Vazirlik kirakashlik va ustachilikka patent berilishi to‘g‘risidagi xabarga oydinlik kiritdi
O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi kirakashlik va ustachilik faoliyati bilan shug‘ullanish uchun patent berilishi to‘g‘risidagi xabarlarga oydinlik kiritdi.
«2018 yil 8 noyabr kuni qator OAVda xususiy kirakashlik, kunlik to‘lanadigan ishlar va xususiy yollanadigan ta’mirlash-qurilish ishlari singari faoliyat turlariga patent joriy etish rejalashtirilayotgani haqidagi ma’lumot e’lon qilindi. O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi shuni ma’lum qiladiki, mazkur xabarlar haqiqatga muvofiq emas va kontekstdan yulib olingan hisoblanadi. Ko‘rsatib o‘tilgan mehnat faoliyat turlariga patent joriy etilishi bugungi kunda qonuniy tashabbus hisoblanmaydi va bironta rasmiy hujjatda mavjud emas»,-deyiladi vazirlik bayonotida.
Vazirlikning «Xabar.uz»ga ma’lum qilishicha, ayni paytda ushbu masala muhokama etilmoqda va vazirlik doirasida o‘rganib chiqilmoqda.
Qishloq joylaridagi norasmiy bandlik odatga ko‘ra dunyoning ko‘plab mamlakatlarida eng keng tarqalgan muammolardan biri sanaladi. Joriy yilning 30 aprelida Xalqaro mehnat tashkiloti tomonidan e’lon qilingan hisobotga muvofiq, ayrim davlatlarda qishloq joylaridagi norasmiy bandlik 90 foizgacha borib yetadi.
O‘zbekistonda mehnat bozorini o‘rganish bo‘yicha 2018 yilning avgust-sentyabr oylarida o‘tkazilgan ishlar shuni ko‘rsatdiki, O‘zbekistonda norasmiy bandlik sektorining ulushi 56 foizni tashkil etadi. Qishloq joylaridagi norasmiy yoki «soyadagi» bandlikning asosiy sohalari xususiy kirakashlik, kunlik to‘lanadigan ishlar va xususiy yollanadigan ta’mirlash-qurilish ishlari hisoblanadi.
Biroq xususiy kirakashlik, kunlik to‘lanadigan ishlar va xususiy yollanadigan ta’mirlash-qurilish ishlarining ayrim joylarda to‘liq bandlik alternativi sanalishini hisobga olgan holda, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi legallashuv chora-tadbirlaridan biri sifatida yiliga eng kam oylik ish haqining 4,5 barobari miqdorida O‘zbekiston Respublikasi Budjetdan tashqari pensiya jamg‘armasiga to‘lov qilinadigan patentni joriy etishni ko‘rib chiqmoqda.
Bu turdagi patentni olish faqatgina ixtiyoriy tarzda amalga oshirilishi mumkin. Ya’ni patentni ixtiyoriy ravishda olib, yiliga 912 285 so‘m (oyiga 76 023 so‘m) to‘lagan fuqaro to‘liq bandlik uchun beriladigan mehnat stajiga ega bo‘lishi mumkin.
Bunday chora-tadbir yaxlit pensiya tizimi shakllanishiga qo‘shimcha fuqarolar sonini jalb etishga imkon bergan va kelgusida o‘sha fuqarolarning yosh bo‘yicha pensiya olishlarini ta’minlaydi.

Минтруд опроверг информацию о скором введении патентов на частный извоз
Министерство занятости и трудовых отношений опровергло информацию о том, что в Узбекистане в ближайшее время планируется ввести патенты на частный извоз. Об этом «Xabar.uz» сообщила пресс-служба министерства.
«8 ноября в ряде СМИ была опубликована информация о планируемом введении патента на такие виды деятельности как частный извоз, работа с поденной оплатой и ремонтно-строительные работы по частному найму. Министерство занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан сообщает, что данная информация не соответствует действительности и является вырванной из контекста», – отметили в Минтруде.
На сегодняшний день введение патента на указанные виды трудовой деятельности не является законодательной инициативой, и не содержится ни в одном официальном документе. В настоящий момент этот вопрос находится на стадии обсуждения и изучения в рамках самого Министерства занятости и трудовых отношений.
Неформальная занятость в сельской местности традиционно считается одной из самых распространенных проблем во многих странах мира. Согласно опубликованному 30 апреля этого года отчету Международной организации труда, в отдельных странах неформальная занятость в сельской местности достигает до 90%.
Проведенное в августе-сентябре 2018 года исследование рынка труда в Узбекистане выявило, что доля неформального сектора занятости в Узбекистане составляет 56%. Основными сферами неформальной или «теневой» занятости в сельской местности являются частный извоз, работа с поденной оплатой и ремонтно-строительные работы по частному найму.
У неформальной занятости существует ряд негативных последствий. Люди, которые сегодня работают без официального оформления, в будущем столкнутся с такой проблемой, как отсутствие стажа и, как следствие, низкая пенсия.
«Однако, учитывая, что частный извоз, работа с поденной оплатой и ремонтно-строительные работы по частному найму в некоторых местах являются альтернативой полной занятости, Министерство занятости и трудовых отношений в качестве одной из возможных мер легализации рассматривает введение патента с уплатой 4,5 МРЗП в год во Внебюджетный пенсионный фонд Узбекистан», – отметили в министерстве.
Получение такого вида патента осуществлялось бы исключительно на добровольной основе. То есть, добровольно получив патент и оплатив 912 285 сумов в год (76 023 сумов в месяц) гражданин получал бы начисление трудового стажа как за полную трудовую деятельность.
Такая мера позволила бы вовлечь дополнительное количество граждан в формирование солидарной пенсионной системы и, в дальнейшем, обеспечила бы этим гражданам получении пенсии по возрасту.