«Охирги умид Ортиқхўжаев ва Норбоевадан…» (видео)
Тошкент шаҳри Сергели туманидан мурожаат қилган фуқаро Клара Атабаева оиласи билан қарийб 20 йил давомида барча коммунал тўловларни тўлаб келган хонадондан чиқариб юборилиб, 7 йилдан буён оиласининг 6 аъзоси билан ижрама-ижара яшашга мажбур бўлмоқда.
Мурожаатчининг фикрича ва бизга тақдим этган ҳужжатларига кўра, туман масъуллари томонидан ижроси ўз вақтида қайтарилган ва муддати ўтган суд қарорини дастак қилган ҳолда қонунчилик тартибларига зид ҳаракатниг амалга оширилгани сабабдир.
Ҳужжатларга кўра фуқаро Клара Атабаева ўз мурожаатида кўрсатган низоли уй Тошкент шаҳри, Сергели тумани, Сергели-8 мавзеси, 4-уй 31-хонадонда 1993 йилдан буён турмуш ўртоғи А.Усанов ва тўрт фарзанди билан яшаб келади. Ушбу хонадонга тегишли барча коммунал тўловларни ўз вақтида тўлаган. Буни эса МФЙ масъуллари берган билдиришномалар ҳам исботлайди.
Ушбу низоли уй бўйича 2009 йилда мурожаатчининг турмуш ўртоғи А.Усанов Фуқаролик кодексининг 187-моддаси (ушбу моддага кўра, мулкдор бўлмаган, лекин кўчмас мол-мулкка 15 йил давомида ёки бошқа мол-мулкка беш йил давомида ўзиники каби ҳалол, ошкора ва узлуксиз эгалик қилган шахс бу мол-мулкка мулк ҳуқуқини олади) талабларига кўра, фуқаролик ишлари бўйича Яккасарой туманлараро судида ушбу хонадонда оиласи билан биргаликда 1993 йилдан бери яшаб келаётган бўлса-да кадастр ҳужжати расмийлаштирилмагани боис жавобгар Сергели тумани ҳокимиятига нисбатан уй-жойга эгалик ҳуқуқини белгилаш ҳақидаги даъво аризасини киритган. Аммо фуқаролик ишлари бўйича Яккасарой туманлараро судининг 2009 йил 3 апрелдаги ҳал қилув қарорида низоли ушбу хонадон давлат ҳисобида бўлганлиги, хусусий мулк сифатида эътироф этилмаганлиги сабабли Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 187-моддасини (эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтирувчи муддат) ушбу уй-жойга қўллаб бўлмаслиги сабабли даъвогарнинг барча даъво талаблари рад этилган.
Суднинг ана шу ҳал қилув қарори билан даъвогарнинг, яъни мурожаатчи Клара Атабаеванинг турмуш ўртоғи билан бирга унинг оила-аъзоларини ҳам мазкур хонадондан чиқариб, Сергели туманидаги бошқа – фуқаро М.Искандаровага тегишли бўлган Сергели тумани, Спутник-2 мавзеси, 63-уй 9-хонадонга кўчириш лозим, деб топилган. Фуқаролик ишлари бўйича Тошкент шаҳар суди апелляция инстанциясининг ажрими билан суднинг ушбу қарори ўзгаришсиз қолдирилган.
Мурожаатчи фуқаронинг турмуш ўртоғи А.Усанов ушбу қарор ижросини тўхтатиш юзасидан Сергели тумани ҳокимиятига мурожаат қилганидан кейин, туманнинг ўша вақтдаги ҳокими М.Абдуллаев томонидан Сергели туман суд ижрочилари бўлимига 2009 йил 16 сентябр куни хат киритилган. Унда фуқаролик ишлари бўйича Яккасарой туманлараро судининг 2009 йил 3 апрелдаги қарорига асосан А.Усанов ва унинг оила аъзоларини айни пайтда низоли бўлиб турган Сергели-8 мавзеси, 4-уй 31-хонадонидан бошқа манзилга кўчириш ҳақидаги ижро варақани ижросиз қайтариб бериш сўралган. Ижросиз қайтариб бериш дегани ҳеч жойга йўналтирмасдан ва оилани бошқа манзилга кўчирмасдан қайтиб бериш дегани эмасми?
Хуллас, мана неча йилдирки, мурожаатчи бормаган ташкилоти, тақиллатмаган эшиги қолмади. Олий суд ҳам, Тошкент шаҳар, Сергели тумани прокуратураси ҳам қоғозда фуқаронинг мурожаатига жавобан тақдим этган маълумотларда мазкур иш, яъни 2009 йил 16 сентябрдаги Сергели тумани ҳокимияти томонидан туман суд ижрочилар бўлимига ижро варақаси тугатилганлигини тушунтирган. Аммо амалда айнан шу органлар тугатилган, дея қайд этилган суд қарори 1 йил (2015 йил) ўтиб мурожаатчи фуқаро ва унинг оиласини овора қилаётганини бирор тирик жон тан олишни истамаётгани жумбоқли.
К.Атабаева видео мурожаатида айтганидек, мазкур низоли ҳолатда яна бир тушунарсиз, яъни бир-бирини инкор этувчи асослар келтирилгани кишини ўйлантириб қўяди.
Марожаатчи таъкидлаганидек ва ҳужжатлар «гапирётгани»дек, ушбу масалада 15.08.2018 йил Ўзбекистон Президентининг Халқ қабулхонасига киритган шикоятига жавобан фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича Тошкент шаҳар Сергели тумани кенгаши раисининг биринчи ўринбосари М.Шукуров Сергели туманининг собиқ ҳокими Н.Ҳусановга хат йўллаб, унда «Соҳибқирон» МФЙ ишчи гуруҳи К.Атабаеванинг хонадонига бориб, ҳолатни ўрганганлиги ва мазкур хонадон Тошкент шаҳар ҳокимининг 2014 йил 30 сентбярдаги 814-сонли қарорига асосан 2016 йил 28 июлдаги Сергели туман ҳокимининг 007049-сонли тузилган далолатномаси билан меҳрибонлик уйида тарбияланаётган Есмухановлар оиласига берилгани кўрсатилган, ўз навбатида, Сергели тумани ҳокимлиги ушбу хатга асосланиб, худди шу мазмундаги хатни Тошкент шаҳар ҳокимлигига жўнатган.
Аммо К.Атабаеванинг аризасига илова қилинган ҳужжатлар ўрганилганда «Соҳибқирон» МФЙ раиси Ш.Солметова 2018 йил 6 октябр куни Сергели тумани ҳокими ўринбосари Хотин-қизлар қўмитаси раиси А.Сатторовага тақдим этган маълумотномасида Сергели-8 мавзеси, 4-уй, 31-хонадонда Гульназ Агзамовна Семёнова ва Тимур Агзамович Семёнов 2016 йил 28 июндан буён истиқомат қилиб келаётганлиги кўрсатилган. Чалкашликни кўраяпсизми?
Нега ушбу низоли уй битта сана ва битта рақамдаги ҳужжат билан ҳам Есмухановларга, ҳам Семёновларга берилган?..
Хуллас, бу мурожаатдан Қонунчилик палатасининг, Омбудсманнинг, Адлия вазирлигининг ҳам хабари бор.
Таҳририятдан: Биз ҳам ушбу мурожаатни ўрганиш мақсадида «Соҳибкор» маҳалласига бордик. Мақсад – Сергели-8, 4-уй, 31-хонадонда ким яшаётганлигини билиш эди. Аммо маҳалла фаолларидан Қобилжон исмли киши ушбу хонадонда ким яшаётгани ҳақидаги рўйхатни кўрсата олмаслигини, яъни янги маҳалла раиси сайлангани учун эскиси ўша ҳужжатлар рўйхатини топширмаганини айтди. Айни пайтда маҳаллада аҳолининг рўйхатга олинган журнали йўқ экан. Маҳалла участка нозири Тўлқинжон исмли йигит эса бу вазият ўрганилаётгани, эрта-индин ўша уйнинг кадастрини, ким рўйхатда туришини аниқлаб, ҳужжатларни жўнатишни ваъда берди. Уйнинг эшигини тақиллатганимизда эса ҳеч ким очмади.
Мурожаатчининг охирги умиди шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев ва Сенат раиси Танзила Норбоевадан. Аммо улар томон элтадиган йўл жуда узоқ ва машаққатли...

«Последняя надежда на Артыкходжаева и Нарбаеву…» Почему жительница Ташкента несколько лет не может вернуть свою квартиру? (видео)
Кому принадлежит квартира №31 в доме №4 в Сергелийском районе: Атабаевой, Семеновой или Есумханову?
Клара Атабаева, жительница Сергелийского района города Ташкента, была выселена из своей квартиры вместе с семьей, несмотря на то, что на протяжении почти 20 лет своевременно оплачивала все коммунальные платежи. Последние семь лет с шестью членами семьи она вынуждена скитаться по съемным квартирам.
По словам заявительницы и согласно предоставленным ею документам, должностные лица района выселили её из квартиры, ссылались на решение суда, которое в свое время было отменено и у которого истек сроком давности.
Согласно документам, гражданка Клара Атабаева с 1993 года проживает с супругом А.Усановым и четырьмя детьми в спорном жилье по адресу Сергелийский район, 8-й квартал, дом №4, квартира №31. Она вовремя оплачивала все коммунальные платежи за эту квартиру. Об этом свидетельствуют докладные записки, выданные должностными лицами махаллинского схода граждан.
Несмотря на то, что семья жила в спорной квартире с 1993 года, в нарушение статьи 187 Гражданского кодекса (лицо, не являющееся собственником имущества, но добросовестно, открыто и непрерывно владеющее как своим собственным недвижимым имуществом в течение пятнадцати лет либо иным имуществом в течение пяти лет, приобретает право собственности на это имущество) на квартиру не были оформлены кадастровые документы. В связи с этим в 2009 году супруг заявительницы А.Усанов  обратился в Яккасарайский межрайонный суд по гражданским делам с иском против хокимията Сергелийского района об определении права собственности на спорную квартиру. Яккасарайский межрайонный суд по гражданским делам в своем решении от 3 апреля 2009 года постановил, что статья 187 Гражданского кодекса Республики Узбекистан (Приобретательная давность) не может быть применена в отношении спорной квартиры, так как она находилась в государственной собственности и не была признана частной собственностью, истцу было отказано в удовлетворении всех требований.
По решению суда, истца вместе супругой Клара Атабаева и детьми, веселели из спорной квартиры и переселили в другую квартиру по адресу Сергелийскй район, Спутник-2, дом №63, квартира №9, принадлежащей гражданке М.Искандаровой. Ташкентский городской суд по гражданским делам оставил решение суда апелляционной инстанции без изменений.
После того, как супруг заявительницы А.Усанов обратился в хокимият Сергелийского района с обращением о приостановлении исполнения этого решения, тогдашний хоким района М.Абдуллаев 16 сентября 2009 года направил письмо в департамент судебных исполнителей Сергелийского района. В данном письме требовалось вернуть исполнительный лист о переселении А.Усанова и членов его семьи из спорного жилья по адресу Сергелийский район, 8-й квартал, дом №4, квартира №31 в другой адрес согласно решению Яккасарайского межрайонного гражданского суда от 3 апреля 2009 года без исполнения. «Возвращение исполнительного листа без исполнения», подразумевает возвращение исполнительного листа без перенаправления и отмену выселения семьи на другой адрес, не так ли?
Вот уже несколько лет не осталось учреждения, в которую бы не обращалась заявительница, не осталось двери, в которую бы она не стучалась. И Верховный суд, и прокуратура города Ташкента, прокуратура Сергелийского района в ответ на обращение гражданки сообщили, что действие исполнительного листа по делу от 16 сентября 2009 года прекращено. Вызывает недоумение тот факт, что отмененное решение суда и спустя год (2015 год) заставляло заявителя скитаться по разным учреждениям.
Как сказала в своем видеообращении К.Атабаева, тот факт, что в данной конфликтной ситуации есть и другие непонятные, противоречащие друг другу аргументы, заставляет задуматься.
Как отмечает заявительница и как «говорят» документы, в ответ на жалобу в Народную приемную Президента Республики Узбекистан от 15 августа 2018 года, первый заместитель председателя Сергелийского районного совета города Ташкента по координации деятельности органов самоуправления граждан М. Шукуров, направил письмо бывшему хокиму Сергелийского района Н.Хусанову, в котором говориться что, рабочая группа махаллинского схода граждан «Сохибкирон» посетила дом К.Атабаевой и изучила ситуацию. Также в письме говорится, что согласно решению хокима города Ташкента от 30 сентября 2014года №814 и акта хокима Сергелийского района от 28 июля 2016 года № 007049, спорная квартира передана семье Есумхановых, воспитывающихся в детском доме. В свою очередь, хокимият Сергелийского района на основании этого письма направил аналогичное письмо в хокимият города Ташкента.
При изучении документов, приложенных к заявлению К.Атабаевой, возникла следующая путаница: в документе, предоставленном председателем махаллинского схода граждан «Сохибкирон» Ш.Солметовой заместителю хокима Сергелийского района, председателю Комитета женщин А.Сатторовой, указывается, что в спорной квартире с 28 июня 2016 года проживают Гульназ Агзамовна Семёнова и Тимур Агзамович Семёнов.
Почему эта спорная квартира был отдана и Есмухановым, и Семеновым с одной и той же датой и одним и тем же номером документов?..
Отметим, что Законодательная палата, Омбудсмен и Министерство юстиции в курсе данного обращения.
От редакции: Мы также посетили махаллю «Сахибкирон» для изучения обращения. Целью было выяснить, кто проживает в спорной квартире по адресу Сергели-8, дом №4, квартира №31. Однако один из активистов махалли Кобилжон сказал, что не может предоставить список людей, проживающих в квартире, так как избран новый председатель махали, а прежний председатель еще не передал список документов. На данный момент журнал учета проживающих в махалле граждан отсутствует. Участковый махалли Толкинжон сказал, что ситуация изучается и пообещал выслать документы в течении нескольких дней, выяснив, кто прописан в доме и его кадастр. Когда мы постучали в дверь спорной квартиры, никто не открыл.
Последняя надежда заявительницы на хокима города Джахонгира Артыкходжаева и председателя Сената Танзилу Нарбаеву. Но путь к ним очень долог и тернист...