Sergelidagi portlash aybdorlariga hukm o‘qildi
«Interlogistics» MChJ hududidagi omborxonada yuz bergan yong‘in va portlash oqibatida jami 163 nafar kishi jabrlangan. Ularning 150 nafari yengil va 13 nafari og‘ir tan jarohati olgan. Bir nafar voyaga yetmagan fuqaro vafot etgandi.
IIV Tergov departamenti tomonidan mazkur holat ortidan Jinoyat kodeksining 259-moddasi 2-qismi «a» va «b» bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgani hamda jinoiy ish doirasida 4 kishi qamoqqa olinib, yana bir kishiga nisbatan «garov» ehtiyot chorasi qo‘llanilgani aytilgan edi.
Kuni kecha portlashda aybdor deb topilganlarga sud hukmi o‘qildi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Mirobod tuman sudida mazkur ish ko‘rib chiqildi.
Sud hukmiga ko‘ra, «Inter Logistics» MChJ direktori F.S., qo‘riqlash (harbiylashgan, yong‘indan saqlanish, qorovullik) boshlig‘i F.A., «Polychem» MChJ direktori S.B. va ombor mudiri N.K. aybli deb topilib, ularning barchasiga 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Mahkumlar tayinlangan jazoni manzil koloniyada o‘tashi belgilandi.
Shuningdek, jabrlanuvchi va fuqaroviy da’vogarlarga Inter Logistics MChJ va Polychem MChJdan 282 milliard so‘m mablag‘ solidar tartibda undirilishi belgilandi.

Суд вынес приговор виновникам взрыва склада в Сергели
11 октября в Ташкенте суд рассмотрел уголовное дело о взрыве на складе в Сергели, который произошел в сентябре прошлого года. Четверых подсудимых признали виновными в нарушении правил пожарной безопасности, повлекших смерть человека.
Напомним, что 28 сентября 2023 года на складе логистической компании Inter Logistics в Сергелийском районе произошел мощный взрыв. В результате происшествия погиб 17-летний подросток. Еще 163 человека получили телесные повреждения, в том числе 150 – легкие, 13 – тяжелые.
Причиной инцидента признано хранение без соблюдения установленных требований большого количества химикатов вместе с легковоспламеняющимися материалами.
Согласно приговору суда, директор склада Inter Logistics Ф. Саитдинов признан виновным в совершении преступления, предусмотренного пунктами «а, б» части 2 статьи 259 Уголовного кодекса (Нарушение правил пожарной безопасности, повлекшее смерть человека и иные тяжкие последствия). Его приговорили к пяти годам тюрьмы, а также лишили права занимать руководящие должности и заниматься деятельностью, связанной с пожарной безопасностью, сроком на два года.
Начальнику охраны Inter Logistics Ф. Абдурахимову, директору компании Polychem С. Бахрамову и заведующему складом Polychem К. Назарову назначили аналогичное наказание по этой же статье. Отбывать срок они будут в колонии-поселении.