O‘zbekistonliklar Rossiyadan ko‘chmas mulk sotib olishda birinchi «uchtalik»da
2024-yilda Rossiyada ko‘chmas mulk sotib olish bo‘yicha O‘zbekiston fuqarolari xorijiy xaridorlar orasida yetakchi o‘rinlardan birini egallagan. Norezidentlar tomonidan amalga oshirilgan ko‘chmas mulk bilan bog‘liq operatsiyalarning 15 foizi o‘zbekistonliklar hissasiga to‘g‘ri keladi.
«Izvestiya» nashrining yozishicha, o‘zbekistonliklardan tashqari Belarus (21 foiz) va Qozog‘iston (18 foiz) fuqarolari ham Rossiya ko‘chmas mulkini sotib olishda faol. Barcha xorijliklar, jumladan, O‘zbekiston fuqarolari ham Moskva (65 foiz), Sankt-Peterburg (10 foiz) va Moskva viloyatidan (15 foiz) kvartira sotib olishni afzal ko‘rishgan.
Flip investitsiya kompaniyasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yil sentyabr oyidan boshlab Rossiyadan ko‘chmas mulk sotib olish borasida xorijiy fuqarolar ishtirokidagi bitimlar soni barqaror o‘sib bormoqda.

Узбекистанцы стали чаще покупать недвижимость в России
С сентября 2024 года на рынке недвижимости России наблюдается активный рост сделок с нерезидентами страны. На них приходится около 20% от общих продаж, пишут «Известия».
Среди активных приобретателей жилья – граждане Узбекистана (15%), Белоруссии (21%), Казахстана (18%), Таджикистана (10%), Туркменистана (10%), Китая (2%). Об этом рассказал гендиректор инвестиционной компании на рынке недвижимости России «Флип» Евгений Шавнев.
Спрос со стороны нерезидентов в основном концентрируется на Москве (65%), затем идут Санкт-Петербург (10%), Московская область (15%), а остальные регионы занимают всего 10%.
Чаще всего, по словам Евгения Шавнева, покупатели приобретают квартиры в жилищном комплексе бизнес- или комфорт-плюс класса за наличные.
Отмечается, что в 70% случаев покупка не носит инвестиционного характера, а рассматривается для проживания в перспективе одного-пяти лет.