1-noyabrdan nimalar o‘zgaradi?
2024-yil 1-noyabrdan kuchga kiradigan milliy qonunchilikdagi asosiy o‘zgarishlar sharhi Norma.uz portali tomonidan taqdim etildi.
Mehnat huquqlariga rioya etilishini tekshirishning yangi tartibi joriy etiladi
Davlat mehnat inspeksiyasi va uning hududiy bo‘linmalari tomonidan tekshiruv boshlangan paytdan Tadbirkorlik sub’yektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakilni xabardor qilgan holda mehnat huquqlari va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunchilikka rioya etilishi yuzasidan tekshiruvlar o‘tkaziladi.
Oilalarni kambag‘allikdan chiqarish dasturi boshlanadi
«Kambag‘allikdan farovonlik sari» dasturi ishga tushiriladi, u "Kambag‘al oilalar uchun yetti imkoniyat va mas’uliyat" tamoyili asosida amalga oshiriladi. U quyidagilarni nazarda tutadi:
• har bir mahallaga yetakchi tadbirkorlarni jalb qilish, tomorqa yerlaridan samarali foydalanish, kambag‘al oilalarga qo‘shimcha 50 ming gektar ekin maydonlarini ijaraga berish;
• parvarishga muhtoj shaxslarni har kuni  yo‘qlash asosida patronajni, bolalarni tarbiyalash va kunduzgi parvarish xizmatlarini yo‘lga qo‘yish;
• ipoteka tizimidan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, zamonaviy "yashil" turar joy binolari qurish yoki rekonstruksiya qilish va boshqalar.
Tovar-xomashyo birjalariga yangi talablar qo‘yiladi
Litsenziya olish uchun tovar-xomashyo birjalari quyidagilarga ega bo‘lishi kerak:
• mulk huquqi asosida litsenziyalangan birja savdolarining elektron tizimi;
• umumiy xotirasi 100 TV bo‘lgan server uskunalari va alohida ma’lumotlarni qayta ishlash markazi;
• elektron birja savdolari tizimining himoyasi;
• xizmat ko‘rsatuvchi bank bilan integratsiya doirasida mablag‘larni kiritish va hisobdan chiqarishni inson aralashuvisiz amalga oshirish imkonini beruvchi dasturiy ta’minot.
100 mln so‘mgacha garovsiz kreditlarni qayta moliyalash stavkalari kuchga kiradi
Kichik biznesni uzluksiz qo‘llab-quvvatlashning kompleks dasturi doirasida 100 mln so‘mgacha garovsiz mikrokreditlar kichik tadbirkorlik sub’yektlari ro‘yxatdan o‘tgan va faoliyat yuritayotgan hududlar toifasidan kelib chiqib, mikrokredit beruvchilarga quyidagi stavkalarda qayta moliyalanadi, xususan:
• 5-toifaga – 12,5%;
• 4-toifaga – 13,5%;
• 3-toifaga – 14,5%;
• 2-toifaga – 17%;
• 1-toifaga – 18%.
Zargarlik buyumlarini nazorat qilishning yangi choralari belgilandi
Shunday qilib, xorijdan ishlab chiqarilgan va bojxona to‘lovlari to‘langanini tasdiqlovchi hujjatlarga ega bo‘lmagan zargarlik buyumlarini chakana savdoda sotuvga qo‘yish va sotish taqiqlanadi.
Qimmatbaho metallar parchalari va chiqindilari hamda qimmatbaho metallar bilan qoplangan metallar litsenziya asosida eksport qilinadigan maxsus tovarlar ro‘yxatiga kiritiladi.
Shuningdek, Davlat asillik darajasi nazorati inspeksiyasining xulosasi bo‘lmagan zargarlik buyumlari yarim fabrikatlarini O‘zbekiston bojxona hududidan tashqariga olib chiqish taqiqlanadi.
Elektr energiyasi uchun to‘lovlarni qabul qilishga cheklovlar
Chiqindilar bilan ishlash xizmatlari uchun to‘lov to‘lanmagan taqdirda (elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimiga ulanmagan hududlar bundan mustasno) abonentlardan elektr energiyasi uchun to‘lovlarni qabul qilishga vaqtinchalik cheklov kiritiladi.
Eski namunadagi aksiz markali spirtli ichimliklar va tamaki olib qo‘yila boshlaydi
Soliq va Bojxona qo‘mitalari eski namunadagi aksiz markali mahsulotlarni aniqlash va olib qo‘yishni boshlaydi.
«Eng toza mahalla» tanlovi boshlanadi
Noyabrdan yanvargacha tumanlar, viloyatlar va respublika darajasida «Eng toza mahalla» tanlovi o‘tkaziladi, uning natijalariga ko‘ra 14 ta g‘olib mahalla taqdirlanadi. Ekologiya jamg‘armasi hisobidan ularga chiqindi yig‘ish maydonchalari qurish, mahallaning ijtimoiy ob’yektlarida chiqindi yig‘ish konteynerlarini o‘rnatish va daraxt ekish uchun mablag‘ ajratiladi. Shuningdek, g‘oliblarga xizmat foydalanishi uchun bittadan elektromobil beriladi.
Binolar energiya samaradorligiga tekshiriladi
Maydoni 200 kvadrat metrdan ortiq bino va inshootlarning energiya samaradorligi toifasini aniqlash uchun «A», «V», «C», «D», «Ye», «F» va «G» toifalari joriy etiladi.
Bunda "A" toifasi eng yuqori energiya samaradorligiga ega bino va inshootlarni, mos ravishda «G» toifasi – eng pastini belgilash uchun qo‘llaniladi.

Что изменится в Узбекистане с 1 ноября
Портал norma.uz представил обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступят в силу с 1 ноября 2024 года.
Вводится новый порядок проверки соблюдения трудовых прав
Государственной трудовой инспекцией и ее территориальными подразделениями будут проводиться проверки на соблюдение законодательства о трудовых правах и охране труда с уведомлением Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства с момента начала проверки.
Стартует программа выведения семей из бедности
Запускается программа «От бедности к благополучию», реализуемая на основе принципа «Семь возможностей и ответственность для бедных семей». Она предусматривает:
- привлечение ведущих предпринимателей в каждую махаллю, эффективное использование приусадебных земель, предоставление в аренду бедным семьям дополнительно 50 тыс. гектаров посевных площадей;
- налаживание патронажа на основе дневного посещения лиц, нуждающихся в постороннем уходе, услуг воспитания и дневного ухода за детьми;
- расширение доступа к ипотечной системе, строительство или реконструкция современных «зеленых» жилых домов и др.
Устанавливаются новые требования к товарно-сырьевым биржам
Для получения лицензии товарно-сырьевые биржи должны иметь:
• на праве собственности лицензированную электронную систему биржевых торгов;
• серверное оборудование общей памятью 100 ТВ и отдельный центр обработки данных;
• защиту системы электронных биржевых торгов;
• программное обеспечение, позволяющее в рамках интеграции с обслуживающим банком выполнять операции по зачислению и списанию средств без человеческого вмешательства.
Вступают в силу ставки рефинансирования беззалоговых кредитов до 100 млн сумов
В рамках Комплексной программы непрерывной поддержки малого бизнеса беззалоговые микрокредиты до 100 млн сумов рефинансируются микрокредитодателям по следующим ставкам исходя из категории территорий, в которых зарегистрированы и осуществляют деятельность субъекты малого предпринимательства, в частности отнесенных к:
• 5 категории – 12,5 %;
• 4 категории – 13,5 %;
• 3 категории – 14,5 %;
• 2 категории – 17 %;
• 1 категории – 18 %.
Определены новые меры контроля за ювелирными изделиями
Так, запрещается выставлять на продажу и реализовать в розничной торговле ювелирные изделия, произведенные за рубежом и не имеющие документов, подтверждающих уплату таможенных платежей.
Лом и отходы драгметаллов и металлов, плакированных драгоценными металлами, включаются в перечень специфических товаров, экспорт которых осуществляется на основании лицензии.
Также запрещается вывоз за пределы таможенной территории Узбекистана полуфабрикатов ювелирных изделий, по которым нет заключения Пробирной инспекции.
Ограничения на прием платежей за свет
Вводится временное ограничение приема платежей за электроэнергию у абонентов в случае неоплаты услуг по обращению с отходами (за исключением территорий, не подключенных к автоматизированной системе учета и контроля электроэнергии).
Начнут изымать алкоголь и табак со старым образцом акциза
Налоговый и Таможенный комитеты начнут выявлять и изымать продукцию с акцизными марками старого образца.
Стартует конкурс «Самая чистая махалля»
С ноября по январь на уровне районов, областей и республики будет проводиться конкурс «Самая чистая махалля», по результатам которого наградят 14 махаллей – победителей. За счет Экологического фонда им выделят средства для строительства мусоросборочных площадок, установки мусоросборочных контейнеров на социальных объектах махалли и посадки деревьев. Также победителям передадут для служебного пользования по одному электромобилю.
Здания проверят на энергоэффективность
Для определения категории энергоэффективности зданий и сооружений площадью более 200 квадратных метров вводятся категории «А», «В», «C», «D», «Е», «F» и «G».
При этом категория «А» используется для обозначения зданий и сооружений с наибольшей энергоэффективностью и, соответственно, категория «G» – с наименьшей.