Prezident marhum akademik Behzod Yo‘ldoshev oilasiga hamdardlik bildirdi
O‘zbekiston Fanlar akademiyasi prezidenti, fizika-matematika fanlari doktori, akademik, Oliy Majlis Senati a’zosi, O‘zbekiston Respublikasi fan arbobi Behzod Yo‘ldoshev kecha, 28 avgust kuni vafot etgan edi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun ta’ziyali xonadonga tashrif buyurdi. Qur’on tilovat qilinib, duo o‘qildi.
Davlat rahbari marhumning ezgu ishlarini, Vatan oldidagi xizmatlarini yodga oldi.
Behzod Yo‘ldoshev 1945-yil 9-mayda Toshkent shahrida tug‘ilgan. Mehnat faoliyatini 1968-yilda Fanlar akademiyasining Yadro fizikasi instituti stajyor-tadqiqotchisi sifatida boshlagan. Yuqori energiyalar fizikasi sohasida xalqaro miqyosda keng e’tirof etilgan olim Yadro fizikasi instituti direktori, Fanlar akademiyasi prezidenti lavozimlarida o‘zining yuksak ilmiy va tashkilotchilik salohiyatini namoyon etgan. Yuqori malakali ilmiy kadrlar tayyorlash, xorijiy ilmiy markazlar bilan hamkorlikni rivojlantirish, ilmiy natijalarni iqtisodiyot tarmoqlarida qo‘llash ishlariga munosib hissa qo‘shgan. U Atom energiyasi bo‘yicha xalqaro agentlikda va universitetlarda ishlagan, ko‘plab  yirik loyihalarga rahbarlik qilgan.
B.Yo‘ldoshev Oliy Majlis deputati, keyingi vaqtda Oliy Majlis Senati a’zosi sifatida samarali faoliyat olib borib, qonun loyihalarini ishlab chiqish va qabul qilishda fidoyilik ko‘rsatdi.
Akademik B.Yo‘ldoshevning mamlakat ilm-fanini rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlandi. U «O‘zbekiston Respublikasi fan arbobi» faxriy unvoni, «Fidokorona xizmatlari uchun» va «Mehnat shuhrati» ordenlari, Beruniy nomidagi davlat mukofoti, «Qoraqalpog‘iston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan fan arbobi» unvoni bilan mukofotlangan edi.
Davlat rahbari marhumning rafiqasi va farzandlariga hamdardlik bildirib, sabr-toqat tiladi. Ular tashrifi va dalda so‘zlari uchun Prezidentga minnatdorlik bildirdi.

Президент посетил дом покойного Бехзода Юлдашева
28 августа ушел из жизни президент Академии наук Узбекистана, доктор физико-математических наук, академик, член Сената Олий Мажлиса, заслуженный деятель науки Республики Узбекистан Бехзод Юлдашев.
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня посетил дом покойного. Были прочитаны Коран и дуа.
Глава государства вспомнил добрые дела ученого, его заслуги перед Родиной.
Бехзод Юлдашев родился 9 мая 1945 года в Ташкенте. Трудовую деятельность начал в 1968 году стажером-исследователем Института ядерной физики Академии наук. Широко признанный на международном уровне в области физики высоких энергий проявил свой высокий научный и организационный потенциал на должностях директора Института ядерной физики, президента Академии наук. Он внес достойный вклад в подготовку высококвалифицированных научных кадров, развитие сотрудничества с зарубежными научными центрами, применение научных результатов в отраслях экономики. Работал в Международном агентстве по атомной энергии и университетах, руководил многими крупными проектами.
Б.Юлдашев вел плодотворную деятельность будучи депутатом Олий Мажлиса, позднее - членом Сената Олий Мажлиса, проявил самоотверженность в разработке и принятии законопроектов.
Заслуги академика Б.Юлдашева в развитии отечественной науки достойно оценены государством. Он был удостоен почетного звания "Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан", орденов "Фидокорона хизматлари учун" и "Мехнат шуҳрати", Государственной премии имени Беруни, звания "Заслуженный деятель науки Республики Каракалпакстан".
Глава нашего государства выразил соболезнования супруге и детям покойного. Они поблагодарили Президента за визит и слова поддержки.