O‘zbekistonda markirovka qoidalariga rioya qilish ustidan nazorat kuchaytirilmoqda
O‘zbekistonda markirovka qoidalariga rioya qilish ustidan nazorat kuchaytirilmoqda. Endi qalbaki markirovkali tovarlar savdosi uchun ularni musodara qilish, shuningdek jinoiy javobgarlik belgilanadi.
1. 2024 yil 1 sentyabrgacha Soliq qo‘mitasi tamaki va alkogol mahsuloti, pivo, dori-darmon va maishiy texnika chakana savdosi bilan shug‘ullanuvchi barcha korxonalarni «Asl Belgisi» tizimida ro‘yxatdan o‘tishini nazoratga olishi lozim.
2. 2024 yil 1 noyabrgacha markirovkalanishi lozim bo‘lgan tovarlar ulgurji savdosi faqat naqdsiz shaklda amalga oshirilishi to‘g‘risida normativ-huquqiy akt loyihasi ishlab chiqilishi lozim.
3. 2026 yil 1 avgustgacha Vazirlar Mahkamasi qalbaki markirovkali tovarlarning majburiy musodarasini joriy etish, shuningdek bunday mahsulot ishlab chiqarilishi, importi va savdosi uchun jinoiy javobgarlik belgilanishi to‘g‘risida takliflar taqdim etishi lozim.
Nega bunday qilinyapti? Birinchi navbatda – O‘zbekistondagi yashirin iqtisodiyot darajasini pasaytirish uchun. Ikkinchidan – O‘zbekistonga noqonuniy yo‘llar bilan olib kirilayotgan kontrabanda sigaret, kontrafakt alkogol mahsuloti va boshqa tovarlar savdosi kabi holatlarni bartaraf etish uchun.
Kontrabandaga oid vaziyatni raqamlar yaqqol namoyon etadi. Masalan, 2024 yilning birinchi yarim yilligida mamlakatda jami 40 mln so‘mli 1 mln 870 ming quti kontrabanda sigaret qo‘lga olindi. Bir necha kun oldin esa, Surxondaryo viloyatidagi savdo nuqtalaridan birida 21 million so‘mlik 28 turdagi kontrafakt alkogol mahsuloti aniqlandi. Bunday mahsulotdan zaharlanish holatlari kamyob emas, ammo uning uchun hech kim javobgar bo‘lmaydi. Bu esa, noto‘g‘ri.
Tekshiruv reydlari butun mamlakat bo‘ylab amalda har kuni o‘tkaziladi. Va har bir tekshiruvdan keyin ham kontrabanda tamaki mahsuloti, ham kafolatlanmagan sifatga ega alkogol ichkiliklari katta miqdorda qo‘lga olinmoqda.

В Узбекистане усиливают контроль за соблюдением правил маркировки
Теперь за продажу товаров с поддельной маркировкой будет введена их конфискация, а также уголовная ответственность.
1. До 1 сентября 2024 года Налоговый комитет должен проконтролировать регистрацию всех предприятий, занимающихся розничной торговлей табачной и алкогольной продукции, пива, медикаментов и бытовой техники, в системе Asl Belgisi.
2. К 1 ноября 2024 года должен быть разработан проект нормативно-правового акта об оптовой продаже товаров, подлежащих маркировке только за безналичный расчет.
3. До 1 августа 2026 года Кабинет Министров должен предоставить предложения о введении обязательной конфискации товаров с поддельной маркировкой, а также об установлении уголовной ответственности за производство, импорт и сбыт такой продукции.
Зачем это делается? В первую очередь для того, чтобы снизить уровень теневой экономики в Узбекистане. Во-вторых, для того, чтобы ликвидировать такое явление, как продажа контрабандных сигарет, контрафактной алкогольной продукции и других товаров, ввозимых в Узбекистан незаконным способом.
Лучше всего о ситуации с контрабандой говорят цифры. Например за первое полугодие 2024 года в стране было изъято 1 млн 870 тысяч пачек контрабандных сигарет на сумму более 40 млн сумов. А буквально пару дней назад, в одной из торговых точек Сурхандарьинской области были выявлено 28 видов контрафактной алкогольной продукции на сумму 21 миллион сумов. Случае отравления такой продукцией совсем не редкость, но ответственность за них никто не несёт. А это неправильно.
Проверочные рейды проходят по всей стране практически каждый день. И после каждой проверки изымается большое количество как контрабандной табачной продукции, так и алкогольных напитков негарантированного качества.