Qonunchilikda 1-apreldan nimalar o‘zgaradi?
Soliq organlari xodimlari tomonidan ularga biriktirilgan korxonalarda yoki mahallalardagi tadbirkorlik sub’yektlarida soliqqa oid huquqbuzarliklar (ro‘yxat bo‘yicha) aniqlanganda:
• birinchi marta ogohlantirish beriladi;
• ogohlantirishdan so‘ng uch kun muddatda soliqqa oid huquqbuzarlik bartaraf etilmagani yoki takroran aniqlangani sayyor soliq tekshiruvini o‘tkazishga asos bo‘ladi;
• sayyor soliq tekshiruvi faqat qarorga 4-ilovada keltirilgan soliqqa oid huquqbuzarliklar bo‘yicha amalga oshiriladi, shuningdek uni tekshiruv boshlangandan so‘ng 24 soat ichida «Yagona davlat nazorati» axborot tizimida ro‘yxatga olish orqali Biznes-ombudsmanni xabardor etish tartibida amalga oshirishga ruxsat etiladi;
• sayyor soliq tekshiruvi natijalari bo‘yicha rasmiylashtirilgan dalolatnoma sayyor soliq tekshiruvi bo‘yicha qaror qabul qilish uchun asos bo‘lib hisoblanadi.
QQSni qaytarishni yangi tartibi joriy etilmoqda
2028-yil 1-yanvarga qadar chorvachilik va parrandachilik xo‘jaliklari tomonidan Davlat budjetiga to‘langan QQSning 50 foizini har oyning 25 sanasiga qadar qaytarish tartibi joriy etiladi. Bunda ushbu tartib ishlab chiqarilgan go‘sht, sut, parranda go‘shti hamda tuxumni realizatsiya qilishdan tushgan umumiy tushum jami tovarlarni (xizmatlarni) realizatsiya qilishdan olgan daromadining kamida 90 foizini tashkil qiladigan chorvachilik va parrandachilik xo‘jaliklariga nisbatan tatbiq etiladi.
Dori vositalarining narxini shakllantirish tartibi o‘zgarmoqda
Cheklangan savdo ustamalari faqat retsept bilan beriladigan dori vositalari toifasiga nisbatan tatbiq etiladi. Bunda mahalliy va xorijiy dori vositalariga nisbatan amaldagi referent narxni shakllantirish tizimi saqlab qolinadi.
Ayrim sub’yektlar uchun ijtimoiy soliq va daromad solig‘i miqdori pasaytirilmoqda
2025-yil 1-apreldan 2028-yil 1-yanvargacha bo‘lgan davrda quyidagilar 1 foiz miqdorida belgilanadi:
• yangi tashkil etiladigan qishloq xo‘jaligi kooperativlari va dorivor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlash bo‘yicha kooperativlar uchun – ijtimoiy soliq stavkasi;
• ko‘rsatilgan kooperativlarga ishga qabul qilinganlar uchun – jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i stavkasi.
Farmatsevtika va tibbiy xizmatlar QQSga tushadi
Farmatsevtika mahsulotlarini realizatsiya qilish yoki tibbiy xizmatlar ko‘rsatish bilan shug‘ullanuvchi yuridik shaxslar daromadlaridan qat’i nazar QQS to‘lovchilari deb e’tirof etiladi.
Ayrim toifadagi bolalarga transport xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha eksperiment boshlanadi
Aholini ijtimoiy himoya qilish milliy agentligiga 2025-yil 1-apreldan Toshkent, Andijon va Samarqandda, 2025-yil oxirigacha esa respublikaning boshqa hududlarida bosqichma-bosqich transport xizmati ko‘rsatish bo‘yicha loyihani pilot sifatida joriy etish topshirildi.
Loyiha doirasida ixtisoslashtirilgan maktablar, maktab-internatlarda tahsil olayotgan ko‘rish organlari va tayanch-harakat apparati kasalliklari bo‘lgan bolalarga transport xizmatlari ko‘rsatiladi.
«Yashil tariflar» joriy etiladi
Chiqindilarni utilizatsiya qilish, shuningdek, shamol va quyosh manbalari orqali ishlab chiqarilgan elektr energiyasi uchun «yashil tariflar»ni joriy etish rejalashtirilmoqda. Bunda:
• tadbirkorlik sub’yektlari tomonidan chiqindilar va biogazni utilizatsiya qilish orqali ishlab chiqariladigan, shuningdek, tashkilotlar tomonidan o‘z hududlarida o‘rnatilgan shamol va quyosh elektr qurilmalari orqali ishlab chiqariladigan elektr energiyasi uchun;
• aholi tomonidan quyosh manbalaridan olingan, iste’moldan ortiqcha qismi davlatga sotiladigan elektr energiyasi uchun imtiyozli tariflar belgilanadi.
Nodavlat sektor yetim bolalarni parvarish qilishga jalb qilinadi
Nodavlat sektor ijtimoiy yetimlikning oldini olish, yetim bolalar va ota-ona qaramog‘isiz qolgan bolalarni uzoq muddatli yoki qisqa muddatli asosda parvarish qilish va tarbiyalash xizmatlarini ko‘rsatish jarayoniga jalb etiladi.
Mahallalarda oilaviy turdagi ixcham bolalar uylari tashkil etiladi
Samarqand va Toshkent shaharlarida tajriba tariqasida autsorsing asosida "Kambag‘al oilalar reyestri"ga kiritilgan boquvchisini yo‘qotgan to‘liq bo‘lmagan oilalar, mehnatga layoqatli a’zolari bo‘lmagan oilalar, ikki va undan ortiq a’zosi nogiron bo‘lgan oilalarning parvarishga muhtoj bo‘lgan a’zolarini kunduzgi qarovga olish xizmatlari ko‘rsatiladi.
Shuningdek mahallalarda oilaviy turdagi ixcham bolalar uylari tashkil etiladi.
Bundan tashqari, DXSh asosida maxsus ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan bolalarni kunduzgi parvarishlash xizmatlarini – yakka tartibdagi tadbirkor sifatida ro‘yxatdan o‘tgan jismoniy shaxslarga, maxsus ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan bolalar, shu jumladan nogiron bolalarni kunduzgi parvarishlash xizmatlarini – yuridik shaxslarga ko‘rsatishga ruxsat beriladi.
«Tibbiy xizmatlar mehmondo‘stligi» dasturi doirasida abonent to‘lovini to‘lash bo‘yicha imtiyozlar bekor qilinmoqda
2025-yil 1-aprelga qadar mehmonlarni hisobga olishning avtomatlashtirilgan maxsus elektron dasturiga («E-mehmon») ulangan xususiy tibbiyot va sog‘lomlashtirish muassasalari dastlabki olti oylik abonent to‘lovini to‘lashdan ozod etilgan edi.
Ayrim hujjatlarning qog‘oz shakllari bekor qilinmoqda
Nogironlik to‘g‘risidagi ma’lumotnoma va guvohnomalar, talabalik guvohnomalari, o‘quvchi guvohnomalari, urush qatnashchisi yoki unga tenglashtirilgan shaxs guvohnomalarining qog‘oz shakllari bekor qilinib, ularning o‘rniga ijtimoiy karta joriy etiladi.
Oilaviy shifokorlarni rag‘batlantirish tizimi joriy etiladi
Sog‘liqni saqlash vazirligi:
• tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalari (TIEK) mutaxassislarining nogironlikni belgilashning yangi tartibi bo‘yicha malakasini oshirish choralarini ko‘radi;
• oilaviy shifokorlarni fuqarolarning tibbiy hujjatlarini TIEKka o‘z vaqtida va sifatli yuborish natijalaridan kelib chiqib rag‘batlantirish yoki intizomiy javobgarlikka tortish tizimini joriy etadi.
Tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyalarining ishlash tartibi o‘zgaradi
Fuqarolarni TIEKda ko‘rikdan o‘tkazishga yuborish uchun zarur bo‘lgan amaldagi davolanish muddatlari bo‘yicha talab bekor qilinadi, u har bir kasallikning kechishi va turiga qarab alohida belgilanadi.
TIEKning vaqtincha mehnatga layoqatsizlik varaqasi muddatini uzaytirish va maxsus jihozlangan transport vositasini boshqarishga yaroqlilikni aniqlash bo‘yicha funksiyalari tugatiladi. Ular davlat tibbiyot muassasalariga o‘tkaziladi.
18 yoshdan katta shaxslarga nogironlik belgilanganda nogironlik muddati va sabablari, tibbiy-reabilitatsiya tadbirlari, protez-ortopediya buyumlari va reabilitatsiyaning texnik vositalariga ehtiyoji to‘g‘risidagi ma’lumotlar har bir aniq holatdan kelib chiqib «Yagona milliy ijtimoiy himoya» axborot tizimida shakllantiriladi.
Yagona yetkazib beruvchilarni reyestrga kiritishadi
Yuridik va jismoniy shaxslarni Yagona yetkazib beruvchilar reyestriga kiritish uchun arizalar Davlat xizmatlari markazlari va YaIDXP orqali qabul qilinadi.

Что изменится в Узбекистане с 1 апреля?
Портал norma.uz представил обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступят в силу с 1 апреля 2025 года.
Изменяется порядок привлечения к ответственности по налоговым правонарушениям
При выявлении налоговиками на закрепленных за ними предприятиях или в субъектах предпринимательства в закрепленных махаллях налоговых правонарушений:
• в первый раз объявляется предупреждение;
• неустранение либо выявление налоговых правонарушений повторно в трехдневный срок после предупреждения является основанием для проведения выездной налоговой проверки;
• выездная налоговая проверка проводится исключительно по налоговым правонарушениям, приведенным в приложении 4 к № ПП-78 от 27.02.2025 г., а также разрешается ее проведение в порядке уведомления Бизнес-омбудсмана путем регистрации в информационной системе «Единый государственный контроль» в течение 24 часов с момента начала проверки;
• акт, оформленный выездной налоговой проверкой, является основанием для принятия решения по ее итогам.
Вводится новый порядок возврата НДС
До 1 января 2028 года внедряется возврат до 25 числа каждого месяца 50 % НДС, уплаченного животноводческими и птицеводческими хозяйствами. Порядок распространяется на хозяйства, общая выручка которых с реализации произведенных мяса, молока, мяса птицы и яиц составляет не менее 90 % доходов, полученных от реализации всех товаров (услуг).
Изменено ценообразование лекарственных средств
Предельные торговые наценки применяются только к категории лекарственных средств, отпускаемых по рецепту. При этом сохраняется действующая система формирования референтных цен на отечественные и зарубежные лекарственные средства.
Снижается соцналог и НДФЛ для некоторых субъектов
На  период с 1 апреля 2025 года по 1 января 2028 года устанавливаются в размере 1%:
• ставка соцналога – для создаваемых новых сельхозкооперативов и кооперативов по выращиванию и переработке лекарственных растений;
• ставка налога на доходы физических лиц – для принятых на работу в указанные кооперативы.
Фармацевтика и медуслуги подпадет под НДС
Юридические лица, занимающиеся реализацией фармацевтической продукции или оказывающие медицинские услуги, признаются плательщиками НДС независимо от их доходов.
Начинается эксперимент по предоставлению транспортных услуг некоторым категориям детей
Национальному агентству социальной защиты населения поручено внедрить проект по транспортному обслуживанию в качестве пилотного в Ташкенте, Андижане и Самарканде с 1 апреля 2025 года и поэтапно в других регионах республики до конца 2025 года.
В рамках проекта будут оказывать транспортные услуги детям с заболеваниями органов зрения и опорно-двигательного аппарата, обучающимся в специализированных школах, школах-интернатах.
Изменяется механизм предоставления эксклюзивных прав
Эксклюзивное право предоставляется хозсубъектам на основании законов, указов и постановлений Президента на срок, не превышающий 3 года, исключительно в целях:
• обеспечения конституционного строя, здоровья населения, обороноспособности Узбекистана, государственной и общественной безопасности, а также общественного порядка;
• предупреждения и ликвидации стихийных бедствий, катастроф и эпидемий.
Внедряются «зеленые тарифы»
Для стимулирования широкого использования населением и субъектами предпринимательства возобновляемых источников энергии внедряются «зеленые тарифы» на электроэнергию, произведенную за счет утилизации отходов, а также посредством ветряных и солнечных источников. При этом льготные тарифы устанавливаются на электрическую энергию:
• производимую субъектами предпринимательства посредством утилизации отходов и биогаза, а также вырабатываемую ветряными и солнечными электроустройствами, установленными организациями на своих территориях;
• полученную населением от солнечных источников, излишки от потребления которой реализуются государству.
Негосударственный сектор привлекут к уходу за детьми – сиротами
Мера направлена на предупреждение социального сиротства, оказание услуг по уходу и воспитанию детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, на долгосрочной или краткосрочной основе.
В махаллях откроются детские дома семейного типа
В Самарканде и Ташкенте в порядке эксперимента на основе аутсортинга будут оказывать услуги по присмотру в форме дневного посещения за лицами, нуждающимися в постороннем уходе, являющимися членами включенных в «Реестр бедных семей» неполных семей, потерявших кормильца, семей, не имеющих трудоспособных членов, семей, два и более члена которых являются лицами с инвалидностью.
Также в махаллях создадут детские дома семейного типа.
Кроме того, на основе ГЧП разрешено оказывать услуги дневного ухода за детьми с особыми образовательными потребностями – физлицам, зарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя, услуги дневного ухода за детьми с инвалидностью, включая детей с особыми образовательными потребностями, – юрлицам.
Отменяются льготы по уплате абонентской платы по программе «Гостеприимство медицинских услуг»
До 1 апреля 2025 года от уплаты первоначальной шестимесячной абонентской платы были  освобождены частные медицинские и оздоровительные учреждения, подключенные к автоматизированной специальной электронной программе учета постояльцев («Е-mehmon»).
Упраздняются бумажные формы некоторых документов
Упраздняются бумажные формы справок и удостоверений об инвалидности, студенческих удостоверений, ученических удостоверений, удостоверений участника войны или приравненного к нему лица с заменой их на социальную карту.
Внедряется система поощрения семейных врачей
Министерство здравоохранения:
- примет меры по повышению квалификации специалистов медико-социальных экспертных комиссий (МСЭК) по новому порядку установления инвалидности;
- внедрит систему поощрения или привлечения к дисциплинарной ответственности семейных врачей исходя из результатов проверки своевременной и качественной отправки медицинских документов граждан в МСЭК.
Изменяется порядок работы медико-социальных экспертных комиссий
Требование по действующим срокам лечения, необходимого для направления граждан на освидетельствование в МСЭК, отменяется. Оно будет устанавливаться отдельно исходя из протекания и вида каждого заболевания.
Функции МСЭК по продлению больничного и определению пригодности к управлению специально оборудованным транспортным средством упраздняются. Они передаются государственным медицинским учреждениям.
При установлении инвалидности лицам старше 18 лет сведения о сроке и причинах инвалидности, медико-реабилитационных мероприятиях, нуждаемости в протезно-ортопедических изделиях и технических средствах реабилитации будут формироваться в информационной системе «Единая национальная социальная защита» исходя из каждого конкретного случая.
Единых поставщиков внесут в реестр через ЦГУ и ЕПИГУ
Прием заявлений на включение юридических и физических лиц в Реестр единых поставщиков будет осуществляться через Центры государственных услуг и ЕПИГУ.