Sardoba suv omborini loyihalashtirgan va qurgan mas’ullarga sud hukmi o‘qildi
2022 yil 12 sentyabr kuni Toshkent shahar sudida Sardoba suv omborini loyihalashtirish va qurilishiga mas’ul bo‘lgan shaxslarga oid jinoyat ishi yuzasidan 29 nafar sudlanuvchiga oid jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha yopiq sud jarayoni nihoyasiga yetib, sud hukmi e’lon qilindi.
Bu haqda Toshkent shahar sudlari matbuot xizmati xabar berdi.
Sudlanuvchilar Jinoyat kodeksining 167, 28,167, 209, 28,209, 243 va 258 moddalarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topildi.
E’lon qilingan sud hukmiga ko‘ra sudlanuvchilarning
- 1 nafariga 3 yil mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilingan holda 10 yil 3 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi,
- 1 nafariga 3 yil mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilingan holda 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish va bazaviy hisoblash miqdorining 550 baravari miqdorida jarima jazolari,
- 1 nafariga 3 yil mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilingan holda 5 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish va bazaviy hisoblash miqdorining 600 baravari miqdorida jarima jazolari,
- 1 nafariga 3 yil tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish huquqidan mahrum qilingan holda bazaviy hisoblash miqdorining 600 baravari miqdorida jarima jazolari
- 2 nafariga 3 yil mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilingan holda 4 yil muddatga ozodlikni cheklash va bazaviy hisoblash miqdorining 550 baravari miqdorida jarima jazolari,
- 23 nafariga 3 yil mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilingan holda bazaviy hisoblash miqdorining 400 dan 550 gacha baravari miqdorida jarima jazolari tayinlandi.
Ushbu hukm ustidan apellyasiya shikoyati va protestlari hukm e’lon qilingan kundan e’tiboran yigirma sutka ichida, mahkumlar va fuqaroviy da’vogarlar esa hukmning ko‘chirma nusxasi topshirilgan kundan e’tiboran shu muddat ichida Toshkent shahar sudi orqali Oliy sudga berilishi mumkin.

Вынесен приговор лицам, ответственным за проектирование и строительство Сардобинского водохранилища
12 сентября завершился закрытый судебный процесс в отношении 29 обвиняемых по делу о прорыве Сардобинской плотины. Об этом сообщает пресс-служба Ташкентских городских судов.
Подсудимые – лица, ответственные за проектирование и строительство Сардобинского водохранилища – были признаны виновными в совершении преступлений, предусмотренных статьями 167 (Хищение путем присвоения или растраты), 209 (Должностной подлог), 243 (Легализация доходов, полученных от преступной деятельности) и 258 (Нарушение правил безопасности горных, строительных или взрывоопасных работ) УК РУз.
Согласно оглашенному приговору суда:
- одному подсудимому было назначено наказание в виде 10 лет 3 месяцев лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности и должности, связанные с материальной ответственностью сроком на 3 года;
- одному подсудимому было назначено наказание в виде 5 лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности и должности, связанные с материальной ответственностью сроком на 3 года, а также штраф в размере 550 БРВ;
- одному подсудимому было назначено наказание в виде 5 лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности и должности, связанные с материальной ответственностью сроком на 3 года, а также штраф в размере 600 БРВ;
- одному подсудимому было назначено наказание в лишения права заниматься предпринимательской деятельностью сроком на 3 года, а также штраф в размере 600 БРВ;
- двум подсудимым было назначено наказание в виде 4 лет ограничения свободы с лишением права занимать руководящие должности и должности, связанные с материальной ответственностью сроком на 3 года, а также штраф в размере 550 БРВ;
- 23 подсудимым было назначено наказание в виде лишения права занимать руководящие должности и должности, связанные с материальной ответственностью сроком на 3 года, а также штраф в размере от 400 до 550 БРВ.
Напомним, в мае прошлого года был вынесен приговор 17 должностным лицам, причастным к прорыву дамбы в Сырдарье. Шестеро из виновных получили тюремные сроки, остальным лицам было назначено наказание в виде штрафа и временного запрета на осуществление профессиональной деятельности.