Tadbirkorlikni endi boshlaganlar uchun «birinchi imkoniyat» beriladi
Prezidentning tadbirkorlar bilan uchrashuvida yangi tadbirkorlar «oyoqqa turib olishi» uchun, ayniqsa, ular faoliyat boshlagan birinchi yilda qo‘llab-quvvatlash juda muhimligi ta’kidlandi.
Misol tariqasida keltirilishicha, oxirgi uch yilda 17,5 ming korxona tashkil etilganiga bir yil to‘lmasdan tugatilgan. Bu holat Samarqand, Qashqadaryo, Xorazm va Jizzax viloyatlarida eng ko‘p kuzatilgan.
«Bundan buyon, tadbirkorlikka endi qadam qo‘yganlar uchun «birinchi imkoniyat» tamoyili joriy etiladi. Ya’ni, ilk bor ma’muriy huquqbuzarlik qilgan tadbirkor javobgarlikdan ozod qilinib, kamchilikni bartaraf etish uchun imkoniyat beriladi.
Bir so‘z bilan aytganda, yangi ish boshlagan tadbirkorlar birinchi xato uchun «javobgarlikdan sug‘urtalangan» bo‘ladi», – dedi Prezident.

В Узбекистане предпринимателей освободят от ответственности за первое нарушение
В Узбекистане предпринимателей, впервые совершивших административное правонарушение, освободят от ответственности. Об этом стало известно сегодня, 19 марта, в ходе встречи президента Шавката Мирзиёева с представителями малого и среднего бизнеса.
Было отмечено, что за последние три года 17,5 тыс. предприятий были закрыты менее чем через год после открытия. В частности, ответственные лица Самаркандской, Кашкадарьинской, Хорезмской и Джизакской областей отстают в работе с новыми предприятиями.
Сообщается, что для тех, кто только встает на путь предпринимательства, будет введен принцип «первого шанса». То есть предприниматель, впервые совершивший административное правонарушение, освобождается от ответственности и ему предоставляется возможность устранить недостаток.
Одним словом, начинающие предприниматели будут «застрахованы от ответственности» за первую ошибку, заявил президент.