O‘zbek-qirg‘iz chegarasida yana ikkita bojxona posti ochildi
Andijon viloyati Qo‘rg‘ontepa tumani Qorasuv shahrida joylashgan «Qorasuv» chegara bojxona posti 14 yillik tanaffusdan so‘ng yana o‘z faoliyatini qayta tikladi.
«Qorasuv» chegara bojxona posti 3 gektardan ziyod maydonga ega bo‘lib, endilikda post orqali kuniga 12 ming nafardan ziyod fuqarolar o‘tib-qaytishlari mumkin.
Chegara bojxona postida yo‘lovchilar asosan yopiq inshootlar bo‘ylab harakatlanishadi. Postda bojxona nazorati va rasmiylashtiruvini tezkor va samarali amalga oshirish uchun barcha sharoitlar nazarda tutilgan.
Postning ochilishi qo‘shni davlat fuqarolari uchun ham bir qator qulayliklarni yuzaga keltiradi.
Jumladan, Qirg‘iziston Respublikasining O‘sh viloyatidan Jalolobod viloyatiga o‘tish uchun shu vaqtga qadar 120 km masofa bosib o‘tilgan bo‘lsa, endi ushbu masofa 101 km.ga qisqarib, O‘zbekiston hududi bo‘ylab tranzit tarzida atigi 19 km harakatlanish, kifoya.
Qayd etilishicha, 2017 yilda ikkala davlat o‘rtasida 2,3 million nafar fuqarolar harakatlangan bo‘lsa, bu raqam 2023 yilga kelib 16 million nafarga yetgan.
Davlat bojxona qo‘mitasi bergan ma’lumotga ko‘ra, bugun Namangandagi «Uchqurg‘on» chegara bojxona posti ham faoliyatini qayta tiklaydi.

Пограничный пост на границе с Кыргызстаном открылся спустя 14 лет
Пограничный таможенный пост «Карасу» в Кургантепинском районе Андижанской области на границе с Кыргызстаном возобновил работу 12 сентября после 14 лет. Об этом сообщила пресс-служба Таможенного комитета Узбекистана.
Его открытие стало возможным благодаря договорённостям, достигнутым ранее между президентами двух стран, говорится в сообщении.
Пост был реконструирован и сейчас занимает площадь более 3 гектаров. Его пропускная способность составляет более 12 тысяч человек в день.
Пеший переход границы осуществляется в основном через закрытые помещения. Паспортный и таможенный контроль и оформление осуществляются в ускоренном режиме, отметили в комитете.
Открытие КПП создаст удобства и для граждан Кыргызстана. Если путь из Ошской в Джалалабадскую область по территории Кыргызстана составляет 120 км, то теперь его можно сократить всего до 19 км за счёт транзита через территорию Узбекистана.