Yangi yil bayramida o‘zbekistonliklar qancha dam oladi?
“Yangi yil bayramini nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunni belgilash va dam olish kunini ko‘chirish to‘g‘risida”gi Prezident qarori (452-son, 24.12.2024-y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, 2025-yilda 5 kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun dam olish kuni 4- yanvar – shanba kunidan 2-yanvar – payshanba kuniga ko‘chirildi hamda 6 kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun 2-yanvar – payshanba qo‘shimcha dam olish kuni etib belgilandi.
Yangi yil bayrami arafasida quyidagi kunlar dam olinadi:
-28-dekabr (shanba) — 5 kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun dam olish kuni (6 kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun ish kuni);
-29-dekabr (yakshanba) — umumiy dam olish kuni;
-30-dekabr (dushanba) — qo‘shimcha dam olish kuni;
-31-dekabr (seshanba) — qo‘shimcha dam olish kuni;
-1-yanvar (chorshanba) — Yangi yil bayrami;
-2-yanvar (payshanba) — 5 kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun dam olish kuni, 6 kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun qo‘shimcha dam olish kuni.

На Новый год узбекистанцы смогут отдохнуть 6 дней подряд
Президент Узбекистана 24 декабря подписал постановление о назначении дополнительного нерабочего дня и переносе выходного дня в период празднования Нового года, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно документу, для работников пятидневной рабочей недели выходной день с 4 января (суббота) переносится на 2 января (четверг). Для работников шестидневной рабочей недели 2 января (четверг) будет дополнительным выходным днём.
Таким образом, на Новый год узбекистанцы отдохнут:
- 28 декабря (суббота) — выходной день для работников с 5-дневной рабочей неделей (для работников с 6-дневной рабочей неделей — рабочий день);
- 29 декабря (воскресенье) — общий выходной день;
- 30 декабря (понедельник) — дополнительный выходной день;
- 31 декабря (вторник) — дополнительный выходной день;
- 1 января (среда) — праздничный выходной;
- 2 января (четверг) — выходной день для работников с 5-дневной рабочей неделей, дополнительный выходной день для работников с 6-дневной рабочей неделей.