Shavkat Mirziyoyev bugun Samarqanddan Qozog‘istonga uchadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning taklifiga binoan 2-3 noyabr kunlari Turkiy davlatlar tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan Ostona shahrida bo‘ladi.
Sammit kun tartibidan tashkilot doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiyot, investitsiya, transport-kommunikatsiya, ekologiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda yanada rivojlantirish masalalari o‘rin olgan.
Delegatsiyalar rahbarlari xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashadilar.
Tadbirlar yakunida qator qo‘shma hujjatlar qabul qilinishi ko‘zda tutilgan.
Ta’kidlash joizki, joriy yilda Turkiy davlatlar tashkilotiga O‘zbekiston Respublikasi raislik qilmoqda. Ko‘p qirrali hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga qaratilgan 100 dan ortiq muhim tadbir o‘tkazildi.
Tashkilotga O‘zbekiston Respublikasi, Ozarbayjon Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iz Respublikasi va Turkiya Respublikasi a’zo, Vengriya va Turkmaniston tashkilotda kuzatuvchilardir.
Eslatib o‘tamiz, ayni vaqtda Shavkat Mirziyoyev Samarqandda bo‘lib turibdi. Bugun, 2 noyabr kuni Fransiya prezidenti Emmanuel Makron tashrifining asosiy tadbirlari, shu jumladan, oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tadi.

Шавкат Мирзиёев сегодня отправится в Казахстан
По приглашению Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2-3 ноября посетит с рабочим визитом город Астану для участия в очередном заседании Совета глав государств Организации тюркских государств.
В повестку дня саммита включены вопросы дальнейшего развития многостороннего сотрудничества в рамках Организации, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, экологической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Главы делегаций также обменяются мнениями по актуальным вопросам международной политики и регионального взаимодействия.
По итогам мероприятия предусматривается принятие ряда совместных документов.
Следует отметить, что Республика Узбекистан в этом году председательствует в Организации тюркских государств.
Проведено более 100 значимых мероприятий, направленных на дальнейшее углубление многопланового сотрудничества.
Членами Организации являются Республика Узбекистан, Азербайджанская Республика, Республика Казахстан, Кыргызская Республика и Турецкая Республика, наблюдателями – Венгрия и Туркменистан.