электронную коммерцию, могут повысить занятость и создать новые рабочие места, что может способствовать общему экономическому развитию.
Анализ причинно-следственной связи между ИКТ и сокращением бедности показывает, что существует небольшая, но положительная выгода от ИКТ для беднейшей группы населения, а наличие мобильных телефонов, в частности, является потенциально ценным инструментом для улучшения условий жизни очень бедных слоев населения в среднесрочной перспективе (6–10 лет).
Для анализа влияния развития интернета и мобильной связи на уровень бедности в Узбекистане были построены эконометрические модели на основе статистических данных Государственного Комитета по статистике Республики Узбекистан в разрезе регионов (12 областей, Республика Каракалпакстан и город Ташкент) за период 2015 – 2020 годы (84 наблюдения).
В качестве зависимой переменной, отображающей уровень бедности, для эконометрического моделирования был использован такой показатель как доля малообеспеченного населения (%).
В качестве показателей, отображающих развитие ИКТ, были отобраны:
1. Протяженность волоконно-оптических линий связи, тыс. км;
2. Количество базовых станций сотовой связи, тыс. штук;
3. Количество абонентов с доступом в сеть Интернет (количество пользователей), на 100 человек.
На основе эконометрических моделей можно сделать вывод о том, что увеличение протяженности волоконно-оптического интернета на 100 км способствует снижению уровня бедности на 0,06 п.п через год и 0,09 п.п через 2 года, коэффициенты значимы на 1% уровне значимости. Коэффициент, отражающий эффект в тот же год оказался значим на 10% уровне. Это означает, что протяженность волокно-оптических линий связи оказывает долгосрочное влияние на сокращение бедности в стране.
Рост числа пользователей интернета на 1 п.п. сократит уровень бедности на 0,02 п.п через 2 года, при этом данный эффект особо не отличается в тот же период и через 1 год. Данный результат соответствует предыдущим выводам в исследованиях Alimi S. и Okunade O. (2020), что использование интернета может оказать быстрый эффект, но не иметь долгосрочной перспективы.
Количество базовых станций сотовой подвижной связи не оказало значимого влияния в течение 2 лет. Это может объясняться тем, что эффект может быть более длительным, который сложно заметить в рамках данного исследования по причине ограниченного временного промежутка.
Взятие лага в 2 года обусловлено тем, что снижение уровня бедности достаточно длительный процесс и эффект от внедрения информационных технологий сложно заметить на первых этапах. Более того, согласно вышеуказанному исследованию, ИКТ в среднем позволяет улучшить уровень жизни бедных слоёв населения в течение 6-10 лет.
Данный феномен объясняется неравномерным распределением ИКТ в разрезе доходов населения в странах мира. В результате, общий уровень жизни растёт быстрее, чем уровень жизни малообеспеченной доли населения.
Таким образом, развитие информационно-коммуникационной инфраструктуры имеет важное значение для снижения уровня бедности в среднесрочной перспективе. Анализируя план действий по развитию ИКТ на ближайшие годы можно предположить, что данный фактор увеличит свою значимость и приведет к повышению образования населения, доступности цифровых услуг, в том числе финансовых, а также в целом к росту доходов населения и сокращению уровня бедности в стране.