Шавкат Мирзиёев «Манчестер Сити» эгаси билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Абу-Даби шаҳрига ташрифи доирасида Бирлашган Араб Амирликлари Вице-президенти Шайх Мансур Ол Наҳаён билан учрашув ўтказди.
Кўп қиррали ҳамкорлик ва устувор йўналишлардаги амалий шерикликни янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Бугун Ўзбекистон-БАА муносабатларини стратегик шериклик даражасига олиб чиққан олий даражадаги тарихий музокаралар якунлари мамнуният билан қайд этилди.
Куни кеча Бирлашган Араб Амирликларининг етакчи компания ва холдинглари раҳбарлари билан эришилган келишувлар тўлиқ амалга оширилиши қўллаб-қувватланди.
Учрашувда ўзаро савдо ва инвестициялар ҳажмини янада ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Уй-жой ва транспорт инфратузилмаси, энергетика, тоғ-кон саноати, шаҳарсозлик, рақамлаштириш ва бошқа соҳаларни ривожлантириш бўйича кооперация лойиҳаларини илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Сунъий интеллект борасида, шу жумладан соҳа мутахассисларини тайёрлаш бўйича қўшма лойиҳа ва дастурларни амалга ошириш истиқболли йўналиш сифатида белгиланди.
Эслатиб ўтамиз, БАА вице-президенти «Манчестер Сити» клуби хўжайини саналади. Ушбу клуб Абдуқодир Ҳусановни трансфер қилиш арафасида.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с вице-президентом ОАЭ
В рамках программы пребывания в городе Абу-Даби Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Вице-президентом Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мансуром Аль Нахайяном.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего наращивания многопланового сотрудничества и практического взаимодействия в приоритетных направлениях.
С удовлетворением отмечены итоги состоявшихся сегодня исторических переговоров на высшем уровне, которые вывели узбекско-эмиратские отношения на уровень стратегического партнерства.
Выражена поддержка полномасштабной практической реализации достигнутых накануне договоренностей с главами ведущих эмиратских компаний и холдингов.
В ходе встречи особое внимание уделено вопросам дальнейшего увеличения объемов взаимной торговли и инвестиций. Отмечена важность продвижения проектов кооперации по развитию жилищной и транспортной инфраструктуры, энергетики, горнодобывающей промышленности, градостроительства, цифровизации и других.
В качестве перспективного направления обозначена реализация совместных проектов и программ в области искусственного интеллекта, в том числе по подготовке профильных специалистов.