Urush, kino va Zelenskiyga berilgan va’da — Umid «Zelenskiy» bilan eksklyuziv intervyu
Hamyurtimiz Umid Isabayevning Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan qiyofadosh chiqishi o‘z vaqtida anchayin shov-shuvga sabab bo‘lgandi. Bugun u qayerda? Nimalar bilan mashg‘ul? Rossiyaning Ukrainaga «harbiy operatsiyasi» uning hayotiga ham ta’sir qildimi?
Ana shu va boshqa savollarimizga javob topish uchun Umidjon bilan bog‘landik.
Ma’lumot uchun: Umidjon Isabayev 1981 yilning 26 oktyabrida Namanganda tug‘ilgan. Namanganda u avtomobil bo‘yoqchiligi bilan shug‘ullangan. Mehnat muhojiri sifatida Moskvaga borganida ham avtoservisda uzoq yillar shu kasbini davom ettirgan.
Yulduzli onlari esa 2019 yildan boshlangan. Metroda mizg‘ib qolgan Umidjonni kimdir suratga olgan (baraka topsin!) va ijtimoiy tarmoqqa Zelenskiy surati bilan yonma-yon qo‘ygan. Shundan so‘ng, turli teleshoular, ko‘ngilochar ko‘rsatuvlarning «guli bo‘lgan» va Zelenskiy obrazini talqin qilishi aytilgan Isaboyev o‘tgan yili birdaniga ko‘zga tashlanmay qoldi.
— O‘zbekistonda o‘zimning ota kasbimni qilganman, avtobo‘yoqchilik bilan shug‘ullanganman. Vatanda hech qachon to‘ylarda boshlovchi bo‘lmaganman. Bir hazil ko‘rsatuvda, tayyor ssenariy bo‘yicha Tom Kruzni taklif qilaman deb aytganman, shundan paydo bo‘lgandir bu gaplar.
Lekin aktyorlik sohasiga yoshlikdan qiziqishim bo‘lgani bor gap. Bir vaqtlar, shu desangiz, Chortoqda ko‘pchilik tanigan bobom Murodulla Ubaydullayevni ham aktyorlikka chaqirishgan ekan. Lekin u kishi men Toshkentga ketsam, bolalarim o‘zi qoladi, deb rad qilgan ekanlar. Bobom rahmatli tirik vaqtlari hamma amakilarim yig‘ilsa, uyimiz juda katta askiyaxona bo‘lar edi, — deydi Umidjon.
— Siz bosh rolni o‘ynashingiz ko‘p marta aytilgan Rossiya seriali nima bo‘ldi?
— Rossiyadagi paytimda ko‘plab hazil-mutoyiba ko‘rsatuvlariga rol ijro etishga taklif qilishdi. Qiyofadoshligim ma’lum bo‘lgach, bu hayotimni qanchalik o‘zgartirgani haqida ko‘rsatuvlarga chaqirishdi. Lekin eng katta loyiha bu — serialda Zelenskiy qiyofasini olib chiqishim haqidagi taklif edi. Men bilan shartnoma tuzgan kinostudiya prodyusseri ssenariy bilan tanishtirdi. Bu filmda Ukraina hukumati siyosatiga qattiq zarba bo‘ladigan, Zelenskiy shaxsini kamsitadigan, hayotdagi Zelenskiy shaxsidan tamoman yiroq obraz gavdalantirilishi ko‘zda tutilgan ekan. «Toza haqoratli» narsa edi u. Bu ishni o‘zim rad qilganman. Munosabatimni bildirmay, ta’til vaqtim kelgani uchun tezda O‘zbekistonga qaytdim.
— Bilishimizcha, Vatanda qaysidir ishlarni boshlab qo‘yib, kutilmaganda yana ketib qolibsiz...
— O‘zbekistonda kichkina bir tadbirkorlikni yo‘lga qo‘ymoqchi bo‘ldim. Namangan viloyati va Chortoq tumani hokimlariga alohida minnnatdorlik bildiraman, yer so‘radim, chet eldan noyob pista ko‘chatlarini olib kelib ekishim uchun yer berishdi. Bir hamkor bilan qoramol fermasi ham ochayotgan edik. Chetdan zotdor qoramol olib kelib, yurtimizda go‘sht, sut mahsulotlarini ko‘paytirish maqsadi bilan ish boshladik. Shu kunlarning birida Ukrainadan xabar kelib qoldi. Moskvadaligimda ham xuddi shunday taklif bo‘lgandi. Valeriy Koshevoy «Kvartal 95» studiyasida hamkorlikka chaqirgandi. Qizig‘i, shu kunlarda hamkorim bilan Ukrainadan zotdor qoramol olib kelishimiz kerak edi. Xabarga avvaliga jiddiy qaramadim. Ukrainaga borib o‘z ishlarimiz bilan bo‘ldik. O‘zbekistonga ikkita furada yuk jo‘natdik. Sheriklar bilan qaytishimiz kerak paytda yana telefonimga xabar keldi. «Sluga naroda» partiyasi a’zosi uchrashishni so‘ragandi. Shunday qilib, Ukrainada qoldim.
— Ukrainadagi qariyb bir yillik hayotingiz haqida ko‘pchilik bilmaydi hisob...
— Bu yerda yo‘lim ochilib ketdi, O‘zbekistondagi biznesimga, qoramol jo‘natishimga imkoniyatlarim kengaydi. O‘zimning sohamda, avtobo‘yoqchilik uchun kichik bir garaj so‘ragan edim, Kiyevning markazidan katta bir avtotexmarkazni o‘zimga berib qo‘yishdi. Ishim zo‘r ketayotgan edi. Faqat ikkilanib oilam, bolalarimni olib kelmay turgandim. Yaxshiyam, olib kelmagan ekanman. Urush boshlanib ketdi.
— Urush manzaralari prezident qiyofadoshi ko‘zi bilan qaralganda qanaqa edi?
— Men urush qaynab turgan vaqtda ham Kiyevda edim. Men turgan joyda, 2-qavatda yashar edim, bombalar, avtomatlar ovozi kundan kunga bizga yaqinlashib kelayotgan edi. Har bir raketami, bombami tushgan paytda uning ovozi nafaqat eshitilar, balki uy zirillab ketardi, qimirlaganini sezar edim. Keyin u yoqdan meni xavfsiz joyga, bunkerga olib o‘tishdi. U yerda ishonchli, judayam kuchli qo‘riqlanar edim. Lekin televizordan bo‘lsa ham yuzlab begunoh odamlar, bolalar o‘layotganligini og‘riqsiz kuzatolmasdim.
— Ukrainadan chiqishingiz ham xafvsizlik nuqtai nazaridanmi?
— Shu kunlarning birida Holluvudda urush haqida film olinishi va unda ishtirok etish uchun taklif bo‘ldi. Tushuntirishdi — Polshadan Germaniyaga o‘tib, hamma hujjatlar o‘sha yerda tayyorlanadi, keyin Hollivudga ucharkanmiz. «Sluga naroda» partiyasi Polsha chegarasigacha sog‘-omon yetkazishni ta’minladi. Kiyevdan Jitomirga keldim. Bunda mikroavtobusda edim, bilishimcha, mikroavtobusdagi boshqa yo‘lovchilar ham maxsus qo‘riqlanadigan kishilar edi. Jitomirda bir xonadonda to‘rt kun qoldim. Aytishlaricha, menga Polsha chegarasidan qanaqadir mashina kelishi kerak edi. Kutdim, keldi. Chegarada odam juda ko‘p edi. Tiqilinch, odamlar sumkalarining ustida uxlashyapti. Lolman. Bu yerdan qanday chiqaman deb o‘ylardim. Meni kutib olgan odamlar ratsiyalar orqali kimlar bilandir bog‘lanishdi, keyin askarlar bilan navbatsiz, hammadan avval olib kirib ketishdi.
— Polshaga kiraverishda sizni Putinning qiyofadoshi kutib olgani lavhasi ijtimoiy tarmoqda aylandi. Vikipediyada Hovard Iks sahifasida nomingiz paydo bo‘ldi...
— Prodyuser, ayni vaqtda Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen Inning qiyofadoshi Hovard Iks Amerikadan turib tashkiliy ishlarni boshqaryapti. Putinning qiyofadoshi meni Polshaning chegarasida kutib olib, belgilangan manzilga yetkazdi. Bu uchala shaxs qanchalik qarama-qarshi bo‘lishmasin, ularning qiyofadoshlari – biz uchalamiz mutanosib jamoa ekanimiz ayon bo‘ldi.
Polshada mehmonxonada bir haftacha dam oldim. Aylantirishdi, ko‘rsatishdi. Qandaydir studiyadan iltimos qilishdi – intervyu berdik. Keyin Germaniyaga o‘tdik. Bu yerda biz ishtirok etadigan serial tasvirga olinishida Amerika bilan hamkorlik qilayotgan kompaniyalar, rejissyor bilan ko‘rishdik. Hujjatlarni tayyorlashyapti. Hozircha Amsterdamda, Niderlandiyadamiz. Repetitsiya ketyapti. Matnlarni, Ukraina madhiyasini yodlashda sal qiyinchilik bo‘lyapti, boshqa muammo yo‘q.
Kino urush haqida. Aynan hozirda bo‘layotgan voqealar qamrab olinadi. Film necha seriya bo‘lishi menga qorong‘u. Boshida serial juda ko‘p seriyali bo‘lishi rejalashtirilgan. Serialning nomi ikki-uch xil variantda, hali aniq shakli bo‘lmagani uchun bir narsa aytolmayman.
— Shunday qilib, oddiy avtobo‘yoqchi hamyurtimiz katta siyosatga kirib keldi, desak to‘g‘ri bo‘ladimi?
— Men umuman siyosatni tushunmaganman, hozir ham tushunmayman. Lekin kuzataman. Hali ko‘p bo‘lmadi, Mirkomil Mirhaydarov degan tog‘am olamdan o‘tdilar. Borolmaganim armonim. «Siyosat bu judayam chuqur bir daryo. Chanqagan bo‘lsang, shuning chetidan suv ichib turgin. Qirg‘og‘idan turib kuzat, qo‘l-betingni yuvib ol istasang. Lekin o‘rtasiga borganing sayin cho‘kib ketishing mumkin» — rahmatli tog‘amning shu gaplari hech esimdan chiqmaydi. To‘g‘ri, men shu siyosatchilarning qo‘l ostida, siyosatchilarning himoyasida bo‘lib qoldim. Qolaversa, siyosatchining rolini ijro etyapman. Endi siyosatdan qo‘rqmayman, chunki, bilaman, men siyosiy bir xato qilmayapman. Qonun doirasidan chiqadigan biror nojo‘ya qadam qo‘ymayapman. Menga tayyorlangan hujjatlarda faqat aktyor, artist ekanligim ta’kidlangan.
— Vladimir Zelenskiydan gapiring, Ukrainada uni qahramon sifatida ko‘rishadi, Rossiyada masxaraboz deyishadi...
—Zelenskiy prezident bo‘lib, o‘z yurti, xalqining tayanchi bo‘lib, Ukraina uchun nimalar qilayotganini ko‘zim bilan ko‘rdim, suhbatini oldim, majlisida ham qatnashdim. Men uni hech qachon masxaraboz deb o‘ylamayman. To‘g‘ri, u o‘tmishida aktyor bo‘lgan. Xo‘sh, nima qilibdi, kasb bu. Chuqur yondashib qaraydigan bo‘lsak, Vladimir Zelenskiy juda aqlli, chuqur mulohazali inson ekan. Gohida nimanidir e’tibordan chetda qoldirayotgandek yoki kulguga olayotgandek ko‘rinish bersa-da, ichida chuqur fikrlaydi, ruhan baquvvat inson u. Siyosat olamidagi buyuk yetakchi deb aytish mumkin Zelenskiyni. Jurnalistlar qiyofadoshim bo‘lgan prezident shaxsi haqida savollar berishadi. Lekin kelishuvga ko‘ra, aytishim mumkin bo‘lmagan holatlar bo‘yicha so‘ramaslikni iltimos qilaman. Zelenskiy xavfsizligi va boshqa tamoyillarga qarshi borishga yo‘naltirmaslikni so‘rayman.
— Katta bir mamlakat, kamiga ustiga qo‘shin tortilayotgan mamlakat rahbari qiyofadoshi bo‘lishning yuki og‘irmi?
— Og‘ir. Zelenskiyga qiyofadosh bo‘lish mas’uliyatini ko‘tarib yurish juda qiyin ekan. Men avval avtobo‘yoqchilik qilib yurgan vaqtim, o‘zimga xon, o‘zimga bek, xohlagan joyimga xohlaganimda ketardim. Bunda mas’uliyatli taraflari ko‘p ekan. Deylik, hatto oddiy do‘kondan istagan mahsulotni o‘zingiz sotib olib yeyishingiz mumkin emas. Lekin aytgan narsangizni o‘zlari olib kelib berishadi, olib kelingan barcha mahsulotlarda tibbiy muhri bo‘ladi. Ko‘chada, ko‘pchilik bo‘lgan davra, metro, bozor, odamlar gavjum joyga kirish mumkin emas. O‘zim yakka shaharga aylanishga chiqadigan bo‘lsam, selfiga tushishni iltimos qilishadi. Yo‘q deyolmayman. Ammo aktyorlik sohasidagi shartnoma bo‘yicha bu taqiqlangan. Har bir harakating nazoratda. Menga berilgan «Ukraina vatanparvari» medali ham mas’uliyat yuklaydi. Zelenskiyga qo‘l berib, ko‘ziga qarab va’da berganman, inoshoolloh, men uni hech qachon sharmanda qilmayman.
— Holluvud sizni yana O‘zbekistondagi yaqinlaringizdan uzoqlashtiradimi?
—Ota-onam bilan har kuni gaplashaman. Ularning xursandchilik tarafi bordek. Lekin ichlari to‘la xavotirni sezaman. «Bir yurtning Prezidentiga o‘xshagan insonsan. Har xil nojo‘ya gaplarni gapirmagin, jon bolam. Sen biz uchun yakkasan. Go‘rimizga qo‘yadigan sen, sendan boshqa hech kimimiz yo‘q», deyishadi.
Hozircha oilam, ikki farzandim O‘zbekistonda, ko‘nglim to‘q, ota-onam bilan birga. Lekin bolalarimni juda sog‘inganman. Hozir asosiy propiskamiz Germaniyada bo‘lyapti. Endi Hollivudga borib, bir joyda doimiy qo‘nim topsam, oilamni chaqirish niyatim bor. Ota-onam pensioner. Oilamni, bolalarimni birga olib kelishadi. Nasib bo‘lsa, mana shu hafta oxirida Hollivudga uchamiz. Eng muhim gapim – men ko‘zim bilan ko‘rgan dahshatli voqealarni mening O‘zbekistonim ko‘rmasin. Vatanimdagilar ko‘rmasin, yaqinlarim, oilam, bolalarim, hech kim ko‘rmasin. Ukrainada esa urush tezroq tugasin.
P.S. Umidjon Isabayev Hollivud bilan 4 yillik shartnomasi bitgach, O‘zbekistonga qaytishni niyat qilgan. Bu yillar davomida serialda bo‘lsin, kichik lavhada bo‘lsin, qanday rol ijro etmasin, mehnati orqali topgan pulining hammasini O‘zbekistonga olib kirmoqchi. U Rossiyada ham, Ukrainada ham fuqarolik borasidagi taklifni rad etgan.

Война, кино и обещание Зеленскому — Эксклюзивное интервью с «Зеленским» Умидом Исабаевым
Умид Исабаев – гражданин Узбекистана, получивший известность благодаря схожести с украинским президентом Владимиром Зеленским. Где он сейчас? Чем занимается? И как «спецоперация» России в Украине отразилась на его жизни? Xabar.uz подготовил эксклюзивное интервью с «Зеленским» Умидом Исабаевым.
«Зеленский» и «Путин» в Германии
Умид Исабаев родился 26 октября 1981 года в Намангане, по профессии автомаляр. После переезда в Москву несколько лет работал в автосервисе.
Звездный час Умида наступил в 2019 году, когда неизвестный сфотографировал задремавшего в метро Исабаева и выложил в сеть, отметив его схожесть с Зеленским.
Получив известность, Умид Исабаев принял участие в ряде телешоу и даже получил предложение сняться в сериале. Однако затем он исчез с телеэкранов.
— В Узбекистане я занимался отцовским делом, был автомаляром. Никогда не вел свадьбы в Узбекистане, эти слухи, наверное, появились из-за того, что в одной из развлекательных шоу по сценарию я сказал, что приглашаю на сцену Тома Круза.
Но актёрским делом я увлекался с детства. Моему деду Муродулла Убайдуллаеву, известному в Чартаке, предложили заниматься актёрской деятельностью, но он беспокоился, что его дети останутся без присмотра, если он уедет в Ташкент, и отказался. Когда дед был жив и все мои дяди собирались в нашем доме, всегда было очень весело, — рассказывает Умид.
Умид Исабаев
— Ранее сообщалось, что вы сыграете главную роль в российском сериале. Что произошло?
— Когда я был в России меня приглашали во многие развлекательные телешоу и программы, где рассказывалось о том, насколько изменилась моя жизнь после того, как стало известно о моей схожести (с президентом - прим.ред). Но самым большим проектом был сериал, где я должен был сыграть Зеленского. Продюсер киностудии, заключившей со мной контракт, ознакомил меня со сценарием. В этом фильме я должен был воплотить образ, который очень далек от настоящей личности Зеленского, унизительный по отношению к нему и который сильно ударит по политике властей Украины. Это был оскорбительный проект. Я отказался от этой работы. Не стал выражать свое отношение, а просто уехал в Узбекистан.
— Мы слышали, что вы начали какие-то дела в Родине, но затем неожиданно уехали...
— Я хотел наладить в Узбекистане небольшой бизнес. Я благодарен хокимам Наманганской области и Чартакского района, я попросил у них выделить мне землю для посадки саженцев редких видов фисташек, они выделили. Также с одним партнером открыли ферму, хотели привезти из-за рубежа крупный рогатый скот для производства мясной и молочной продукции. В один из этих дней пришло сообщение из Украины. Я и раньше получал такое предложение еще когда был в Москве. Валерий Кошевой пригласил меня для сотрудничества со студией «Квартал 95». Интересно, что в те дни мы с партнером должны были привезти из Украины породистый скот. Сначала я не обратил внимание на приглашение. Поехал в Украину и занимался своими делами. Мы отправили в Узбекистан две фуры с грузом. Когда собирались вернуться обратно, я получил еще одно сообщение. Член партии «Слуга народа» предложил мне встречу. Так и остался в Украине.
Умид Исабаев с официальными лицами Украины
— Как прошел ваш год в Украине?
— Здесь передо мной открылись все пути, появилось больше возможностей для моего бизнеса в Узбекистане, для отправки скота. Я попросил небольшой гараж для занятия автомалярией по профессии. Мне предоставили большой автотехцентр в центре Киева. Дела шли отлично. Но я пока сомневался и не привозил семью и детей. И хорошо, что не привез, началась война.
— Как выглядела война глазами двойника главы государства?
— Я был в Киеве, когда война набирала обороты. Там, где я жил, это был второй этаж, звуки бомб и автоматов день за днем приближались все больше и больше. Когда куда-то попадала бомба или ракета, были слышны не только звуки, но и весь дом трясся. Оттуда меня перевели в безопасное место – в бункер. Там меня надежно охраняли. Но наблюдать по телевизору как гибнут мирные жители и дети было больно.
Умид Исабаев в Киеве
— Ваш отъезд из Украины тоже из соображений безопасности?
— В один из тех дней мне сообщили о сериале про войну, которую будут снимать в Голливуде и предложили роль. Объяснили, что нужно через Польшу поехать в Германию, где будут подготовлены все документы, а затем отправиться в Голливуд. Партия «Слуга народа» обеспечила мне безопасное прибытие на границу с Польшей. Из Киева мы приехали в Житомир. Я был в микроавтобусе, и, насколько я знаю, другие пассажиры в ней тоже были особо охраняемыми людьми. Я пробыл в одной квартире в Житомире четыре дня. Мне сказали, что какая-то машина должна приехать за мной с польской границы. На границе было много людей. Заторы, люди спят на своих сумках. Я в шоке. Я думал, как выбраться отсюда. Люди, которые встретили меня, связались с кем-то по рации, а затем пропустили меня вместе с военными, без очереди.
Двойники Ким Чен Ина и Путина
— В соцсетях появились фото, на котором при въезде в Польшу вас встречает двойник Путина. Также ваше имя появилось на странице Говарда Икса в Википедии…
— Продюсер и вместе с тем двойник лидера КНДР Ким Чен Ина Говард Икс руководит организационными работами из Америки. Двойник Путина встретил меня на границе Польши и доставил в нужный адрес. Какими бы противоположными ни были эти три личности, стало понятно, что мы втроем — их двойники гармоничная команда.
Я остановился в отеле в Польше на неделю. Мне показали город. Из какой-то студии попросили и мы дали интервью. Потом приехали в Германию. Здесь мы встретились с режиссером, [представителями] компаний, которые сотрудничают с Америкой по ​​съемкам сериала, в котором мы участвуем. Они сейчас готовят документы. В настоящее время мы находимся в Амстердаме, Нидерландах. Идет репетиция. Немного трудно запоминать тексты, гимн Украины, но другой проблемы нет.
Кино про войну. В нем будут показаны происходящие сейчас события. Я не знаю, сколько будет серий. Вначале планировалось, что будет очень много серий. Есть несколько вариантов названия сериала, пока окончательного названия нет, поэтому не могу сказать точно.
Подготовка к съёмочному процессу
— Так можно ли сказать, что наш соотечественник, обычный автомаляр, ушел в большую политику?
— Я ничего не понимал в политике, и сейчас не понимаю. Но наблюдаю. Не так давно скончался мой дядя Миркомил Мирхайдаров. Я не смог поехать [на похороны]. Я никогда не забуду его слова: «Политика – это очень глубокая река. Если хочешь пить, пей с края. Наблюдай с берега, если хочешь, помой руки и лицо. Но чем больше идешь к середине, тем больше вероятность утонуть». Правда, я оказался под контролем этих политиков, под их защитой. Кроме того, играю роль политика. Теперь я не боюсь политики, потому что знаю, что не совершаю политической ошибки. Я не предпринимаю никаких неправильных действий, выходящих за рамки закона. В подготовленных для меня документах указано, что я всего лишь актер, артист.
— Расскажите о Владимире Зеленском, в Украине его считают героем, а в России называют клоуном…
— Я своими глазами видел, что Зеленский является опорой для своей страны, что он делает для Украины как президент, я с ним общался, присутствовал на его совещании. Я никогда не думаю о нем как о клоуне. Да, в прошлом он был актером. Ну и что, это же профессия. Если приглядеться, Владимир Зеленский очень умный, глубокомыслящий человек. Несмотря на то, что иногда кажется, что он оставляет что-либо без внимания или отшучивается, он сильный духом человек. Зеленского можно назвать великим лидером в мире политики. Журналисты задают вопросы о личности президента, на которого я так похож. Но я прошу их не спрашивать об обстоятельствах, о которых я не могу рассказать по соглашению. Прошу не идти против безопасности Зеленского и других принципов.
Орден «Патриот Украины»
— Тяжело ли бремя быть двойником лидера большой страны, да еще страны, где идет война?
— Тяжело. Нести ответственность быть двойником Зеленского очень тяжело. Раньше, когда я был автомаляром, я был сам себе хозяин, делал что хотел. А сейчас очень много ответственности. Например, нельзя даже зайти в любой магазин и купить что хочется. Но если сказать, вам принесут все, что надо, во всех продуктах стоит медицинская печать. Нельзя находиться на улице, метро, рынках, где собирается много людей. Если выйду один прогуляться по городу, люди просят сделать селфи. Отказать не могу. Однако по актёрскому контракту это запрещено. Каждый твой шаг под контролем. Врученный мне орден «Патриот Украины» таке возлагает ответственность. Я пожал руку Зеленскому и посмотрев ему в глаза, дал обещание, и я его никогда не опозорю.
Умид Исабаев с родителями
— Не отдалит ли вас Голливуд вновь от родных, которые проживают в Узбекистане?
— С родителями я общаюсь каждый день. Мне кажется, что они рады, но внутренняя тревога тоже чувствуется. Они говорят «Сынок, ты человек похожий на президента целой страны, веди себя подобающее. Ты у нас единственный. Ты тот, кто нас похоронит, у нас нет никого, кроме тебя».
Умид Исабаев с детьми
Сейчас моя жена и двое детей находятся в Узбекистане, с родителями, я за них спокоен. Но по детям очень соскучился. В настоящее время я прописан в Германии. Когда поеду в Голливуд и найду постоянное место жительства, хочу привезти свою семью. Мои родители пенсионеры. Они приедут вместе с моей женой и детьми. В конце этой недели полетим в Голлливуд. Самое главное, что я хочу сказать, это чтобы Узбекистан, мои соотечественники, моя семья, дети не видели тех страшных событий, которых видел я. Пусть никто не видит. Пусть наше мирное небо всегда будет ясным! И пусть война в Украине быстрее закончится.
P.S. Умиджон Исабаев намерен вернуться в Узбекистан по истечении четырехлетнего контракта с Голливудом. Будь то сериал или небольшой сюжет, какую бы роль он ни сыграл, все заработанные деньги он хочет направить в Узбекистан. Он отверг предложение получить гражданство как в России, так и в Украине.