Ҳиндистонда 32 ёшли ўзбекистонликнинг ис газидан заҳарлангани айтилмоқда
Ижтимоий тармоқларда Ҳиндистоннинг Ҳарьяна штати Сонипат шаҳридаги дам олиш масканларидан бирида ўзбекистонлик аёлнинг жасади топилгани ҳақидаги маълумот тарқалган эди. «Дунё» АА ушбу хабар ўз тасдиғини топганини маълум қилди.
Маълум қилинишича, ушбу нохуш ҳодиса ҳақида хабарлар тарқалиши биланоқ Ўзбекистоннинг Деҳлидаги элчихонаси Сонипат шаҳри полицияси билан алоқага чиққан ва воқеани жойида ўрганиш мақсадида ушбу шаҳарга етиб борган.
Маҳаллий ҳуқуқ-тартибот идоралари билан амалга оширилган ҳаракатлар натижасида марҳума фарғоналик М.А. исмли 32 ёшли аёл экани аниқланди. Дастлабки маълумотларга кўра, ўзбекистонлик аёл ва иккинчи нобуд бўлган шахс ис газидан заҳарлангани тахмин қилинмоқда. Ҳодиса сабабларига аниқлик киритиш бўйича тезкор суриштирув ва тиббий экспертиза ишлари давом эттирилмоқда.
Дипломатия миссияси мазкур ҳодиса бўйича тергов-суриштирув жараёнини назоратга олган. Марҳуманинг яқин қариндошлари бу ҳақда хабардор қилинган. Шунингдек, зарур бўлган барча консуллик-ҳуқуқий амалиётлар бажарилиб, марҳуманинг жасадини қисқа вақт ичида Ўзбекистонга жўнатиш чоралари кўрилмоқда.

В одном из отелей Индии найдено тело 32-летней гражданки Узбекистана
Накануне в ряде СМИ распространилась информация о том, что в одном из курортных отелей города Сонипата в Харьяне (Индия) 22 января, было обнаружено тело гражданки Узбекистана.
Как сообщает ИА «Дунё», данная информация получила свое подтверждение.
Как только появились первые сообщения об этом инциденте, Посольство нашей страны в Дели связалось с полицией Сонипата и организовало поездку сотрудника в этот город для расследования происшествия на месте.
В результате действий, предпринятых с местными правоохранительными органами, установлена личность 32-летней женщины М.А. из Ферганской области. По предварительной информации, она и второй погибший человек отравились угарным газом. Оперативно-следственная работа и медицинская экспертиза по выяснению причин происшествия продолжаются.
Дипломатическая миссия взяла под контроль процесс расследования данного факта. О трагическом происшествии сообщено близким родственникам умершей женщины. Также осуществлены все необходимые консульские и юридические процедуры, принимаются меры по отправке тела соотечественницы в Узбекистан в короткие сроки.