O‘zbekiston Sirdaryo orqali Qozog‘istonga 4 mlrd kub metrga yaqin suv berdi
Joriy yilning 1-aprelidan buyon O‘zbekiston Qozog‘istonga Sirdaryo orqali 3,9 milliard kub metr suv berdi. Bu haqda Qozog‘iston Suv xo‘jaligi va irrigatsiya vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Xabarda aytilishicha, avvalroq qo‘shni davlat suv xo‘jaligi vaziri Nurjan Nurjigitov O‘zbekiston bilan olti oy ichida Qozog‘istonga Sirdaryo orqali 3,7 milliard kub metr suv jo‘natish bo‘yicha kelishib olgan.
O‘zbekiston tomoni esa belgilangan hajmdagi suvni 4 oy ichida jo‘natgan.
«Sug‘orish davri yakuniga qadar O‘zbekiston Qozog‘istonga 1 milliard kub metrga yaqin suv jo‘natishi kutilmoqda», – deyiladi xabarda.

Узбекистан поставил Казахстану 4 млрд кубометров воды
Узбекистан направил Казахстану по реке Сырдарья с 1 апреля 3,9 миллиарда кубометров воды. Об этом сообщает Министерство водных ресурсов и ирригации РК.
«Узбекская сторона направила указанный объем воды за 4 месяца. Ожидается, что до конца поливного периода Узбекистан направит в Казахстан еще около миллиарда кубометров воды», — говорится в сообщении ведомства.
В министерстве добавили, что на сегодня наполнение Шардаринского водохранилища на юге Казахстана составляет 2,6 миллиарда кубометров, что на 689 миллионов кубометров больше, чем год назад. Всего в Шардаринское водохранилище прибыло 3,9 миллиарда кубометров воды, а из него в нижнее течение реки Сырдарья направили 3,6 миллиардов кубометров.