XV Toshkent xalqaro kinofestivali doirasida yosh kinoijodkorlar o‘rtasida «Kino 5 kunda» tanlovi o‘tkaziladi
Bu yil tanlovda MDH mamlakatlari – Ozarbayjon, Armaniston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Moldova, Rossiya va Tojikistonning 7 ta oliy o‘quv yurtidan 14 nafar yosh kinoijodkorlar ishtirok etadi.
23 sentyabr kuni soat 11:00da Toshkent shahridagi yangi Ivent Hall binosining birinchi qavatida «Kino besh kun ichida» xalqaro yoshlar tanlovining boshlanishiga bag‘ishlangan maxsus matbuot anjumani tashkil etildi.
Matbuot anjumani davomida rasmiy shaxslar, hakamlar hay’ati a’zolari, shuningdek, tanlov ishtirokchilari o‘zlarining tabrik so‘zlari bilan chiqishdi.
Ertasi kuni, 24 sentyabr sanasida ishtirokchilar respublikaning madaniy va tarixiy ahamiyatga ega joylariga borib, u yerda «O‘zbekiston – mening orzuim!» mavzusida o‘z filmlarini suratga olishadi.
• Armaniston – Samarqanddagi Go‘ri Amir maqbarasi
• Ozarbayjon – Shahrisabzdagi Oq Saroy majmuasi
• Qozog‘iston – Buxorodagi Ark qal’asi
• Qirg‘iziston – Namangandagi Axsikent shahristoni
• Moldova – Buxorodagi Sitorai Mohi xosa saroyi
• Rossiya – Marg‘ilon shoyi to‘qish fabrikasi
• Tojikiston – Toshkentdagi Hazrati Imom ansambli
Nizomga ko‘ra, ikki kishidan iborat har bir jamoaga yetti nafar yosh mahalliy kino mutaxassislaridan iborat suratga olish guruhi biriktiriladi. Ishtirokchilarga film tayyorlash uchun besh kun - suratga olish jarayoni uchun uch kun, montaj uchun bir kun vaqt va dublyaj uchun bir kun ajratiladi.
Tanlov ishtirokchilarining asarlari jahon kinosining haqiqiy ustalari tomonidan munosib baholanadi. Taniqli o‘zbek rejissyorlaridan biri Ali Hamroyev hakamlar hay’ati raisi vazifasini bajaradi. Hakamlar hay’ati tarkibiga, shuningdek quyidagi ijodkorlar kiritilgan:
• Eng nomdor rossiyalik rejissyorlardan biri, Venetsiya va Kann kinofestivallari sovrindori Aleksandr Sokurov;
• Afg‘onistonlik kinorejissyor va prodyuser, «Oltin globus» va Kann kinofestivallari mukofotlari sovrindori Siddiq Barmak;
• Mashhur o‘zbek kinorejissyori Shuhrat Mahmudov;
• Mashhur turkman rejissyori Xo‘jaquli Narliyev.
30 sentyabr kuni soat 16:15 da Toshkent Kinochilar uyining majlislar zalida «Kino 5 kunda» tanlov loyihalari bo‘yicha ishlarning yakuniga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tadi. Tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi va open air, 1 oktyabr kuni soat 17:00 da Kinochilar uyi amfiteatrida o‘tkaziladi.
«Kino 5 kunda» tanlovi Toshkent xalqaro kinofestivali doirasida uchinchi bor o‘tkazilmoqda. 2021 yilda tanlovda 20 dan ortiq davlat vakillari ishtirok etgan. Jumladan, Ozarbayjon, Armaniston, Belarus, Bolgariya, Germaniya, Hindiston, Eron, Ispaniya, Qozog‘iston, Keniya, Qirg‘iziston, Marokash, Meksika, Rossiya, Tojikiston, Ukraina, Filippin, Fransiya, Shveysariya, Estoniya, Janubiy Koreya va Yaponiyadan tashrif buyurgan ijodkorlar o‘z ishlarini namoyish etishgan. 2022 yilda Ozarbayjon, Belarus, Moldova, Rossiya, Hindiston, Isroil, Janubiy Koreya, Ruminiya, Tojikiston va Turkmaniston vakillari musobaqa sovrinlari uchun kurash olib borishgan. O‘zbekiston jamoalari ikki yil ketma-ket g‘oliblikni qo‘lga kiritishgan. Bu yil o‘zbek kinoijodkorlari tanlovda qatnshmayapti, ular o‘zaro bellashadi.
Tashkilotchilarning ta’kidlashicha, «Kino 5 kunda» dasturining asosiy maqsadi, yosh kinoijodkorlarni yangi filmlar yaratishga undash, xorijlik hamkasblarini O‘zbekiston an’analari va madaniyati bilan tanishtirishdan iborat.

В рамках XV Ташкентского международного кинофестиваля пройдет конкурс «Кино за пять дней»
В рамках XV Ташкентского международного кинофестиваля пройдет ежегодный конкурс молодых кинематографистов «Кино за пять дней». В этом году в конкурсе примут участие 14 молодых кинематографистов из 7 вузов стран СНГ – Азербайджана, Армении, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, России и Таджикистана.
23 сентября в Ташкенте в здании Ivent Hall организована специальная пресс-конференция, посвященная международному молодежному конкурсу «Кино за пять дней».
В ходе пресс-конференции с приветственным словом выступили официальные лица, члены жюри, а также сами конкурсанты.
На следующий день, 24 сентября, участники отправятся на культурно и исторически значимые локации на территории страны, где будут снимать свои фильмы на тему «Узбекистан – моя мечта!».
• Армения – мавзолей Гур-Эмир в Самарканде
• Азербайджан – дворец Ак-Сарай в Шахрисабзе
• Казахстан – крепость Арк в Бухаре
• Кыргызстан – городище Ахсикент в Намангане
• Молдова – дворец Ситораи Мохи-хоса в Бухаре
• Россия – Маргеланская шелкоткацкая фабрика
• Таджикистан – ансамбль Хазрати-имам в Ташкенте.
Согласно правилам, к каждой команде из двух человек будет прикреплена съемочная группа из семи молодых отечественных киноспециалистов. Всего на подготовку фильма у участников будет пять дней — три дня на съемочный процесс, день на монтаж, пятый день уйдет на озвучку.
Работы конкурсантов оценят настоящие мэтры мирового кинематографа. В качестве председателя жюри выступит один из самых известных и любимых узбекских режиссеров Али Хамраев.
Также в состав жюри вошли:
• один из самых титулованных российских режиссеров, лауреат премий Венецианского и Каннского кинофестивалей Александр Сокуров;
• афганский кинорежиссер и продюсер, лауреат премии «Золотой глобус» и премии Каннского кинофестиваля Сиддик Бармак;
• популярный узбекский кинорежиссер Шухрат Махмудов;
• известный туркменский режиссер Ходжакули Нарлиев.
Пресс-конференция по завершению работы над конкурсными проектами «Кино за пять дней» состоится 30 сентября в конференц-зале ташкентского Дома кинематографистов в 16:15. Награждение победителей ценными призами и open air, посвященный этому событию, пройдет в амфитеатре Дома кинематографистов 1 октября в 17:00.
Конкурс «Кино за пять дней» пройдет в рамках Ташкентского международного кинофестиваля в третий раз. В 2021 году в конкурсе приняли участие представители из более чем 20 стран мира. В том числе из Азербайджана, Армении, Беларуси, Болгарии, Германии, Индии, Ирана, Испании, Казахстана, Кении, Кыргызстана, Марокко, Мексики, России, Таджикистана, Украины, Филиппин, Франции, Швейцарии, Эстонии, Южной Кореи и Японии.
В 2022 году за призы конкурса боролись участники из Азербайджана, Белоруссии, Молдовы, России, Индии, Израиля, Южной Кореи, Румынии, Таджикистана, Туркменистана. Два года кряду победителями становились команды из Узбекистана. В этом году узбекские кинематографисты в конкурсе участия не принимают, а будут соревноваться между собой.
Главной целью программы «Кино за пять  дней» организаторы называют стимулирование молодых кинематографистов на создание нового кино и знакомство зарубежных коллег с традициями и культурой Узбекистана.