Sinfdan bola zo‘rlik bilan olib chiqib ketildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ellikqal’a tumanidagi maktabda sodir bo‘lgan mazkur holat Bolalar ombudsmani tomonidan o‘rganilmoqda.
Aniqlanishicha, joriy yilning 5 sentyabr kuni Ellikqal’a tumanidagi 28-maktabning 1-sinf o‘quvchisi X.Yo. (o‘g‘il bola)ning onasi S.Sh. dars jarayonini buzgan holda sinfga kirib borib, o‘qituvchi uni to‘xtatishga urinishiga qaramasdan, kuch ishlatib majburan o‘g‘lini sinfdan olib ketgan.
Holat yuzasidan S.Sh va boshqa shaxlarga nisbatan ma’muriy huquqbuzarlikka oid tegishli hujjatlar to‘planib, sudga yuborilgan.
Bugun, 20 sentyabr kuni mazkur ish sudda ko‘rib chiqilmoqda.
Ushbu vaziyat bolaning kim bilan yashashiga oid qarindoshlar o‘rtasidagi nizo oqibatida yuzaga kelgan bo‘lib, mazkur masala yuzasidan hujjatlar sud tartibida hal qilinishi uchun taqdim etilgan.

В Каракалпакстане женщина силой увела сына во время урока
В соцсетях распространилось видео, на котором мать одного из школьников врывается в класс во время урока и силой забирает сына, несмотря на сопротивление учителя.
Как сообщает детский омбудсман, инцидент произошел 5 сентября в школе № 28 Элликкалинского района Каракалпакстана. По данному факту в отношении матери ученика первого класса С.Ш. и других лиц, которые ворвались в класс вместе с ней были собраны соответствующие документы об административном правонарушении. Сегодня, 20 сентября, данное дело рассматривается в суде.
Отмечается, что данная ситуация возникла в результате спора между родственниками о том, с кем должен жить ребенок. Документы были представлены в суд для разрешения вопроса.