Ayrim toifa korxonalarni ixtiyoriy tugatishda tekshiruv o‘tkazilmasligi belgilanmoqda
Hozirda barcha toifadagi tadbirkorlarga faoliyatini tugatish uchun bir xil talab belgilangan. Ya’ni, kattami-kichikmi, barchasi moliyaviy auditdan o‘tishga majbur. Oqibatda, ixtiyoriy tugatishga ariza bergan minglab kichik korxonalar qachon tekshiruvchi kelib, auditdan o‘tkazishini kutib turibdi.
Bu haqda Prezident ishtirokida bo‘lib o‘tayotgan uchrashuvda ta’kidlab o‘tildi.
Shu bois bu jarayon ham soddalashishi e’lon qilindi. Oxirgi uch yillik aylanmasi 10 milliard so‘mdan oshmagan, soliqdan qarzi bo‘lmagan korxonani ixtiyoriy tugatishda tekshiruv o‘tkazilmaydi.
2028 yil 1 yanvarga qadar QQS va foyda solig‘i stavkasi oshirilmasligi belgilab qo‘yilgan.
«Endilikda kichik va o‘rta biznesga qo‘shimcha talab va majburiyat yuklaydigan normativ hujjatlar qabul qilishga ham uch yillik moratoriy e’lon qilinadi.
Fermerlar uchun ham muhim yangilik – soliqdan qarzini vaqtida to‘lay olmagani uchun shu paytgacha yig‘ilib qolgan 1 trillion so‘mlik penyani undirishdan voz kechiladi», – dedi Prezident.

Теперь при ликвидации некоторых предприятий отменяется проведение аудита
В ходе встречи с представителями малого и среднего бизнеса президент Шавкат Мирзиёев отметил, что в настоящее время ко всем категориям предпринимателей применяются одинаковые требования по прекращению деятельности. То есть, каждое, будь то крупное или мелкое предприятие обязано пройти финансовый аудит. В результате тысячи малых предприятий, подавших заявление о добровольной ликвидации, ждут проведения аудита.
Сообщается, что этот процесс будет упрощен. Теперь проверка не будет проводиться при добровольной ликвидации предприятия, оборот которого за последние 3 года составил не более 10 млрд сумов и у которого отсутствует задолженность по налогам.
Также до 1 января 2028 года не будут повышаться ставки НДС и налога на прибыль.
Кроме того, будет объявлен трехлетний мораторий на принятие нормативных документов, которые возлагают дополнительные требования и обязательства на субъектов малого и среднего предпринимательства, заявил глава государства.
Также с фермеров не будут взымать пеню на сумму 1 трлн сумов, накопившуюся из-за несвоевременной уплаты налоговой задолженности.