Алишер Усмонов сайланганининг эртасигаёқ FIE президентлигидан кетди
Миллиардер Алишер Усмонов ўз ихтиёри билан Халқаро қиличбозлик федерацияси (FIE) президенти лавозимидаги фаолиятини тўхтатди. Бу ҳақда FIE сайти хабар берди.
Унда айтилишича, Алишер Усмонов ташкилот самарали ишлашини таъминлаш мақсадида шундай қарорга келган. 2024 йил 1 декабр куни йиғилиш ўтказган FIE ижроия қўмитаси федерациянинг узлуксиз фаолиятини таъминлаш мақсадида Усмоновнинг қарорини қабул қилган ва ратификация қилган. Эммануэл Кациадакис федерациянинг вақтинча раҳбари этиб тайинланган.
Эслатиб ўтамиз, 30 ноябр куни Тошкентда Халқаро қиличбозлик федерацияси президентлигига сайловда Алишер Усмонов ғалаба қозонган эди. Унинг номзоди юздан ортиқ давлат миллий федерациялари томонидан қўллаб-қувватланганди.
71 ёшли Алишер Усмонов 2008 йилдан 2022 йилгача FIE раҳбари бўлган. Украинадаги уруш бошлангач, ўзига нисбатан жорий қилинган санкциялар ортидан ушбу лавозимни тарк этган эди.

Алишер Усманов приостановил свои полномочия президента FIE
Российский миллиардер Алишер Усманов добровольно приостановил свои полномочия президента Международной федерации фехтования (FIE). Об этом сообщается на официальном сайте федерации.
«Исполнительный комитет FIE собрался 1 декабря 2024 года и был проинформирован о решении господина Алишера Усманова добровольно приостановить исполнение своих полномочий и обязанностей в качестве президента Международной федерации фехтования, чтобы обеспечить эффективную работу федерации. Исполнительный комитет принял и ратифицировал решение господина Алишера Усманова», – говорится в сообщении.
Согласно решению комитета федерации, временно исполняющим обязанности президента назначен представитель Греции Эммануэль Кациадакис.
Напомним, 30 ноября на конференции FIE в Ташкенте Усманов был избран ее президентом, набрав 120 голосов.