Ўзбекистонда «Камбағалликдан фаровонлик сари» дастури қандай ишлаши айтилди
Президент Мирзиёев «Камбағалликдан фаровонлик сари» дастурини амалга ошириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПҚ-330-сон қарорни имзолади.
Ҳужжатга мувофиқ, «Камбағалликдан фаровонлик сари» дастурини амалга ошириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар режаси ҳамда 2024–2025 йилларда аҳолини камбағалликдан чиқаришнинг йўналишлар ва ҳудудлар кесимидаги мақсадли кўрсаткичлари тасиқланди.
Шунингдек, энг оғир аҳволдаги 1000 та маҳалла танланиб, рўйхати шакллантирилади ҳамда уларнинг инфратузилмасини яхшилаш дастури 1 ноябргача тасдиқланади.
2024 йил 1 декабргача тадбиркорлик фаолияти ҳамда аҳолининг барча қатламларига яшаш ва дам олиши учун қулай шарт-шароит яратиш мақсадида 2024–2025 йилларда туман ва шаҳарларни жадал комплекс ривожлантириш, шу жумладан, уларда камида биттадан маҳаллада «яшил маҳалла» лойиҳаларини амалга оширишни назарда тутувчи дастурлар тасдиқланади.
Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш, «Бизнесга биринчи қадам» дастурлари ҳамда микромолия ташкилотлари орқали жорий йил якунигача 4 триллион сўм, 2025 йилда 15 триллион сўм кредитлар ажратилиши таъминланади.

Будет улучшена инфраструктура 1000 наиболее отстающих махаллей
Принято Постановление Президента «О первоочередных мерах по реализации Программы «От бедности к благополучию» (ПП №330 от 23.09.2024 года).
В соответствии с Постановлением были утверждены:
• План первоочередных мер по реализации Программы «От бедности к благополучию»;
• Целевые показатели выведения населения из бедности в разрезе направлений и регионов в 2024–2025 годах.
Также будут выбраны 1000 наиболее отстающих махаллей, сформирован их перечень, до 1 ноября утверждена программа улучшения их инфраструктуры.
До 1 декабря 2024 года в целях создания благоприятных условий для предпринимательской деятельности, жизнедеятельности и отдыха всех категорий населения будут утверждены программы ускоренного комплексного развития районов и городов в 2024–2025 годах, предусматривающие в том числе реализацию проектов «зеленая махалля» как минимум в одной махалле.
Будет обеспечено выделение кредитов до конца текущего года в размере 4 триллионов сумов, в 2025 году – 15 триллионов сумов посредством программ развития семейного предпринимательства, программы «Первый шаг к бизнесу» и микрофинансовых организаций.