O‘zbekiston diplomlari Germaniyada tan olinishi mumkin
1-aprel, seshanba kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Shohrux G‘ulomov Germaniyaning ta’lim va migratsiya sohasi mutaxassislaridan iborat delegatsiya bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Delegatsiya tarkibiga Germaniya hududiy savdo-sanoat palatalarining direktorlari, shuningdek, GP Günter Papenburg AG ta’sischi kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan investitsiya kompaniyalari rahbarlari kirdi.
Uchrashuvda bir qator istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlik masalalari, shu jumladan:
O‘zbekiston yoshlarini ilg‘or texnologiyalarga o‘rgatish va keyinchalik ularni Germaniya korxonalariga ishga joylashtirishni nazarda tutuvchi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish;
Germaniyalik mutaxassislarga O‘zbekistonda mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun imtiyozlar berish;
O‘zbekiston diplomlarining Germaniyada tan olinishi va O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlari va kasb-hunar kollejlarining Germaniya ta’lim vazirligining ANABIN axborot bazasiga kiritilishi muhokama qilindi.

Узбекские дипломы могут быть признаны в Германии
1 апреля заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Шохрух Гулямов провел встречу с делегацией специалистов в сфере образования и миграции Германии.
В составе делегации участвовали региональные директоры торгово-промышленных палат Германии, а также руководители инвестиционных компаний, основанных учредительной компанией GP Günter Papenburg AG.
В ходе встречи обсуждены вопросы сотрудничества по ряду перспективных направлений. В том числе:
- реализация совместных проектов, предусматривающих обучение узбекской молодежи передовым технологиям и их дальнейшее трудоустройство на немецких предприятиях;
- предоставление льгот немецким специалистам для осуществления трудовой деятельности в Узбекистане;
- признание узбекских дипломов в Германии и включение узбекских вузов и профессиональных колледжей в информационную базу министерства образования Германии ANABIN.