«Марказий Осиё ва Германия» Инвесторлар ва тадбиркорлар кенгашини таъсис этиш таклиф қилинди
Остона шаҳрига ташриф дастурига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Марказий Осиё мамлакатлари етакчилари ҳамда Германиянинг илғор компания ва банклари раҳбарларининг учрашувида иштирок этди.
Тадбирда Германия Федерал Канцлери Олаф Шольц, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ҳам қатнашди.
Германия ишбилармон доираларига «KNAUF», «Gunter Papenburg», «CLAAS», «Siemens Energy», «Aurubis», «Ernst Klett», «Siemens Healthineers», «Herrenknecht», «DB Engineering & Consulting», «Svevind Energy», «Rhenus», «HMS Bergbau» каби етакчи компания ва банклар раҳбарлари вакиллик қилди.
Ўзбекистон Президенти иштирокчиларни самимий қутлар экан, куни кеча Самарқанд шаҳрида Германия ишбилармонлари билан бўлиб ўтган самарали учрашувнинг муваффақиятли натижаларини мамнуният билан қайд этди.
Музокаралар натижалари мамлакатларимиз тадбиркорларида ўзаро ҳамкорликни чуқурлаштириш, Германия илғор тажрибаси ва инновацион технологик ечимлари асосида қўшма лойиҳаларни амалга оширишга бўлган қизиқиши ортиб бораётганини кўрсатди.
Давлатимиз раҳбари минтақавий ҳамкорлик доирасида Германия билан шерикликни янада кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратди.
Марказий Осиё минтақаси бугунги кунда барқарор иқтисодий ривожланиш суръатларини намоён этаётган кенг ва жадал бозор экани таъкидланди.
Бунга давлатлар ўртасидаги чегараларнинг очилгани, минтақа ичидаги товар айирбошлаш, инвестициялар, юк ташиш ҳажми, сайёҳлар борди-келдиси кўпайиши учун зарур шарт-шароитлар яратилгани хизмат қилди.
Давлатимиз раҳбари Марказий Осиё минтақасининг инвестициявий жозибадорлигини ошириш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратди.
Шу нуқтаи назардан, бугун бўлиб ўтган саммитда ўзаро манфаатли мулоқот учун доимий майдон – «Марказий Осиё ва Германия» Инвесторлар ва тадбиркорлар кенгашини таъсис этиш ва унинг биринчи учрашувини келгуси йил баҳорида Тошкент инвестиция форуми доирасида ўтказиш ташаббуси илгари сурилди.
Давлатимиз раҳбари, шунингдек, Марказий Осиё мамлакатлари ва Германия ўртасидаги инвестициявий ва технологик ҳамкорликни кенгайтириш бўйича «йўл харитаси»ни тайёрлашни таклиф қилди. Ушбу ҳужжатга Германия компаниялари инвестициялари оқимини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш, шунингдек, уларнинг Марказий Осиё мамлакатларидаги фаолиятини молиявий қўллаб-қувватлаш механизмлари киритилиши мумкин.
Бугунги кунда минтақадаги ҳамкорлар билан қўшма инвестиция фондлари ва компаниялари кўмагида махсус иқтисодий зоналар ва индустриал «хаблар» ташкил этилмоқда, саноат, «яшил» энергетика, қишлоқ хўжалигида йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда, инфратузилма модернизация қилинмоқда.
Бундай лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш мақсадида хорижий мамлакатларнинг етакчи муҳандислик марказлари, инвестиция ва саноат корхоналари фаол жалб этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари Германия компанияларини минтақавий кооперация лойиҳаларини ўзаро манфаатли шартларда амалга оширишда  фаол иштирок этишга таклиф этди.
Сўзининг якунида Ўзбекистон Президенти Германиянинг етакчи компания ва банклари раҳбарлари билан ушбу форматдаги мунтазам мулоқотлар ўзаро манфаатли кўп томонлама ҳамкорлик учун кенг имкониятлар очишига ишонч билдирди.  https://president.uz/uz/lists/view/7556

Мирзиёев принял участие в совместной встрече с лидерами германского бизнеса
В соответствии с программой пребывания в городе Астане Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в совместной встрече лидеров стран Центральной Азии с руководителями ведущих немецких компаний и банков.
В мероприятии также участвовали Федеральный Канцлер Германии Олаф Шольц, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
Немецкие деловые круги представляли руководители таких ведущих компаний и банков, как KNAUF, Gunter Papenburg, CLAAS, Siemens Energy, Aurubis, Ernst Klett, Siemens Healthineers, Herrenknecht, DB Engineering & Consulting, Svevind Energy, Rhenus, HMS Bergbau».
Тепло поприветствовав участников, Президент Узбекистана с удовлетворением отметил успешные результаты прошедшей накануне в городе Самарканде плодотворной встречи с представителями деловых кругов Германии.
Отмечено, что итоги переговоров продемонстрировали растущий взаимный интерес бизнеса к углублению сотрудничества, реализации совместных проектов на основе немецкого передового опыта и инновационных технологических решений.
Глава государства уделил особое внимание вопросам дальнейшего расширения делового партнерства с Германией в контексте регионального взаимодействия.
Подчеркивалось, что регион Центральной Азии сегодня представляет собой емкий и динамичный рынок, демонстрирующий устойчивые темпы экономического развития.
Этому способствовало открытие межгосударственных границ, создание необходимых условий для роста внутри-регионального товарооборота, инвестиций, грузовых перевозок, туристического обмена.
Лидер нашей страны акцентировал внимание на важности повышения инвестиционной привлекательности региона Центральной Азии.
В данном контексте в ходе состоявшегося саммита была выдвинута инициатива об учреждении постоянной площадки для взаимовыгодного диалога – Совета инвесторов и предпринимателей «Центральная Азия и Германия» с проведением первой его встречи в рамках Ташкентского инвестиционного форума весной следующего года.
Главой нашего государства также было предложено подготовить «дорожную карту» расширения инвестиционного и технологического сотрудничества стран Центральной Азии и Германии, в которую могли бы войти механизмы государственной поддержки и стимулирования притока инвестиций немецких компаний, а также финансового сопровождения их деятельности в странах Центральной Азии.
Сегодня с партнерами по региону при поддержке совместных инвестиционных фондов и компаний создаются особые экономические зоны и индустриальные «хабы», реализуются крупные проекты в промышленности, «зеленой» энергетике, сельском хозяйстве, модернизируется инфраструктура.
В целях поддержки таких проектов активно привлекаются ведущие инженерные центры, инвестиционные и промышленные предприятия зарубежных стран.
Президент пригласил немецкие компании к активному участию в реализации региональных проектов кооперации на взаимовыгодных условиях.
В завершение своего выступления Президент Узбекистана выразил уверенность в том, что регулярный диалог с руководителями ведущих немецких компаний и банков в этом формате откроет широкие возможности для взаимовыгодного многостороннего сотрудничества.