«Haj» va «Umra» ziyoratlariga noqonuniy yuborish holatlari fosh etildi
DXX va IIV tomonidan joylarda o‘tkazilgan tezkor tadbirlarda «Haj» va «Umra» ziyoratlariga noqonuniy yuborish holatlari fosh etildi.
Jumladan, Namangan viloyatida qayd etilgan holatda, Andijon viloyatining Baliqchi tumanida yashovchi, 1969-yilda tug‘ilgan shaxs mahalliy fuqaroning ishonchiga kirib, uning ota-onasini Namangan shahridagi sayyohlik firmalaridan biri orqali joriy yilgi mavsumda Saudiya Arabistoniga «Haj» ziyoratiga yuborish evaziga 20 ming AQSh dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Boshqa holatda esa Namangan shahridagi turistik firmada ish yurituvchi bo‘lib ishlovchi, 1981-yilda tug‘ilgan shaxs 2 nafar fuqaroni ushbu firma orqali joriy yilgi «Haj» mavsumida ezgu amallarni bajarish uchun Saudiya Arabistoniga yuborish evaziga 15 ming AQSh dollari talab qilib, oldindan 10 ming AQSh dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Xorazm viloyatida kuzatilgan holatda, Gurlan tumanida yashovchi, 1974-yilda tug‘ilgan shaxs Qoraqalpog‘iston Respublikasining Ellikqal’a tumanida istiqomat qiluvchi 3 nafar fuqaroni Toshkent shahrida faoliyat yurituvchi, lekin tegishli litsenziyaga ega bo‘lmagan turistik firma orqali «Umra» ziyoratiga yuborish evaziga 3450 AQSh dollari olgan vaqtida uning noqonuniy harakatlariga chek qo‘yildi.
Farg‘ona shahrida o‘tkazilgan tezkor tadbirda esa Toshloq tumanida yashovchi, 1981-yilda tug‘ilgan shaxs «Umra» ziyoratini tashkil etishga vakolati bo‘lmasada, viza rasmiylashtirib berish orqali, Qo‘shtepa tumanida istiqomat qiluvchi 2 nafar fuqaroni «Umra» safariga jo‘natish evaziga 2400 AQSh dollari olgan vaqtida ushlandi.
Quva tumanida qayd etilgan holatda, 1980-yilda tug‘ilgan shaxs Telegram messenjeridagi profili orqali go‘yoki «Umra» ziyoratiga yuborish bilan shug‘ullanuvchi firmasi borligini aytib, aynan «Umra» vizasi bilan 2 nafar fuqaroni ziyoratga jo‘natish evaziga 3100 AQSh dollari talab qilib, oldindan 1800 AQSh dollari olgan vaqtida ushlandi.

СГБ задержала лиц, пытавшихся незаконно отправить граждан в хадж и умру
В ходе оперативных мероприятий, проведенных сотрудниками СГБ и правоохранительными органами, были выявлены случаи незаконной отправки граждан в Саудовскую Аравию для совершения паломничества.
В частности, в Наманганской области был зафиксирован случай, когда гражданин 1969 года рождения, проживающий в Балыкчинском районе Андижанской области, обманул местного жителя, убедив его, что отправит его родителей в хадж в Саудовскую Аравию при помощи одного из туристических агентств города Намангана. В момент получения запрашиваемых 20 тыс. долларов он был задержан.
В другом случае 44-летняя сотрудница одной из туристических фирм города Намангана потребовала за отправку двух граждан в хадж 15 тыс. долларов. Её задержали во время получения 10 тыс. долларов.
В Хорезмской области 51-летний гражданин отправил трех жителей Элликкалинского района в Саудовскую Аравию через туристическую фирму, не имеющую соответствующей лицензии. За свои услуги он получил 3450 долларов.
В Фергане гражданин, не имея полномочий для организации паломничеств, оформил визы и отправил двух соотечественников в Саудовскую Аравию, получив за это 2400 долларов.
В аналогичном случае мужчина 1980 года рождения разместил в мессенджере Telegram сообщения о том, что он является руководителем фирмы, занимающейся отправкой людей в Саудовскую Аравию для совершения паломничества. За отправку двух граждан он требовал 3100 долларов. Его задержали при получении 1800 долларов.