O‘zbekiston va Ozarbayjon prezidentlari Oliy davlatlararo kengashning birinchi majlisini o‘tkazdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev Ko‘ksaroy qarorgohida tor doirada uchrashuv va Davlatlararo oliy kengashning birinchi majlisini o‘tkazdilar.
O‘zbekiston bilan Ozarbayjon o‘rtasidagi strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish va kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Ozarbayjon Respublikasi Prezidentining bu galgi davlat tashrifi tarixiy voqea ekanini alohida ta’kidladi.
«Bugun biz Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomani imzolaymiz. Bir necha yil davomida biz birgalikda O‘zbekiston-Ozarbayjon munosabatlarini davlatlararo hamkorlikning eng yuqori darajasiga ko‘tarishga muvaffaq bo‘ldik», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shuningdek, ko‘p qirrali hamkorlikni ilgari surish va uni aniq mazmun bilan boyitishning samarali mexanizmiga aylanishi lozim bo‘lgan Davlatlararo oliy kengashning birinchi majlisi o‘tkazilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yetakchilar ikki tomonlama aloqalar jadal rivojlanib borayotganini ta’kidladi. Parlamentlar, hukumatlar, tarmoq idoralari va hududlar o‘rtasida yaqin aloqalar yo‘lga qo‘yildi. Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishlari, forum va ko‘rgazmalar, ko‘plab madaniy tadbirlar muntazam o‘tkazilmoqda. Ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi hamkorlik kengaymoqda.
Tashrif doirasida Prezidentlarning ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari vakillari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tadi va yangi kooperatsiya loyihalariga start beriladi.
Ta’kidlanganidek, kelgusi yilda O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanadi.
Davlatimiz rahbari ushbu qutlug‘ sanani keng nishonlash maqsadida tadbirlar dasturi va bir yilga mo‘ljallangan Idoralararo muloqot va almashinuvlar rejasini tayyorlashni taklif etdi.
Bundan tashqari, kelgusi yilni O‘zbekiston va Ozarbayjon iqtisodiy kooperatsiyasi yili deb e’lon qilish va 20 ta ustuvor yo‘nalishni qamrab olgan kompleks dasturni qabul qilishga kelishib olindi.
Tovar ayirboshlash hajmini bir necha barobar oshirish va sanoat kooperatsiyasining yangi bosqichiga o‘tish, jumladan, uchinchi davlatlardagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Kuni kecha bo‘lib o‘tgan biznes forumi yakunlari mamnuniyat bilan qayd etildi: umumiy qiymati 2 milliard dollardan ziyod istiqbolli loyihalar portfeli shakllantirildi. Bu energetika, kimyo, tog‘-kon, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi, shaharsozlik va boshqa yo‘nalishlardagi kooperatsiya loyihalaridir.
Shu ma’noda, O‘zbekiston-Ozarbayjon investitsiya kompaniyasi bunday loyihalarni qo‘llab-quvvatlash vositasi sifatida samarali ish olib borayotgani qayd etildi.
Transport-kommunikatsiya, energetika va boshqa infratuzilmaviy loyihalarni, shu jumladan ko‘p tomonlama asosda amalga oshirish orqali ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish zarurligi qayd etildi.
Tomonlar aviaqatnovlar sonini oshirish, yer usti va havo transporti bo‘yicha tartib-taomillarni imkon qadar yengillashtirish, raqamli yechimlarni joriy etishga kelishib oldilar.
Hududlararo aloqalarni faollashtirish muhimligi qayd etildi. 2025 yilga mo‘ljallangan alohida Hududlararo hamkorlik rejasi, ikki mamlakat hududlarining sanoat salohiyati va infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha sheriklik dasturini qabul qilish hamda navbatdagi Hududlar forumini Qo‘qon shahrida o‘tkazishga kelishib olindi.
Davlat rahbarlari madaniyat va san’at, ta’lim, sog‘liqni saqlash, yoshlar va axborot siyosati, sport sohalarida faol almashinuvlarni davom ettirish yuzasidan kelishuvga erishdilar.
Prezidentlarning farmonlari bilan taniqli madaniyat arboblari Farrux Zokirov va Po‘lat Bulbul o‘g‘liga mamlakatlarimiz «Xalq artistlari» unvoni berilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Davlatimiz rahbari ikki mamlakat yetakchi universitetlari rektorlarining muntazam uchrashuvlari mexanizmini yo‘lga qo‘yish, qo‘shma media forumini o‘tkazish taklifini bildirdi.
O‘zaro sayyohlar oqimini, gumanitar va biznes almashinuvlarni ko‘paytirish maqsadida poytaxtlarimizda turizm va ishbilarmonlik majmualarini qurish istiqbollari ham muhokama qilindi.
Ikki tomonlama munosabatlarni axborot-tahliliy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, hamkorlik salohiyatini chuqur tahlil qilish va yuzaga chiqarish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashdilar, ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasida faol muloqot va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish masalalarini muhokama qildilar.
Yig‘ilish yakunida erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish bo‘yicha «yo‘l xaritasi»ni qabul qilishga qaror qilindi.

Президенты Узбекистана и Азербайджана провели первое заседание Высшего межгосударственного совета
В резиденции «Куксарой» Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёева и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев провели встречу в узком составе и первое заседание Высшего межгосударственного совета.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления и расширения узбекско-азербайджанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
Глава нашего государства особо подчеркнул, что нынешний государственный визит Президента Азербайджанской Республики является историческим событием.
– Мы сегодня подпишем Договор о союзнических отношениях. Буквально за несколько лет нам вместе удалось поднять узбекско-азербайджанские отношения до самого высокого уровня межгосударственного взаимодействия, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Также с удовлетворением отмечено проведение первого заседания Высшего межгосударственного совета, призванного стать эффективным механизмом продвижения многопланового сотрудничества и его обогащения конкретным содержанием.
Лидеры констатировали динамичное развитие двусторонних связей. Налажены тесные контакты между парламентами, правительствами, отраслевыми ведомствами и регионами. Регулярными стали заседания Межправительственной комиссии и Делового совета, проводятся форумы и выставки, многочисленные культурные мероприятия. Расширяется партнерство между бизнес-кругами.
В рамках деловой программы состоится встреча Президентов с представителями ведущих компаний двух стран и будет дан старт новым проектам кооперации.
Отмечено, что в следующем году исполняется 30 лет установлению дипломатических отношений между Узбекистаном и Азербайджаном.
В целях широкого празднования этой знаменательной даты Главой нашего государства предложено подготовить Программу мероприятий и годовой График интенсивных межведомственных контактов и обменов.
Кроме того, достигнута договоренность объявить следующий год Годом экономической кооперации Узбекистана и Азербайджана и принять комплексную Программу с охватом 20 приоритетных направлений.
Поставлены задачи по кратному увеличению объемов товарооборота и переходу к новой фазе промышленной кооперации, в том числе реализации проектов в третьих странах.
Стороны приветствовали итоги состоявшегося накануне бизнес-форума: сформирован портфель перспективных проектов на сумму свыше 2 миллиардов долларов. Речь идет о кооперации в энергетической, химической, добывающей, текстильной отраслях, сельском хозяйстве, градостроительстве и других направлениях.
В данном контексте отмечена эффективная работа узбекско-азербайджанской инвестиционной компании как инструмента поддержки таких проектов.
Указано на необходимость усиления взаимосвязанности двух стран через реализацию транспортно-коммуникационных, энергетических и других инфраструктурных проектов, в том числе в многостороннем формате.
Стороны согласились увеличивать частоту авиарейсов, максимально облегчать процедуры по наземным и воздушным перевозкам, внедрять цифровые решения.
Отмечена важность активизации межрегиональных контактов. Достигнута договоренность принять отдельный План межрегиональной кооперации на 2025 год, Программу партнерства по развитию промышленного потенциала и инфраструктуры регионов двух стран и провести очередной Форум регионов в городе Коканде.
Лидеры государств условились продолжать активные обмены в сферах культуры и искусства, образования, здравоохранения, молодежной и информационной политики, спорта.
С удовлетворением отмечено, что решениями Президентов известным деятелям культуры Фарруху Закирову и Поладу Бюль-бюль оглы присвоены звания народных артистов наших стран.
Глава нашего государства предложил запустить механизм регулярных встреч ректоров ведущих университетов двух стран, а также провести совместный медиа-форум.
Также обсуждены перспективы строительства в наших столицах туристическо-деловых комплексов в целях наращивания взаимного туристического потока, гуманитарных и бизнес обменов.
Подчеркнута важность информационно-аналитической подпитки развития двусторонних отношений, реализации совместных проектов по глубокому анализу и раскрытию потенциала сотрудничества.
Главы государств также обменялись мнениями по международной и региональной повестке, обсудили вопросы продолжения интенсивного диалога и взаимной поддержки в рамках многосторонних структур.
По итогам заседания решено принять «дорожную карту» по своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей.