Universitetning asosiy vazifalari va faoliyat yo‘nalishlari etib hududda soha va tarmoqlarning rivojlanish istiqbollarini hisobga olgan holda zamonaviy bilim va malakaga ega bo‘lgan ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish bo‘yicha uzluksiz ta’lim tizimini yaratish belgilanmoqda.
Qayd etilishicha, Navoiy davlat pedagogika institutida tahsil olayotgan barcha talabalar o‘qishlarini Universitetda davom ettiradi hamda 2024/2025 o‘quv yilidan boshlab bitiruvchi kurs talabalariga Universitet diplomi beriladi.
Universitetda 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab:
- hududiy rivojlanish dasturlariga muvofiq ehtiyoj yuqori bo‘lgan aniq va tabiiy fanlar, axborot texnologiyalari, sun’iy intellekt, iqtisodiyot, biznes va turizm, investitsiyalarni boshqarish, qishloq xo‘jaligi, ekologiya va atrof-muhit muhofazasi, logistika kabi yo‘nalishlar bo‘yicha kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi;
- dars mashg‘ulotlarini amaliyot bilan birga tashkil etish maqsadida tegishli yo‘nalishlar bo‘yicha ta’lim jarayoni dual ta’lim shaklida yo‘lga qo‘yilib, korxona va tashkilotlarda kafedra filiallari tashkil etiladi hamda ta’lim jarayoniga uzoq yillik mehnat tajribasiga ega amaliyotchi mutaxassislar jalb etiladi;
- yangi tashkil etilgan ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklar bo‘yicha xorijiy davlatlar va respublikadagi yetakchi oliy ta’lim tashkilotlari bilan ikkita diplom berishga asoslangan qo‘shma ta’lim dasturlari yo‘lga qo‘yiladi;
- alohida guruhlarda bakalavriat va magistratura bosqichlarida ta’lim jarayoni xorijiy tillarda tashkil etiladi hamda ta’lim dasturlari bosqichma-bosqich xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkazishga tayyorlanadi.

Создается Навоийский государственный университет
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 31 октября подписал постановление об образовании Навоийского государственного университета на базе Навоийского государственного педагогического института.
Согласно постановлению, все студенты Навоийского госпединститута продолжат обучение в новом университете. С 2024/2025 учебного года выпускникам будет выдаваться диплом университета.
Со следующего учебного года в университете будет внедрена подготовка кадров по таким направлениям, как точные и естественные науки, информационные технологии, искусственный интеллект, экономика, бизнес и туризм, управление инвестициями, сельское хозяйство, экология и охрана окружающей среды, логистика.
В целях интеграции учебных занятий с практикой образовательный процесс организуется в форме дуального образования, на предприятиях и в организациях создаются филиалы кафедр по соответствующим направлениям, к образовательному процессу привлекаются специалисты-практики с многолетним опытом трудовой деятельности.
Совместно с другими вузами республики и зарубежных государств намечено внедрить совместные образовательные программы по новым направлениям образования и специальностям с выдачей выпускникам двух дипломов.
В отдельных группах бакалавриата и магистратуры образовательный процесс будет организован на иностранных языках, а образовательные программы будут поэтапно подготавливаться к международной аккредитации.
Университету с 1 января 2025 года предоставляется академическая, организационно-управленческая и финансовая самостоятельность.
Для совершенствования деятельности вуза и обеспечения качества образования с привлечением зарубежных экспертов создать в университете создаётся Центр трансформации.