Xavfli kontrabanda: Surxondaryoda 750 ming quti muddati o‘tgan kontrabanda tamaki mahsuloti yo‘q qilindi
Surxondaryo bojxona boshqarmasi kontrabanda tamaki mahsulotlarining yirik partiyalarini musodara etibgina qolmay, aybdorlar javobgarlikka tortilishiga ham muvaffaq bo‘ladi.
Sherobod tuman jinoiy ishlar bo‘yicha tuman sudining hukmiga ko‘ra, 10,2 milliard so‘mlik 749,9 ming quti kontrafakt sigaretni noqonuniy olib kirishda aybdor deb topilgan fuqaro 5 yilu 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilindi. Hukm kuchga kirgandan keyin musodara etilgan tamaki mahsuloti yo‘q qilindi.
Bu qaror huquqni muhofaza qilish organlarining noqonuniy tamaki mahsuloti aylanmasiga qarshi kurashdagi qat’iyatini namoyon etuvchi muhim signaldir.
Bu yo‘nalishdagi ishlarni kuchaytirish doirasida Surxondaryo viloyati bojxona boshqarmasi va boshqa huquqni muhofaza qilish organlari hamkorlikda 2023-2024 yillarda bojxona qonunchiligini buzishga oid 117 ta holatni aniqladi. Jami summa 55,5 mlrd so‘mga teng 3,2 million quti tamaki mahsulotining bojxona chegarasi orqali noqonuniy olib o‘tilishining oldini oldi va viloyat hududi ichida noqonuniy tamaki aylanmasiga oid qator tekshiruvlar o‘tkazildi.

Опасная контрабанда: в Сурхандарье уничтожено 750 тысяч пачек просроченных контрабандных сигарет
Сурхандарьинское таможенное управление не только изымает крупные партии контрабандных сигарет, но и добивается привлечения виновных к ответственности.
Согласно приговору Шерабадского районного суда по уголовным делам,гражданин, признанный виновным в незаконном ввозе 749,9 тысяч пачек контрафактных сигарет на сумму 10,2 миллиарда сумов, получил наказание в виде лишения свободы на 5 лет и 6 месяцев.
После вступления приговора в силу конфискованная табачная продукция была уничтожена.
Это решение является важным сигналом о решимости правоохранительных органов бороться с незаконным оборотом табачных изделий.
В рамках усиления работы в этом направлении таможенное управление Сурхандарьинской области в сотрудничестве с другими правоохранительными органами в 2023-2024 годах выявило 117 случаев нарушений таможенного законодательства, незаконного перемещения через таможенную границу 3,2 млн коробок табачных изделий на сумму 55,5 млрд сумов и провели ряд проверок нелегального оборота табака на внутренней территории области.