Ўзбекистон Сирдарё орқали Қозоғистонга 4 млрд куб метрга яқин сув берди
Жорий йилнинг 1 апрелидан буён Ўзбекистон Қозоғистонга Сирдарё орқали 3,9 миллиард куб метр сув берди. Бу ҳақда Қозоғистон Сув хўжалиги ва ирригация вазирлиги матбуот хизмати маълум қилди.
Хабарда айтилишича, аввалроқ қўшни давлат сув хўжалиги вазири Нуржан Нуржигитов Ўзбекистон билан олти ой ичида Қозоғистонга Сирдарё орқали 3,7 миллиард куб метр сув жўнатиш бўйича келишиб олган.
Ўзбекистон томони эса белгиланган ҳажмдаги сувни 4 ой ичида жўнатган.
«Суғориш даври якунига қадар Ўзбекистон Қозоғистонга 1 миллиард куб метрга яқин сув жўнатиши кутилмоқда», – дейилади хабарда.

Узбекистан поставил Казахстану 4 млрд кубометров воды
Узбекистан направил Казахстану по реке Сырдарья с 1 апреля 3,9 миллиарда кубометров воды. Об этом сообщает Министерство водных ресурсов и ирригации РК.
«Узбекская сторона направила указанный объем воды за 4 месяца. Ожидается, что до конца поливного периода Узбекистан направит в Казахстан еще около миллиарда кубометров воды», — говорится в сообщении ведомства.
В министерстве добавили, что на сегодня наполнение Шардаринского водохранилища на юге Казахстана составляет 2,6 миллиарда кубометров, что на 689 миллионов кубометров больше, чем год назад. Всего в Шардаринское водохранилище прибыло 3,9 миллиарда кубометров воды, а из него в нижнее течение реки Сырдарья направили 3,6 миллиардов кубометров.