Yuridik shaxs tashkil etmasdan xususiy notarius bo‘lish mumkin
Qaror bilan Xususiy amaliyot bilan shug‘ullanuvchi notariuslar faoliyatini tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanalida ma’lumot berilgan.
Unga ko‘ra, xususiy notarius faoliyatini litsenziyalash, ularni hisobga qo‘yish va hisobdan chiqarish Qoraqalpog‘iston Adliya vazirligi, hududiy adliya boshqarmalari tomonidan amalga oshiriladi.
Xususiy notarius yuridik shaxs tashkil etmasdan faoliyat yuritadi, bankda hisobvaraq ochadi, xodimlar bilan mehnat shartnomasi tuzadi, ish faoliyatini tashkil etish uchun mutaxassislar va yuridik shaxslar bilan fuqarolik-huquqiy shartnomalar tuzish huquqiga ega.
Xususiy notarius o‘z faoliyatini boshlashdan oldin fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qildirishi shart.
Notariusning nomida «xususiy amaliyot bilan shug‘ullanuvchi notarius» so‘zlari bo‘lishi, tegishli tuman, shahar ko‘rsatilishi lozim.
Xususiy notariusning muhri Adliya vazirligi tomonidan tasdiqlangan yagona namunaga muvofiq tayyorlanadi.
Xususiy notarius stajyor, yordamchi, kotib, notarial faoliyatni tashkil etish bilan bog‘liq boshqa xodimlarga (tarjimon, kurer va b.) ega bo‘lishi mumkin.
Xususiy notarius o‘zining ish va dam olish vaqtini mustaqil belgilaydi.
Notarial harakatlar «Notarius» avtomatlashtirilgan axborot tizimi orqali amalga oshiriladi.
Xususiy notarius tomonidan undiriladigan tushumlar davlat budjetiga soliqlar va boshqa to‘lovlar to‘langandan so‘ng notariusning tasarrufiga o‘tadi.

Частным нотариусом можно стать без создания юридического лица
Принято постановление Правительства «Об утверждении нормативно-правовых актов, регулирующих деятельность негосударственной нотариальной деятельсти».
Постановлением утверждено Положение о порядке организации деятельности нотариусов, занимающихся частной практикой. Об этом сообщает Министерство юстиции.
Согласно этому, лицензирование частной нотариальной деятельности, постановка их на учет и снятие с учета осуществляется Министерством юстиции Республики Каракалпакстан, территориальными управлениями юстиции.
Частный нотариус осуществляет свою деятельность без образования юридического лица, открывает счет в банке, заключает трудовой договор с работниками, имеет право заключать гражданско-правовые договоры со специалистами и юридическими лицами для организации своей деятельности.
Частный нотариус в обязательном порядке должен застраховать гражданскую ответственность до начала своей деятельности.
В названии нотариуса должны быть указаны слова «нотариус, занимающийся частной практикой», соответствующий район, город.
Печать частного нотариуса изготавливается по единому образцу, утвержденному Министерством юстиции.
Частный нотариус может иметь стажера, помощника, секретаря, других работников (переводчик, курьер и др.), связанных с организацией нотариальной деятельности.
Частный нотариус самостоятельно определяет время своей работы и отдыха.
Нотариальные действия осуществляются через автоматизированную информационную систему «Нотариус».
Поступления, взимаемые частным нотариусом, переходят в распоряжение нотариуса после уплаты налогов и других платежей в государственный бюджет.