Shavkat Mirziyoyev «Manchester Siti» egasi bilan uchrashuv o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Abu-Dabi shahriga tashrifi doirasida Birlashgan Arab Amirliklari Vitse-prezidenti Shayx Mansur Ol Nahayon bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Ko‘p qirrali hamkorlik va ustuvor yo‘nalishlardagi amaliy sheriklikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Bugun O‘zbekiston-BAA munosabatlarini strategik sheriklik darajasiga olib chiqqan oliy darajadagi tarixiy muzokaralar yakunlari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Kuni kecha Birlashgan Arab Amirliklarining yetakchi kompaniya va xoldinglari rahbarlari bilan erishilgan kelishuvlar to‘liq amalga oshirilishi qo‘llab-quvvatlandi.
Uchrashuvda o‘zaro savdo va investitsiyalar hajmini yanada oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Uy-joy va transport infratuzilmasi, energetika, tog‘-kon sanoati, shaharsozlik, raqamlashtirish va boshqa sohalarni rivojlantirish bo‘yicha kooperatsiya loyihalarini ilgari surish muhimligi qayd etildi.
Sun’iy intellekt borasida, shu jumladan soha mutaxassislarini tayyorlash bo‘yicha qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirish istiqbolli yo‘nalish sifatida belgilandi.
Eslatib o‘tamiz, BAA vitse-prezidenti «Manchester Siti» klubi xo‘jayini sanaladi. Ushbu klub Abduqodir Husanovni transfer qilish arafasida.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с вице-президентом ОАЭ
В рамках программы пребывания в городе Абу-Даби Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Вице-президентом Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мансуром Аль Нахайяном.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего наращивания многопланового сотрудничества и практического взаимодействия в приоритетных направлениях.
С удовлетворением отмечены итоги состоявшихся сегодня исторических переговоров на высшем уровне, которые вывели узбекско-эмиратские отношения на уровень стратегического партнерства.
Выражена поддержка полномасштабной практической реализации достигнутых накануне договоренностей с главами ведущих эмиратских компаний и холдингов.
В ходе встречи особое внимание уделено вопросам дальнейшего увеличения объемов взаимной торговли и инвестиций. Отмечена важность продвижения проектов кооперации по развитию жилищной и транспортной инфраструктуры, энергетики, горнодобывающей промышленности, градостроительства, цифровизации и других.
В качестве перспективного направления обозначена реализация совместных проектов и программ в области искусственного интеллекта, в том числе по подготовке профильных специалистов.