Bolasini muttasil kaltaklab kelgan onaga hukm o‘qildi. U onalik huquqidan ham mahrum qilinishi mumkin
Joriy yilning avvalida Buxoro viloyati Shofirkon tumanida yashovchi S.N. (ayol) kichik yoshdagi farzandini 2 yildan beri kaltaklab kelganligi va bu holat yuzasidan ayolga nisbatan Jinoyat kodeksining 110-moddasi, «a,v» bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilganligi haqida xabar berilgan edi.
Bolalar ombudsmani bergan xabarga ko‘ra, tergov davomida ayblanuvchiga Jinoyat kodeksning 104-moddasi bo‘yicha (Qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish) ham ayb e’lon qilingan. Bunga bolaga nisbatan belgilangan sud-tibbiy ekspertizasining salbiy xulosalari sabab bo‘lgan. Ekspertiza bolaga «o‘ng son suyagining yuqori uchligi qismidan ko‘ndalang yopiq sinib siljishi» tashxisini qo‘ygan.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Shofirkon tuman sudi ishni mazmunan ko‘rib chiqib, joriy yilning 2-may kuni chiqarilgan sud hukmiga ko‘ra S.N. JKning 104-moddasi 2-qismi, «v» bandi 3 yil ozodlikdan mahrum qilindi.
2018-yilda tug‘ilgan S.F. ga esa Shofirkon tumani «Inson» ijtimoiy markazi tomonidan dastlabki tarzda vasiy sifatida B.Z. (ayol) tayinlangan va bola uning qaramog‘iga topshirilgan.
«Hozirda vasiylik va homiylik organi tomonidan S.N. ni farzandiga nisbatan bo‘lgan onalik huquqidan mahrum qilish masalasi bilan bog‘liq tegishli choralar ko‘rilmoqda», – deyiladi rasmiy xabarda.

В Бухаре мать, истязавшую ребенка в течение двух лет, приговорили к 3 годам тюрьмы
Шафирканский районный суд по уголовным делам Бухарской области вынес приговор в отношении женщины, которая на протяжении двух лет истязала своего маленького ребёнка. Об этом сообщила пресс-служба детского омбудсмана Узбекистана Сурайё Рахмоновой.
С. Н. была признана виновной в соответствии с пунктом «в» части 2 статья 104 (умышленное тяжкое телесное повреждение, причинённое с особой жестокостью) Уголовного кодекса. Суд приговорил её к 3 годам лишения свободы.
Напомним, что в январе этого года стало известно о том, что С. Н. укладывала шестилетнего ребёнка в бешик (колыбель), привязывала его и избивала палкой и другими предметами.
Тогда было возбуждено уголовное дело по пунктам «а» и «в» части 2 статьи 110 (истязание несовершеннолетнего, заведомо для виновного находившегося в беспомощном состоянии) УК.
В ходе предварительного следствия в действиях С. Н. были также выявлены признаки преступления, предусмотренного частью 2 статьи 104 УК — умышленное причинение тяжкого телесного повреждения.
Центр социальных услуг «Инсон» назначил мальчику опекуна Б. З. Органы опеки и попечительства принимают меры по вопросу лишения С. Н. материнских прав. Детский омбудсман продолжает контролировать процесс определения судьбы ребенка.