Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг таклифига биноан 23-24 октябрь кунлари БРИКС бирлашмаси давлатларининг саммитида иштирок этиш учун амалий ташриф билан Қозон шаҳрида бўлади.
Давлатимиз раҳбари Россия томони раислигида ўтказиладиган «БРИКС плюс» форматидаги ялпи сессияда нутқ сўзлайди.
Учрашув кун тартибидан инклюзив ва барқарор тараққиётни таъминлаш мақсадида халқаро ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ўрин олган. Шунингдек, глобал сиёсатнинг долзарб жиҳатлари муҳокама қилинади.
Бундан ташқари, ташриф дастурида қатор икки томонлама учрашувлар ўтказилиши кўзда тутилган.
БРИКС бирлашмаси 2006 йилда ташкил этилган. Ҳозирда Бразилия, Россия, Ҳиндистон, Хитой, Жанубий Африка Республикаси, Бирлашган Араб Амирликлари, Эрон, Миср ва Эфиопия унинг аъзоларидир.

Шавкат Мирзиёев примет участие в саммите стран БРИКС
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Российской Федерации Владимира Путина 23-24 октября посетит с рабочим визитом город Казань для участия в мероприятиях саммита государств объединения БРИКС. Об этом сообщает пресс-служба президента.
Глава нашего государства выступит на пленарной сессии мероприятия в формате «БРИКС плюс», которое пройдет под председательством российской стороны.
В повестку дня встречи вошли вопросы расширения международного сотрудничества в целях обеспечения инклюзивного и устойчивого развития. Будут также рассмотрены актуальные аспекты глобальной политики.
Кроме того, программой пребывания предусматривается проведение ряда двусторонних встреч.
Объединение БРИКС было основано в 2006 году. В настоящее время его членами являются Бразилия, Россия, Индия, Китай, ЮАР, ОАЭ, Иран, Египет и Эфиопия.