Prezident nasos va dvigatel ishlab chiqaradigan korxonaga bordi
To‘rt gektardan ortiq hududda joylashgan ushbu investitsion loyihaning dastlabki bosqichi 2021-yilda ishga tushirilgan. Xitoydan zamonaviy texnologiyalar keltirib o‘rnatildi. Natijada yiliga o‘n ming dona elektr dvigatel, ikki ming dona suv nasosi ishlab chiqarish quvvati yaratildi. Yuz kishi ish bilan ta’minlandi.
Korxona mahsulotlari energiya tejamkorlik klassining «IE2» darajasida bo‘lib, xalqaro standartlarga javob beradi. Ular mamlakatimizdagi kon-metallurgiya kombinatlari, suv xo‘jaligi hamda Markaziy Osiyo davlatlariga yetkazib berilmoqda.
Yana bir muhim jihati, elektr dvigatellar ishlab chiqarish 60, suv nasoslari 100 foiz mahalliylashtirilgan.
Prezidentimizga korxonaning istiqboldagi rejalari, navbatdagi bosqichlar haqida ma’lumot berildi.
Loyihaning ikkinchi bosqichi may oyida, yakuniy bosqich esa yil oxirigacha ishga tushadi. Natijada ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar turi ortib, hamkorlik geografiyasi kengayadi. Yana 160 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Xususan, bu yerda 2,2 ming tonna emallangan sim, 6 ming dona elektr dvigatel, 4 ming dona katta hajmdagi suv nasosi ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi. Bu qo‘shimcha 500 milliard so‘mlik sanoat mahsulotlari, degani.
Boshqa tarmoqlar va korxonalar bilan kooperatsiyani kengaytirish, mahalliylashtirish darajasini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент посетил завод по производству насосов и двигателей
Инвестиционный проект, первый этап которого был запущен в 2021 году, реализован на территории площадью более четырех гектаров. Здесь внедрены современные технологии из Китая. В результате создана возможность производства десяти тысяч электродвигателей и двух тысяч водяных насосов в год. Работой обеспечены сто человек.
Продукция предприятия соответствует классу энергоэффективности "IE2" и международным стандартам. Она поставляется на отечественные горно-металлургические комбинаты, в организации водного хозяйства, экспортируется в страны Центральной Азии.
Еще одной важной особенностью является достигнутый уровень локализации – 60 и 100 процентов в электродвигателях и водяных насосах соответственно.
Президенту представлены дальнейшие планы предприятия.
Второй этап проекта запустится в мае, а финальный - к концу года. В результате увеличится ассортимент производимой продукции и расширится география сотрудничества. Будет создано еще 160 новых рабочих мест.
В частности, здесь будут созданы мощности по производству 2,2 тысячи тонн эмалированного провода, 6 тысяч электродвигателей и 4 тысяч крупногабаритных водяных насосов. Это означает дополнительный объем промышленных товаров на 500 миллиардов сумов.
Даны указания по расширению кооперации с другими отраслями и предприятиями, а также по дальнейшему повышению уровня локализации.