Президентнинг тадбиркорлар билан учрашувида янги тадбиркорлар «оёққа туриб олиши» учун, айниқса, улар фаолият бошлаган биринчи йилда қўллаб-қувватлаш жуда муҳимлиги таъкидланди.
Мисол тариқасида келтирилишича, охирги уч йилда 17,5 минг корхона ташкил этилганига бир йил тўлмасдан тугатилган. Бу ҳолат Самарқанд, Қашқадарё, Хоразм ва Жиззах вилоятларида энг кўп кузатилган.
«Бундан буён, тадбиркорликка энди қадам қўйганлар учун «биринчи имконият» тамойили жорий этилади. Яъни, илк бор маъмурий ҳуқуқбузарлик қилган тадбиркор жавобгарликдан озод қилиниб, камчиликни бартараф этиш учун имконият берилади.
Бир сўз билан айтганда, янги иш бошлаган тадбиркорлар биринчи хато учун «жавобгарликдан суғурталанган» бўлади», – деди Президент.

В Узбекистане предпринимателей освободят от ответственности за первое нарушение
В Узбекистане предпринимателей, впервые совершивших административное правонарушение, освободят от ответственности. Об этом стало известно сегодня, 19 марта, в ходе встречи президента Шавката Мирзиёева с представителями малого и среднего бизнеса.
Было отмечено, что за последние три года 17,5 тыс. предприятий были закрыты менее чем через год после открытия. В частности, ответственные лица Самаркандской, Кашкадарьинской, Хорезмской и Джизакской областей отстают в работе с новыми предприятиями.
Сообщается, что для тех, кто только встает на путь предпринимательства, будет введен принцип «первого шанса». То есть предприниматель, впервые совершивший административное правонарушение, освобождается от ответственности и ему предоставляется возможность устранить недостаток.
Одним словом, начинающие предприниматели будут «застрахованы от ответственности» за первую ошибку, заявил президент.