Noqonuniy tamaki mahsulotlari savdosi tufayli davlat budjeti ulkan mablag‘larni yo‘qotishda davom etmoqda
O‘zbekiston davlat budjeti noqonuniy tamaki mahsulotlari savdosi tufayli ulkan mablag‘larni yo‘qotishda davom etmoqda. 2024 yil 1 oktyabr holatiga ko‘ra noqonuniy tamaki mahsuloti savdosi tufayli davlat budjeti 390,6 mlrd so‘m soliq tushumlarini boy bergan.
Buning barobarida, hududlar bo‘yicha tamaki mahsulotlari yashirin bozorining ulushi kattaligicha qolmoqda:
— Farg‘ona vodiysida — 21,8%
— Namanganda — 41,6%
— Jizzaxda — 21,8%
— Qarshida — 11%
— Navoiy viloyati tumanlari bo‘yicha — 11,8%
— Olmaliqda — 19,9%
Bunda barcha hududlarda tamaki mahsulotining katta miqdorda musodara qilinishi to‘g‘risida muntazam xabarlar kuzatib borilmoqda. Bunday mahsulotlar turar joylar yerto‘lalari, savdo nuqtalari va chegarada aniqlangan. Bir tomondan, bu holat davlat tashkilotlari tomonidan faol ish olib borilayotganini ko‘rsatadi. Boshqa tomondan esa, muammo tizimli tusga egaligi va muntazam tekshiruv reydlarga qaraganda jiddiyroq yechimlarni talab qilish lozimligiga ishora qiladi.
Bunda kontrabanda uchun kanallar mavjudligi fakti ustida ishlash kerak. Chunki bu kanallar orqali tamaki mahsulotlaridan tashqari mamlakatga taqiqlangan moddalar ham, kontrafakt dorilar ham kirib keladi.
Yaqinda Toshkentda ikki fuqaro ushlandi – ular 43,7 ming dollarga teng 4 ming qadoq qalbaki dorini sotmoqchi bo‘lishgan.
Ishlarning bunday holda ekani e’tiborsiz qolmasligi lozim. Zero yashirin bozor gullab-yashnar ekan, mamlakat iqtisodiyotiga zarar yetadi, fuqarolar o‘z salomatliklari va farovonliklarini xatarga qo‘yadilar.

Госбюджет Узбекистана продолжает терять огромные средства из-за нелегальной торговли табачными изделиями
По состоянию на 1 октября 2024 года госбюджет недополучил 390,6 млрд сумов налоговых поступлений из-за незаконной торговли табачной продукцией.
При этом, доля теневого рынка табачных изделий по регионам также остаётся высокой:
— Ферганской долине — 21,8%
— Намангане — 41,6%
— Джизаке — 21,8%
— Карши — 11%
— По районам Навоийской области — 11,8%
— Алмалыке — 19,9%
При этом мы регулярно видим сообщения об огромном количестве конфискаций табачной продукции во всех регионах. Сигареты находят в подвалах жилых домов, в торговых точках и на границе. С одной стороны, это показатель того, что работа ведётся очень активно. Но с другой — это говорит о том, что проблема системная и требует более серьезных решений, чем регулярные проверочные рейды.
Здесь нужно работать с самим фактом наличия каналов для контрабанды. Ведь по этим каналам кроме табачной продукции в страну попадают и запрещённые вещества, и контрафактные лекарства.
Совсем недавно в Ташкенте были задержаны двое граждан, которые пытались продать 4 тысячи упаковок поддельного лекарства на сумму 43,7 тысяч долларов.
Такое положение дел не должно оставаться без внимания. Ведь пока теневой рынок процветает — экономика страны не развивается, а граждане рискуют своим здоровьем и благополучием.