4 млрд сўм иш ҳақи ва устама олган бош ҳисобчи қамоққа олинди
У эгаллаб турган лавозимдан ғараз мақсадларда фойдаланиб, 2019-2021 йиллар давомида ўзига асоссиз равишда жами 4 млрд сўм иш ҳақи ва устама ёзиб олган.
Шунингдек, коллеж ўқитувилари номига банк пластик карталари очиб, уларга 310 млн. сўм бюджет маблағларини ўқитувчиларга билдирмасдан ўтказиб олган.
Бош ҳисобчи талон-торож қилган жами 4,3 млрд сўм маблағларни интернет тармоғи орқали қимор ўйинларига тикиб, сарф қилганлиги аниқланган.
Ҳолат юзасидан бош ҳисобчи ва бошқаларга нисбатан Жиноят кодексининг 167 (Ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) ва 209 (Мансаб сохтакорлиги) моддалари билан жиноят иши қўзғатилган.

Главный бухгалтер колледжа присвоил 4,3 млрд сумов и потратил их на азартные игры
В Фергане задержали главного бухгалтера областного колледжа олимпийского резерва. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры.
Выяснилось, что он, злоупотребляя своими должностными полномочиями, в 2019-2021 годы необоснованно начислил себе в качестве заработной платы и надбавки 4 млрд сумов.
Кроме того, он открыл банковские пластиковые карты на имя преподавателей, куда перечислял бюджетные средства без уведомления.
В общей сложности бухгалтер присвоил 4,3 млрд сумов, которые тратил на азартные игры в сети Интернет.
В отношении него и других причастных к нарушениям лиц возбуждены уголовные дела по статьям 167 (Хищение путем присвоения или растраты) и 209 (должностной подлог) Уголовного кодекса, ведется следствие.