O‘zbekiston paralimpiyachilari ham 13-o‘rinni egallashdi
28 avgustdan 8 sentyabrga qadar Parij shahri mezbonligida o‘tgan XVII yozgi Paralimpiya o‘yinlari yakunlandi.
To‘rt yillikning eng nufuzli musobaqasida dunyoning 182 davlatidan jami 4400 nafar atletlar 549 ta medallar jamlanmasi uchun bahs olib borishdi.
O‘zbekiston terma jamoasi 10 ta oltin, 9 ta kumush, 7 ta bronza, jami 26 ta medal bilan Parij-2024 Paralimpiya o‘yinlarida umumjamoa hisobida 13-o‘rinni egalladi.
E’tiborlisi, avvalroq bo‘lib o‘tgan Parij Olimpiadasida delegatsiyamiz 13-pog‘onadan joy olishgan edi.
O‘zbekiston Parij-2024 paralimpiya o‘yinlarida Osiyo davlatlari orasidi Xitoy va Yaponiyadan keyin uchinchi, MDH mamlakatlari orasida Ukrainadan keyin ikkinchi, turkiy hamda musulmon davlatlari orasida esa birinchi o‘rinni egalladi.

Узбекистан занял 13-е место на Паралимпийских играх: это лучший результат в истории страны
В Париже (Франция) завершились XVII летние Паралимпийские игры. В состязаниях, которые были организованы с 28 августа по 8 сентября, делегация Узбекистана завоевала 10 золотых, 9 серебряных и 7 бронзовых медалей.
Этот результат стал лучшим в истории отечественных паралимпийцев. С этим показателем наша делегация заняла 13 место в медальном зачёте. Узбекистан стал третьим в Азии после Китая и Японии, вторым среди стран СНГ после Украины и первым среди стран Центральной Азии, а также стран-участников Исламской солидарности и Организации тюркских государств.