Қандолатчилик борасидаги имтиёзлар яна икки йилга узайтирилади
Давлат раҳбарига озиқ-овқат саноатида амалга оширилаётган ишлар ҳамда 2025 йилги режалар бўйича ахборот берилди.
Аҳоли сони изчил ўсаётган бугунги кунда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш долзарб бўлиб бормоқда. Бунинг устига, глобал иқлим ўзгаришлари, ер ва сув тақчиллиги қишлоқ хўжалигида қийинчиликларни келтириб чиқармоқда. Шундай шароитга қарамасдан, бу йил юртимизда 9 миллион тонна дон, 3 миллион тоннадан ортиқ пахта, 16 миллион тоннадан зиёд сабзавот ва полиз, 5 миллион тонна мева ва узум, 4 миллион тонна картошка, 15 миллион тоннадан кўп гўшт ва сут етиштирилди. Озиқ-овқат саноати бўйича 343 та лойиҳа ишга туширилди.
Шу билан бирга, маҳаллийлаштириш бўйича ҳали имкониятлар кўп. Айниқса, нон, сут, гўшт, ўсимлик ёғи, қандолат ва салқин ичимликлар ишлаб чиқаришни ошириш керак.
Йиғилишда шу борадаги чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда қандолат маҳсулотлари экспорти 4 карра ошиб, 13 миллион долларга етган. Хомашё, қадоқлаш ва этикеткалаш маҳсулотлари тўғридан-тўғри олиб келиниб, таннарх 20 фоизга камайгани туфайли рақобатдошлик анча ошган. Бу имтиёзлар муддати 2025 йил 1 январда тугайди. Ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш мақсадида мазкур муддатни яна 2 йилга узайтириш таклифи кўриб чиқилмоқда.
Ёғ-мой саноатида 408 та корхона очилган. Лекин юртимизда хомашё камлиги учун улар ҳар доим ҳам тўла қувватда ишламаяпти. Ёғ-мой экспортига рухсат берилса, ишлаб чиқариш 120 минг тоннага ошиб, 240 минг тонна озуқа ем тайёрланиши ҳисоб-китоб қилинган.
Бош вазир ўринбосарига бозор талабларидан келиб чиқиб, бу борада таклиф киритиш топширилди.
Мамлакатимизда “ҳалол” сертификатига эга миллий бренд корхоналари кўпайиб, минтақа ва араб давлатларига гўшт маҳсулотлари экспорт қилаяпти. Лекин бизда колбаса маҳсулотларини сақлашнинг стандарт муддати 3 ой этиб белгиланган. Хориждаги истеъмолчига етиб боргунча 2 ой кетаяпти. Гўшт маҳсулотини сақлаш муддати Европа стандарти каби 4-12 ойга оширилса, ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмини 2 карра кўпайтириш имконияти очилади. Шунинг учун бу борадаги стандартларни халқаро стандартларга мослаштириш вазифаси қўйилди.
Сут маҳсулотлари ишлаб чиқаришни кенгайтириш, Наманган, Самарқанд ва Тошкент вилоятларида уларни таҳлил қиладиган лабораториялар ташкил этиш зарурлиги айтилди. Шундан келиб чиқиб, ушбу маҳсулотларнинг табиий ёки қуруқ сутдан тайёрлангани тўғрисида белги қўйилади.
Юртимизда салқин ва алкоголсиз ичимликлар, мева-сабзавотдан табиий шарбат ишлаб чиқариш ҳам яхши йўлга қўйилган. Сўнгги 5 йилда уларнинг экспорти 9 баробар ошиб, 35 миллион долларга етди. Лекин ўзимизда йўқ тропик мевалар концентратига бож қўйилгани учун бошқа давлатлар маҳсулотлари билан рақобатда ютқазаяпти. Шу боис тропик мевалар концентратларини божхона божидан озод қилиш таклифи билдирилди.
Йиғилишда мутасаддилар «Камбағалликдан фаровонлик сари» дастури асосида соҳадаги тадбиркорлар билан олиб борилаётган ўзаро манфаатли ҳамкорлик ҳақида ахборот берди. Президентимиз келгуси йилда бу ишларнинг сифатини янада ошириш ва кўламини кенгайтириш бўйича топшириқлар берди.

Президенту доложили о развитии пищевой промышленности и планах на 2025 год
Главе государства представлена информация о проводимой работе в пищевой промышленности и планах на 2025 год.
В условиях растущей численности населения обеспечение продовольственной безопасности становится всё более актуальной задачей. Глобальные изменения климата, нехватка земельных и водных ресурсов создают дополнительные сложности в сельском хозяйстве. Несмотря на это, в Узбекистане в этом году было собрано 9 миллионов тонн зерна, более 3 миллионов тонн хлопка, свыше 16 миллионов тонн овощей и бахчевых, 5 миллионов тонн фруктов и винограда, 4 миллиона тонн картофеля, а также более 15 миллионов тонн мяса и молока. В пищевой промышленности было реализовано 343 проекта.
Вместе с тем имеются значительные возможности для локализации производства. Предстоит нарастить выпуск хлебной, мясомолочной продукции, растительного масла, кондитерских изделий и прохладительных напитков.
На совещании обсуждены конкретные меры по этим направлениям.
За последние годы экспорт кондитерских изделий увеличился в четыре раза и достиг 13 миллионов долларов. Благодаря возможности прямого ввоза сырья, упаковочной продукции и этикеток себестоимость продукции снизилась на 20 процентов, что значительно повысило конкурентоспособность. Срок действия этих льгот истекает 1 января 2025. В целях поддержки производителей рассматривается предложение о продлении льгот еще на 2 года.
В масложировой промышленности открыто 408 предприятий, однако нехватка сырья в стране не позволяет им работать на полную мощность. Если разрешить экспорт масложировой продукции, объем производства может увеличиться на 120 тысяч тонн, будет произведено дополнительно 240 тысяч тонн кормового шрота.
Заместителю Премьер-министра поручено представить предложения по этому вопросу с учетом требований рынка.
Увеличивается количество национальных брендов с сертификацией «халяль», они активно экспортируют мясную продукцию в страны региона и арабские государства. Однако стандартный срок хранения колбасных изделий установлен как 3 месяца, из которых 2 месяца уходят на доставку до зарубежного потребителя. Если привести сроки хранения в соответствие с европейскими стандартами и увеличить их до 4-12 месяцев, производство и экспорт можно удвоить. В связи с этим было поручено адаптировать соответствующие стандарты к международным стандартам.
В целях расширения производства молочной продукции указано на необходимость организации испытательных лабораторий в Наманганской, Самаркандской и Ташкентской областях. Будет налажена практика маркировки такой продукции об использовании натурального или сухого молока при производстве.
Активно развивается производство прохладительных и безалкогольных напитков, натуральных соков из фруктов и овощей. За последние пять лет их экспорт вырос в девять раз и достиг 35 миллионов долларов. Однако из-за существующих пошлин на импорт тропических фруктов и концентрата апельсинового сока продукция уступает в конкурентоспособности товарам других стран. В связи с этим предложено освободить импорт концентрата тропических фруктов от таможенных пошлин.
На совещании ответственные лица доложили о взаимовыгодном партнерстве с отраслевыми предприятиями в рамках программы «От бедности к благополучию». Президент дал поручения по дальнейшему повышению качества и увеличению масштабов проводимой работы в следующем году.