Buxoro aeroportida zargarlik buyumlarini olib chiqishga bo‘lgan urinish fosh qilindi
«Buxoro aeroporti» chegara bojxona posti va Aviatsiya xavfsizligi xizmati xodimlarining o‘zaro hamkorligida qimmatbaho metallardan yasalgan zargarlik buyumlari hamda madaniy boyliklarni noqonuniy ravishda xorijga olib chiqishga urinish bartaraf etildi.
Tafsilotlarda aytilishicha, «Buxoro – Sankt-Peterburg» yo‘nalishidagi aviaqatnov orqali xorijga uchib ketmoqchi bo‘lgan fuqaro umumiy qiymati 165 million so‘m bo‘lgan zargarlik buyumlarini bojxona xodimining og‘zaki so‘rovida ma’lum qilmagan va yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasida qayd etmagan.
Natijada, olib chiqish me’yoridan ortiqcha bo‘lgan jami 37 dona, og‘irligi 226,04 gramm bo‘lgan zargarlik buyumlari hamda tarixiy ahamiyatga ega 16 dona ko‘krak nishonlari va tangalar aniqlanib, ashyo dalil sifatida vaqtincha saqlovga olindi.

В аэропорту Бухары пресекли попытку незаконного вывоза ювелирных изделий
В аэропорту Бухары была пресечена попытка незаконного вывоза за границу ювелирных изделий из драгоценных металлов и культурных ценностей, сообщает пресс-служба таможенного управления области.
Согласно информации, гражданин, вылетавший в Санкт-Петербург, не задекларировал в пассажирской таможенной декларации и не сообщил устно о наличии ювелирных изделий на общую сумму 165 млн сумов.
У него обнаружили 37 ювелирных изделий общей массой 226,04 грамма, превышающим установленную норму вывоза, а также 16 нагрудных орденов времен СССР и монеты, имеющие историческую ценность.
В настоящее время таможенными органами ведется проверка. Изъятые предметы были помещены на временное хранение в качестве вещественных доказательств.