Ayollar nega jinoyat qilishmoqda?
Shu yil 8 mart kuni qashqadaryolik 18 yoshli kelinchak erini bo‘g‘ib o‘ldirgani haqida xabar tarqaldi. Keyin – Navro‘z bayramidan so‘ng 22 yashar ayol ham o‘z erining qotiliga aylandi. Biroz avvalroq esa Surxondaryoda qo‘shmachi ayol 9-sinf o‘quvchisini o‘ldirgan. Xorazmda chaqalog‘ini zovurda cho‘ktirgan ayol qo‘lga olingan. Yaqinda yanada mudhish xabar odamlarni larzaga soldi: andijonlik yosh ona Qo‘qon–Toshkent avtobekati hududida o‘zining o‘g‘lini bo‘g‘ib o‘ldirgan!
Statistika bo‘yicha ommaviy qotillikni erkaklar sodir etadi. Ayollar esa ko‘proq bo‘g‘ib yoki cho‘ktirib o‘ldirishni lozim topishadi. Biroq ular qo‘l urgan yanada qo‘rqinchli jinoyatlar ham bor.
Ayollarga nima bo‘ldi deb ayuhannos solmang! Bu kabi fojialar avval ham yuz bergan. Ommaga unchalik oshkor qilinmagan, xolos. Masalan, 1990-yillarning oxirida Samarqandda bir daydi ayol transplantatsiya qilishlari uchun o‘zining qizalog‘ini arzon-garovga sotib yuborgan. Achinarlisi, zurriyodining hayoti ikki erkak tomonidan ayanchli hal bo‘layotgan chog‘da u oshxonada aroqxo‘rlik qilib o‘tirgan. Qo‘shnilarning aytishicha, onasi og‘ir kasal bo‘lgan damda qizaloq ulardan dori-darmon uchun pul so‘rab chiqqan ekan.
Ancha yillar ilgari Alisher aka ismli bir tergovchi bilan suhbatlashganman. U qotil kelinchak haqida gapirib bergan edi. Bu ayol o‘zining qaynonasini shafqatsizlarcha o‘ldirgan. Nima majbur qilgan bunga?..
Qaynona nuqul undan ayb izlayverib, asabiga tekkan. Shunday kunlardan birida erini ishga kuzatgan kelinchak narvonga chiqib, shiftni bo‘yay boshlaydi. Qaynona odatdagidek yana «ma’ruza» uchun og‘ziga kuch beradi. Gapiraveradi, o‘tgan gaplarni aytib ta’na qilaveradi. Kelinning toqati toq bo‘ladi, ruhiy muvozanati buziladi. U qo‘lidagi bo‘yoq idishni qaynonasining boshiga chunonam uradiki, boyaqish til tortmay o‘ladi. Keyin esa... dahshat! Erini kutib olgan kelinchak uning oldiga likopchada bir nechta somsa qo‘yadi. Eri tanovul qilib bo‘lgach, «mazalimikan, yoqdimi?» deb so‘raydi. «Ha, yoqdi», – javob beradi eri. «Albatta, yoqadi-da, bu somsa onangning ...dan tayyorlangan...».
Ayol kishining shafqatsiz, hatto qotil bo‘lishi dilni xufton qiladi, albatta. Hissiyotlarini jilovlay olishmaydimi ular? Rejissyor Sobir Nazarmuhammedovning «Chayongul» filmini eslang: singlisini zo‘rlagan yigitni o‘ldirishga chog‘langan opa begunoh bolakayni chavaqlab tashlaydi. Esini yig‘ib olganida ancha kech bo‘ladi. Uning qon to‘lgan ko‘zlariga zo‘ravon yigitdan boshqa hech kim ko‘rinmagan edi. O‘zligini yo‘qotib, kuchli stress holatida yosh bolaning umriga zomin bo‘ladi u.
90 foiz qotillikka erkaklar qo‘l uradi, ayollar esa tajovuzkorligini boshqacha tarzda namoyon etadilar. Eng yomoni, bir marta jinoyat qilgan ayolning o‘zini to‘xtatishi qiyin, bu nozik qatlamning 80 foizi noqonuniy ishlarga yana qo‘l uraveradi. Andijonlik qotil onani olaylik. U norasida o‘g‘lini avval ham o‘ldirmoqchi bo‘lgan: bolasining yuziga yostiq bosib turganida qaynonasi kirib, nevarasini qutqarib qolgan. Afsuski, ayol baribir farzandini o‘ldirdi.
Nega ayol qotillik qiladi? Erkaklarda bo‘lgani kabi asosan pul yoki boshqa moddiy manfaatlar uchun! Ammo bir haqiqatni aytish joizki, erkaklardan ko‘ra ayollar tirikchilik oldida ko‘proq vahima va tushkunlikka tushadilar. Ularning tajovuzkor bo‘lishlariga ham shu omil sababchi.
Ayol shaxsiy hayotining yo‘lga qo‘yilmagani – jinoyat qilishining asosiy sabablaridan biri. O‘z bolasini o‘ldirishining boisi esa, yuqorida aytganimizdek, farzandini boqib katta qilish oldidagi qo‘rquvga borib taqaladi.
Rossiyaning Sverdlovsk viloyatida Irina T. sodir etgan jinoyat bunga misoldir. U o‘zining o‘g‘illarini muzlatib o‘ldirgan – birini 2007-yili, ikkinchisini 2009-yilda. Bu qilmishi 2013-yili aniqlandi. So‘roq vaqtida Irina T. bunday shafqatsiz jinoyatga uni qashshoqlik, qizini boqib katta qilish oldidagi qo‘rquv va tug‘ruqdan keyingi depresiya sabab bo‘lganini tan oldi. Ikkala o‘g‘lini ham kommunal uyda o‘zi tuqqan. So‘ng yostiq jildiga joylab, muzlatkichga yashirgan va go‘daklar sovuqdan o‘lgan. Hozir uning qizi buvisining qo‘lida.
Sud amaliyotining ko‘rsatishicha, nojoiz qilmishlar, jumladan, jinoyatlar ildizi oiladagi muhitga borib taqaladi. Jinoyatlarni odob-axloq, ta’lim-tarbiya yo‘lga qo‘yilmagan xonadon vakillari sodir etadi. Oilaviy axloq esa ta’lim, madaniyat va shu kabi omillarga bevosita bog‘liq.
Ayolga samimiylik, sabr-qanoat, tabassum yarashadi. O‘z zurriyodini o‘ldirish unga yot! Ayolga mehribonlik, xokisorlik xosdir. O‘zbek ayoli – Kumushbibi, Ra’no... Ular yomon ish uchun tug‘ilmaydilar, ular farzandlarini avaylab-ardoqlaydilar, qizg‘anadilar. Bir qarindoshimiz xotinini gapga soldi: «Menga qara, Zulfiya... Falonchi aka bilan xotinini ko‘rib turibsan, necha yillardan beri tirnoqqa zor. Kel, yaqinda tug‘iladigan o‘g‘limizni shularga beraylik». Xotini bobillab berdi: «Nima? Men to‘qqiz oy qornimda ko‘tarib yurib, yuragimning bir parchasiga aylanadigan bolamni beramanmi? Hech qachon!».
Ayol – dono, qahramon, fidoyi. U eriga kamarbasta, hammaslak. Bir xonadonda ikki aka-uka ketma-ket uylandi. Akaning ayoli hadeganda tug‘avermadi. Qarangki, ukaning oilasida ham shu muammo. Aslida esa uka o‘zining xotiniga pinhona iltimos qilardi: «Farzandga shoshilmaylik, aks holda men akam bilan yangamning ko‘zlariga qanday qarayman?». Yosh kelinchak ko‘zda yosh bilan ko‘ndi, o‘zining ota-onasi, qavm-qarindoshlariga aytmadi, sabr qildi. Oradan besh yil o‘tgach, avval akaning oilasida, so‘ng ukanikida chaqaloq ovozi eshitildi.

Невестка приготовила для мужа блюдо из мяса… убитой ею свекрови
8 марта этого года в Кашкадарье 18-ти летняя невестка насмерть задушила мужа. Потом – после праздника Навруз 22-х летняя женщина стала убийцей супруга. Чуть раньше в Сурхандарье сводница убила ученицу 9-го класса. В Хорезме арестовали женщину, утопившую младенца в коллекторе. Недавно еще одно чудовищное известие потрясло людей: молодая мать из Андижана задушила собственного сына на территории автостанции Коканда!
По статистике чаще всего в массовых убийствах участвуют мужчины. Женщины же предпочитают совершать убийства путем удушения или топят свои жертвы в водоемах. Но есть еще один вид убийства, свойственный больше представительницам прекрасной половины человечества.
Не издавайте крик: «О, женщины, что с вами происходит!». Такие трагедии случались и раньше. Просто они не предавались гласности. Например, в конце 90-х годов в Самарканде одна бродячая женщина дешево продала свою дочь для трансплантации ее органов. Самое печальное, что во время торгов с двумя мужчинами, она в столовой употребляла спиртное. По словам соседей, когда мать тяжело болела, девочка просила у них деньги на лекарства для самого дорогого ей человека.
Много лет назад довелось беседовать со следователем по имени Алишер ака. Он рассказал о молодой невестке-убийце. Она с особой жестокостью расправилась со свекровью. Что ее толкнуло на это преступление?..
Свекровь нервировала ее тем, что постоянно искала в ней недостатки. В один из дней невестки проводила мужа на работу, поднялась на лестницу и стала красить потолок. Свекровь, как обычно, стола придираться к невестке. Упрекам, казалось, не было конца. У молодой женщины лопнуло терпение. В состоянии аффекта она с силой бросила банку с краской на голову свекрови. Удар был такой силы, что бедняга скончалась на месте преступления. Потом случилось самое ужасное. Когда муж пришел с работы, она поставила перед ним приготовленную самсу. Мужчина с удовольствие съел их и тут жена спросила: «Вкусно, вам понравилось?» Муж кивнул головой, ответив: «Да, понравилось» и тут супруга ошарашила его словами: «Конечно понравится, ведь они приготовлены из мяса вашей матери».
Конечно, горько слышать такие истории. Они что, не могут обуздать свои чуства? Вспомните фильм «Чаёнгул» режиссера Собира Назармуҳаммедова: чтобы убить насильника сестренки, она жестоко расправится с невинным юношей. А когда придет в себя, будет уже поздно. Ее наполненные кровью глаза будут видеть только жертву. Она, не совладав с собой, в состоянии стресса будет повинна в смерти юноши.
90 процентов убийств совершают мужчины, женщины свою агрессию в другой форме. Самое страшное, что трудно уже остановить женщину, совершившую преступление. 80 процентов из них становятся рецидивистками. Возьмем, к примеру, мать-убийцу из Андижана. Она малолетнего сына пыталась убить и раньше: когда она душила его подушкой, внезапно вошла свекровь и спасла ребенка. К сожалению женщина вс равно убила свое дитя.
Почему женщина идет на убийство? Потому что, как и мужчины, хочет обладать большими деньгами, стать богатой. Но надо признать одну правду, женщины, в отличие от мужчин, быстрее начинают паниковать при бытовой неустроенности и деградировать. В этом причина их агрессии.
Неустроенность личной жизни женщины – основная причина при совершении преступления. Почему она убивает собственного ребенка? Потому, что у нее нет уверенности в своем будущем.
Пример тому, преступление, совершенное Ириной Т. в Свердловской области России. Она убила своих детей переохлаждением – первого в 2007 году, второго в 2009. Эти факты были выявлены в 2013 году. Во время допроса Ирина Т. сказала, что пойти на убийство детей ее заставили бедность, боязнь за будущее дочери послеродовая депрессия. Обоих сыновей она родила в коммунальной квартире, потом придушила их подушкой и засунула еще живые существа в морозильник, где они умерли от переохлаждения. Сейчас ее дочь воспитывается у бабушки.
Судебная практика показывает, корни совершаемых преступлений надо искать в атмосфере, царящей в семье. Их участниками становятся те, кто не получил должного воспитания и образования.
Женщинам свойственны сердечность, терпеливость, их лица становятся краше от улыбок. Им чуждо убийство собственного потомства! Женщине присущи милосердие, смиренность. Узбекские женщины – это Кумушбиби, Раъно... Они не рождаются для совершения плохих дел, они оберегают своих детей, дорожат ими. Один мой родственник обратился к жене: «Зульфия, ты видишь состояние такого-то брата и его жены из-за бездетности. Давай отдадим им только недавно родившегося сына». Женщина отчитала его: «Что? Как я отдам дитя, которое носила под сердцем девять месяцев? Ни за что!».
Женщина – сама мудрость, она герой, преданный человек. Она для мужа опора и единомышленник. В одном доме одновременно женились два брата. Жена старшего никак не могла родить. И в доме младшего такая же проблема. На самом же деле младший брат попросил жену: «Не будем торопиться с рождением ребенка. В противном случае как я буду смотреть в глаза брата и его жены?». Молодая невестка со слезами на глазах дала согласие, скрывала от своих родителей и родственников истинную причину бездетности, терпеливо ждала своего часа. Прошло пять лет, у старшего брата появился ребенок, а потом детский плач раздался и в доме младшего.